PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Čo je naozaj inteligentné osvetlenie?

0

Ak práve staviate svoj vysnívaný dom alebo rekonštruujete byt, jedna z vecí, na ktorej sa určite neoplatí šetriť, sú rozvody elektroinštalácie. Tie totiž v dnešnej dobe môžu slúžiť nielen na rozvod elektriny, ale aj inteligentné riadenie celej domácnosti.

Bežnou cestou na jej vytvorenie sú rôzne „gadgety“, kde sa dá za veľmi nízku obstarávaciu cenu získať veľa funkcií. Úplne typický príklad je inteligentný vypínač (napr. značky Sonoff), umožňujúci ovládať svetlo cez mobilné zariadenie. Dá sa jednoducho namontovať, prípadne vymeniť za pôvodný vypínač a netreba riešiť žiadne stavebné úpravy.

Navyše sa dá tento vypínač implementovať aj do hlasového asistenta (napr. Google Home) a zrazu viete ovládať osvetlenie aj hlasom. Na ovládanie jedného svetla v jednej miestnosti je to super, a to všetko približne do 100 eur. Viete si však predstaviť, že by ste mali inteligentné vypínače v celom dvojposchodovom dome?

Ak si myslíte, že áno, asi ste narazili na problém. Aby mohol totiž klasický inteligentný vypínač tohto typu fungovať, potrebuje napájanie 230 V a pripojenie na Wi-Fi. Logicky predpokladajme, že v dvojposchodovom dome je i schodisko, kde sa využíva v klasickej elektroinštalácii tzv. schodiskový vypínač. Čiže dole si svetlo zapnete, a keď vyjdete hore, svetlo vypnete. Tu nastáva problém, pretože zapojenie schodiskového vypínača v klasickej elektroinštalácii neobsahuje samostatné napájanie 230 V, čo znamená, že sa nebude dať jednoducho vymeniť.

Predpokladajme, že rozsiahly dom pokrýva ako zvyčajne ekonomicky výhodný Wi-Fi rou­ter od poskytovateľa. Je dosť možné,  že nie vo všetkých priestoroch bude dobrý signál, čo značne obmedzí funkcionalitu inteligentného vypínača. Keby sme zašli ešte viac do hĺbky, zistíme, že nevieme napríklad vyriešiť ovlá­danie dvoch svetiel z viacerých miest (napr. luster, kde je malé a veľké svetlo) alebo priradiť k vypínaču fyzicky iné svetlo. 

Ďalšia podkategória tejto skupiny sú inteligentné žiarovky (napr. IKEA Trådfri set), kde je tiež veľmi výhodný pomer ceny a výkonu. Aj tie sa dajú riadiť buď prostredníctvom mobilného zariadenia, alebo diaľkového ovládača. Aby sa však mohli využívať ich výhody, klasický vypínač by mal byť stále v polohe „zapnutý“.

Ak ho nebodaj niekto zhasne, nebude fungovať ani žiarovka, ani žiadne inteligentné funkcie. Takže hoci sa ovládateľné zariadenia hrdo pýšia prívlastkom inteligentný, stále nepredstavujú systémové a ani inteligentné riešenie, je to akýsi príjemný benefit komfortu. Majú totiž jeden obrovský hendikep, a to ten, že nevedia spoločne vykonávať naraz viac samostatných funkcií na základe určitých podmienok, čo je vlastne svojím spôsobom definícia automatizácie.

Inteligentný = automatizovaný

Skutočná definícia inteligentného osvetlenia spočíva v jeho samostatnej automatizácii. Pomôžu nám príklady. Inteligentné osvetlenie znamená, že sa pri vašom večernom príchode domov zapne vonkajšie osvetlenie chodníka a posvieti na cestu. Po otvorení dverí sa automaticky zapne svetlo, aby ste si mohli pohodlne vyzliecť kabát, a keď odídete z chodby, svetlo sa samo vypne. Inteligentné osvetlenie zabezpečí, aby ste zaregistrovali, že vám počas sprchovania niekto zvoní pri dverách. A keďže zvonček zrejme v kúpeľni nepočuť, osvetlenie trikrát zabliká.

Pri varení polievky sa automaticky zapne svetlo na digestore, po zapnutí TV sa nastaví ambientné osvetlenie na vytvorenie príjemnej domácej pohody. Dokonca môže meniť farby podľa deja na obrazovke a tým spôsobom ju akoby rozširovať. Keď náhodou vypadne elektrická energia, zapne sa núdzové osvetlenie, aby ste vedeli zísť bezpečne po schodoch. A keď odídete z domu, automaticky sa vypne všetko osvetlenie. Pri odchode na dovolenku stačí zapnúť funkciu simulácie prítomnosti a osvetlenie v dome sa bude inteligentne spínať, akoby ste boli práve doma. Podobných príkladov je, samozrejme, viac.

Na to, aby sa dalo povedať, že ide o naozaj inteligentné osvetlenie, treba siahnuť po druhej voľbe a využiť systémy inteligentnej elektroinštalácie (čo sú napr. systémy KNX, Nexwell, Niko, Inels), v ktorých sú možnosti ovládania svetiel komplexne spracované. Pretože ide o drôtové, resp. káblové systémy, treba na ne myslieť už pri stavbe domu alebo pri rekonštrukcii. Možnosti, ktoré sa takto dajú získať, nemajú prakticky žiadne limity. Pro­stredníctvom nich viete riadiť skoro všetko, na čo si spomeniete, ba navyše zautomatizujete svoje bežné rutiny a získate veľmi veľký komfort vlastného bývania.

Automaticky sa vynorí otázka: čo to bude všetko stáť? Cena závisí, samozrejme, od individuálneho riešenia, ale už dávno neplatí, že cena inteligentnej elektroinštalácie je oproti klasickej elektroinštalácii viacnásobne vyššia. Skôr sa dá povedať, že v mnohých prípadoch šetrí náklady, pretože nejde len o automatizáciu svetiel, ale aj všetkého ostatného v dome. 

O iných možnostiach inteligentnej elektroinštalácie sa dozviete v ďalšom článku.

Zobrazit Galériu

Ján Čambal, J&P Technology GROUP

Všetky autorove články
osvetlenie inteligentný

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať