SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Čína spúšťa do prevádzky loď bez posádky plnú autonómnych člnov, ponoriek, lietadiel a dronov na palube

Technológie
0

V Číne pokrstili takmer 90-metrovú loď, ktorá je pozoruhodná tým, že je to prvý poloautonómny nosič dronov na svete. Bude niesť, vypúšťať, vyzdvihovať a koordinovať činnosť viac ako 50 autonómnych vzdušných, hladinových a podmorských robotických vozidiel. Lodenica Huangpu Wenchong v Kantone ju začala stavať vlani v júli a podľa novín South China Morning Post ide o prvú samostatnú autonómnu platformu, ktorá bude spustená so všetkým potrebným na vykonanie integrovanej operácie vrátane bezpilotných lietadiel, člnov a ponoriek.

Čína neočakáva, že sa loď bude sama plaviť v rušných námorných prístavoch ako japonská autonómna kontajnerová loď Suzaku. Namiesto toho bude fungovať na diaľkové ovládanie, kým sa nedostane na otvorené more, a potom samoriadiace systémy prevezmú úlohu, aby vykonali akúkoľvek misiu. Materská loď je vybavená všetkým, čo potrebuje na rozmiestnenie vlastných člnov, ponoriek a lietadiel, komunikáciu s nimi a spustenie koordinovaných operácií.

Vzdušné drony môžu po dovŕšení úlohy zasa pristáť na jej palube a je takisto pripravená vytiahnuť člny a ponorky po skončení prieskumu. „Inteligentná loď bez posádky prinesie revolučné zmeny do pozorovania oceánov,“ povedal profesor Dake Chen zo Školy oceánografie Čínskej akadémie vied. Hoci platforma je určená predovšetkým na výskum oceánov, SCMP uvádza, že má aj „vojenskú schopnosť zachytiť a vytlačiť invazívne ciele“.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať