SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Čítanie myšlienok realitou? Umelá inteligencia dokáže previesť myšlienky na text

Výskum a vývoj
1

Zdá sa, že čítanie myšlienok bude čoskoro možné. Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vyvíja umelú inteligenciu, ktorá dokáže prevádzať mozgovú aktivitu človeka na text. Takáto technológia by bola veľmi užitočná pre ľudí, ktorí nie sú schopní rozprávať alebo písať. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Neuroscience.

Výskumníci pracovali so štyrmi účastníkmi, ktorí mali do mozgu implantované elektródy na sledovanie epileptických záchvatov. Požiadali ich, aby nahlas zopakovali 50 rôznych viet, zatiaľ čo monitorovali ich mozgovú aktivitu. Len čo zhromaždili dáta z 50 hovorených viet, umiestnili ich do algoritmu strojového učenia, ktorý ich následne zmenil na reťazec čísel a porovnal ich so zvukovým záznamom. Po chvíli bol systém schopný previesť čísla na anglické vety.

Spočiatku tieto vety nemali nijaký zmysel, napríklad veta „títo hudobníci sú úžasne zladení“ bola prepísaná ako „špenát je slávny spevák“, ale ako stroj neustále porovnával každú postupnosť slov s vetami, ktoré účastníci skutočne povedali, začal sa učiť a zlepšovať.  Výsledok zatiaľ stále nie je dokonalý, presnosť nového systému je však vyššia ako pri predchádzajúcich metódach. Miera chybovosti bola v priemere iba 3 %.

Zdroj: interestingengineering.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI mozog veda vyskum

1 komentár

best_future reakcia na: Čítanie myšlienok realitou? Umelá inteligencia dokáže previesť myšlienky na text

7.4.2020 09:04
což takhle dát si špenát
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať