Cenovo dostupný rýchly SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe

4

SSD disky z produktovej rodiny Samsung 980 s rozhraním NVMe sú k dispozícii vo verziách s kapacitami 250 GB, 500 GB a 1 TB. Disk využíva technológiu TLC NAND s radičom bez integrovanej pamäte DRAM, čím sa podarilo dosiahnuť priaznivú cenu. Na testovanie som mal k dispozícii verziu s kapacitou 1 TB. Vzhľadom na možnosti rozhrania PCIe 3.0 x4 je maximálna teoretická rýchlosť sekvenčného čítania 3 500 MB/s a rýchlosť sekvenčného zápisu 3 000 MB/s, čo je viac než 6 násobok rýchlosti diskov SATA SSD. Rýchlosť náhodného čítania a zápisu výrobca udáva 500 K IOPS a 480 K IOPS.

Predchádzajúce verzie SSD diskov bez DRAM pamäte mali jednu veľkú nevýhodu - absencia vyrovnávacej pamäte znamenala nižšiu rýchlosť čítania aj zápisu. Samsung 980. Na dosiahnutie vysokého výkonu sa využíva technológia HMB (Host Memory Buffer), ktorá prepája SSD disk priamo s DRAM pamätou procesora počítača, v ktorom je disk inštalovaný. Rozhranie PCIe podporuje DMA (Direct memory Access), čiže priamy prístup do operačnej pamäti. SSD disk tak môže využiť určitú časť kapacity pamäti DRAM, typicky 16 - 64 MB ako vyrovnávaciu pamäť. Samozrejme rýchlosť je o niečo menšia, ako keby bola vyrovnávacia pamäť priamo na SSD disku. Vylepšená technológia Intelligent TurboWrite 2.0 ponúka podstatne lepší výkon aj výdrž než predchádzajúce verzie  vďaka alokácii podstatne väčšej vyrovnávacej pamäte vnútri disku.

Bez ohľadu na to, či budete SSD disk v notebooku, či počítači meniť preto, lebo potrebujete vyššiu kapacitu a/alebo vyššiu rýchlosť čítania a zápisu, budete potrebovať preniesť z pôvodného disku na nový operačný systém, aplikácie a údaje. Presnejšie povedané, budete potrebovať aplikáciu, ktorá prekopíruje údaje na nový disk doslova bit po bite. Teoreticky by to nemal byť žiadny problém. Samsung má na tento účel aplikáciu Data Migration pre Windows. Funguje tak, že v jednom M.2 slote máte doteraz používaný disk a do druhého M.2 slotu vložíte nový disk. Po dokončení kopírovania nahradíte starý disk novým, z ktorého bude bootovať operačný systém. Ak nemáte počítač s dvomi M.2 slotmi tak asi tušíte prečo som použil príslovku teoreticky. Na prenos operačného systému budete v takom prípade musieť použiť inú aplikáciu a nový SSD disk vložiť do puzdra, či redukcie a pripojiť ho cez USB. Pre jednoduchosť som testoval tak, že som na nový disk nainštaloval operačný systém. Takto som zároveň dosiahol vysokú pravdepodobnosť, že pri kopírovaní veľkých súborov sa bude jednať o sekvenčný zápis. V benchmarku Blackmagic Disk Speed Test som dosiahol rýchlosť sekvenčného čítania 2,25 GB/s a rýchlosť zápisu 2.03 GB/s, čo sú veľmi dobré hodnoty.

Testovaný disk nahradil v notebooku Lenovo ThinkPad E14 originálny disk  Western Digital PC SN520 NVMe u ktorého výrobca udáva rýchlosť sekvenčného zápisu / čítania 1 500 / 800 MB/s, čiže menej než polovičnú a rýchlosť náhodného čítania / zápisu 95/90K IOPS. Na rýchlosti niektorých aplikácií, hlavne DaVinci Resolve na editovanie videa to bolo veľmi poznať.

Pomocou aplikácie Samsung Magician môžete nastaviť režim Full Power, čím dosiahnete konzistentný výkon, pretože disk bude vždy v aktívnom režime. Môže sa to samozrejme trochu prejaviť na výdrži batérie, pretože príkon disku v aktívnom režime je 4,6 W a v režime nečinnosti je príkon 45 mW, čiže 100 x nižší. Režim Full Power ocenia predovšetkým používatelia aplikácií  pracujúcich s extrémne veľkými súbormi alebo hráči graficky náročných hier. Vďaka technológii Dynamic Thermal Guard, poniklovanému čipu ovládača a nálepky pre rozptýlenie tepla sa nemusíte báť ani prehriatia.

Popri rýchlosti zápisu a čítania ma zaujímala životnosť disku. To sa samozrejme počas dvojtýždňového testovania samozrejme zistiť nedá, takže sa musím spoľahnúť na tvrdenie výrobcu. Ten za podmienok, že na SSD disk budete denne zapisovať a prepisovať údaje o objeme tretiny jeho kapacity  zaručuje životnosť 5 rokov. V praxi to znamená, že ak na disk s kapacitou 1 TB budete  denne zapisovať 330 GB, mala by minimálna doba životnosti byť 5 rokov.

Technické parametre: Konštrukčný formát M.2 (2280); kapacita 1 TB; rýchlosť čítania 3 500 MB/s, rýchlosť zápisu 3 000 MB/s; rozhrania PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.4; ovládač Samsung Pablo; spotreba 4,6 – 5,3 W, spotreba v nečinnosti 45 mW; Spoľahlivosť (MTBF) 1,5 milióna hodín; Rozmery: 80,15 × 22,15 × 2,38 mm


                                         


                                         

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung SSD 980 SSD disk NVMe M.2

4 komentáre

SSD Adapter reakcia na: Cenovo dostupný SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe

27.6.2021 19:06
"Na prenos operačného systému budete v takom prípade musieť použiť inú aplikáciu a nový SSD disk vložiť do puzdra, či redukcie a pripojiť ho cez USB."
Existuje aj Adapter do ktoreho date NVMe a pichnete ho do PCIe slotu, malo by to byt rychlejsie ako USB. Problem je ale u starsich dosiek, ktore nemaju tak vela PCIe lanes a moze to skrtit bandwidth GPU.
Reagovať

oppo f17 pro reakcia na: Cenovo dostupný SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe

22.6.2021 17:06
aweosme articlee visit here for moreee

<a href="https://mamurdukan.com/oppo-f17-pro-review/">oppo f17 pro</a>
Reagovať

SSD nie je disk reakcia na: Cenovo dostupný SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe

17.6.2021 17:06
Prosím, neopakujte už ako papagáj vo Vašich článkoch tú hlúposť, že SSD je disk - lebo nie je ani tvarom (pozrite si definíciu pojmu "disk") ani prekladom skratky SSD. Niekto to kedysi vymyslel a teraz to mnohí opakujú, česť zopár svetlým výnimkám (ku ktorým ale Vy nepatríte). :-(
Reagovať

RE: SSD nie je disk reakcia na: SSD nie je disk

18.6.2021 02:06
Oni sa zabudli v roku 2000. Odvtedy sa nic nenaucili.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať