
Chceš vedieť, aké je počasie alebo aktuálna smogová situácia? Telekom ponúka riešenie
O tom, že informácie o počasí sú žiadané a dôležité, azda nikto nepochybuje. Vyhľadávajú ich turisti, poľnohospodári, lesníci či športovci. Magistrát zasa potrebuje vedieť, koľko a aké typy exhalátov sú v ovzduší, aby mohol nariadiť príslušné opatrenia. Novú technológiu na monitorovanie teplôt a kvality ovzdušia, ktorú smelo radíme medzi internet vecí, teraz prináša Telekom.
V čom sa odlišuje od iných smart city riešení?
Dizajnovo atraktívny stĺp Smart City Pole plní okrem dodávania informácií o stave počasia a ovzdušia aj ďalšie funkcie. Slúži ako router na pokrytie verejných priestorov Wi-Fi signálom, funguje ako nabíjačka a má integrované štyri kamery na monitorovanie verejných priestorov. Dôležité údaje sníma integrovaná meteostanica v hornej časti stĺpu. Stĺp je teda nielen atraktívny, ale jeho nízka cena rozhodne nezaťaží rozpočet miestnej samosprávy.
Súčasťou stĺpu je automatická meteorologická stanica MeteoHelix. Okrem toho, že meria obsah CO₂ a rôznych organických zlúčenín, sníma aj teplotu, vlhkosť, tlak vzduchu, rýchlosť a smer vetra, objem zrážok, intenzitu okolitého svetla zo všetkých svetových strán a stupeň radiácie. Sama si kontroluje úroveň nabitia batérie a namerané údaje posiela do centra každých 12 minút. Batéria sa priebežne nabíja zo solárnych panelov. Bez nabíjania však vydrží až šesť mesiacov, takže ju nezaskočia ani zamračené dni bez slnečného svetla.
Namerané hodnoty sú pre každého
Namerané hodnoty MeteoHelix rozhodne nezatajuje. Okrem toho, že ich posiela do úložiska údajov, zverejňuje ich priebežne aj na displeji, takže ak pôjdete okolo, sami si ich môžete skontrolovať. Kontakt s interaktívnym displejom na stĺpe je používateľsky nenáročný. Prehľadne zobrazuje polohu zariadenia na mape, pohľady z kamier alebo informácie o počasí. Smart City Pole ponúka znázornenie upozornení, výstrah a statusov zo senzorov v reálnom čase. Mesto alebo obec tak môže získať mnoho zaujímavých informácii pre svojich občanov.
Súčasťou prototypového riešenia na monitorovanie prostredia je aj špeciálny teplomer, merajúci teplotu vody na bratislavských Zlatých pieskoch. Senzor je ponorený do hĺbky 2,5 m, aby meranie teploty vody neovplyvnilo aktuálne počasie. Či ste ľadový medveď, rybár alebo waker, aktuálnu teplotu vody si môžete pozrieť online z pohodlia svojej obývačky. Toto riešenie vzniklo v spolupráci so slovenským výrobcom OMS.
Zobrazit Galériu