SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Čína ide vo veľkom experimentovať s úpravami počasia

2

Podľa štúdie pekinskej Univerzity Čching-chua čínske meteorologické úrady v júli úspešne ovládali počasie pred veľkými politickými oslavami. Čínska komunistická strana si totiž 1. júla pripomenula sté výročie svojho vzniku veľkými oslavami. Na slávnostnom ceremoniáli na Námestí nebeského pokoja sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Rozsiahla operácia „osievania mrakov“ (cloud-seeding) v predchádzajúcich hodinách zabezpečila jasnú oblohu a nízke znečistenie ovzdušia.

Čínska vláda je nadšeným zástancom technológie osievania mrakov a vynakladá miliardy dolárov na manipuláciu s počasím s cieľom podporiť poľnohospodárske regióny alebo zlepšiť počasie v priebehu významných podujatí. Osievanie mrakov je technika úpravy počasia, pri ktorej sa do mrakov pridávajú chemické látky, ako napríklad malé čiastočky jodidu strieborného, ktoré spôsobujú, že sa okolo nich zhlukujú kvapky vody a zvyšujú pravdepodobnosť zrážok. Činnosti súvisiace s manipuláciou počasia sa často označujú ako blueskying.

Výsledky štúdie Univerzity Čching-chua, publikovanej v časopise Environmental Science, sa pridávajú k rastúcemu počtu vedeckých dôkazov o úspešnosti tejto technológie. Aj iné krajiny investovali do osievania mrakov, ale Čína minula na tieto technológie miliardy napriek pochybnostiam o miere ich účinnosti a diskusiám o tom, či manipulácia s počasím v jednej oblasti nemôže narušiť poveternostné systémy v iných oblastiach. Denník South China Morning Post informoval o tom, že nedávny výskum zistil jednoznačné znaky toho, že operácia osievania oblakov v predvečer stého výročia spôsobila výrazný pokles znečistenia ovzdušia.

Minulý rok Peking oznámil plány na rozšírenie svojho experimentálneho programu modifikácie počasia na oblasť 1,5-krát väčšiu ako India (5,5 milióna štvorcových kilometrov), ktorá má byť pokrytá umelým dažďom alebo snehom. Štátna rada uviedla, že jej cieľom je mať do roku 2025 rozvinutý systém modifikácie počasia vrátane ďalšieho pol milióna štvorcových kilometrov, na ktorých budú umiestnené technológie na potláčanie krupobitia.

Štátne médiá tvrdili, že Čína za päť rokov minula na túto technológiu viac ako 1,3 miliardy USD a vyvolala približne 233,5 miliardy kubických metrov dažďa navyše. V roku 2019 úradníci uviedli, že postupy modifikácie počasia, zvyčajne vystreľovanie nábojov naplnených jódom, aby sa narušili nepriaznivé poveternostné fronty, pomohli ročne znížiť škody spôsobené krupobitím až o 70 %.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

A svišť ju potom balil do fólie :-D reakcia na: Čína ide vo veľkom experimentovať s úpravami počasia

7.12.2021 12:12
:-D
Reagovať

RE: A svišť ju potom balil do fólie :-D reakcia na: A svišť ju potom balil do fólie :-D

8.12.2021 19:12
to je dobra fraza. Som uz davno nepocul...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať