ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Čo prinesie Google I/O? Android M, The Earth in real time, nové nositeľné zariadenia

Technológie
0

google IO.jpg Vývojárska konferencia Google I/O sa tento rok uskutoční 28. a 29. mája v Moscone Center v San Franciscu. V predchádzajúcich rokoch spoločnosť na tomto podujatí predstavila množstvo lákavých produktov a zaujímavých konceptov. Spomeňme napríklad Project Ara, tablet Project Tango, smart hodinky s Android Wear a pod.

Predpokladáme, že inak to nebude ani tento rok. Najmä vzhľadom na to, že veľký súper Microsoft sa pochválil v poslednom čase množstvom zaujímavých produktov, ako je napr. tablet Surface 3, operačný systém Windows 10, nový webový prehliadač Edge či zariadenie na rozšírenú realitu HoloLens. To všetko sú výzvy, na ktoré Google musí reagovať.

A nezaháľal ani druhý veľký rival Apple. Predaje iPhonov dosiahli rekordné čísla, kladného prijatia sa dostalo aj smart hodinkám Apple Watch. Navyše sa tiež pripravuje na svoju vývojársku konferenciu WWDC, ktorá sa uskutoční 8. - 12. júna a zrejme takisto prinesie niekoľko atraktívnych noviniek.

Keďže na I/O 2014 chýbala naozaj veľká atrakcia, Google potrebuje oživiť záujem vývojárov. Spoločnosť už predstavila podrobnejší program a médiá sa teraz predháňajú v dohadoch, čo všetko podujatie prinesie.

Možno ste sa ešte stále nedočkali aktualizácie Android Lollipop pre svoje zariadenie, no Google už chce predstaviť nasledujúcu verziu svojho mobilného OS Android M. Predstavená bude zrejme tak ako vlani v prípade Android L vývojárska verzia. Konečnú podobu, ako aj názov Lollipop sme spoznali až o niekoľko mesiacov neskôr. Mimochodom, doposiaľ sa táto verzia dostala len na 10 % androidových zariadení.

Veľa podrobností neuvádza Google ani k bodu s názvom Android at Work. Hovorí len toľko, že Android M „prináša silu Androidu na všetky druhy pracovísk". Ide o duálne riešenie, keď aplikácie môžu mať dva profily a používateľ môže jedno androidové zariadenie používať doma aj v práci, čo už nie je úplná novinka. Uvidíme, ako ju Google v novom operačnom systéme rozvinie.

Ďalšia sekcia bude zameraná na hlasové ovládanie - Voice Access. Google chce, aby používatelia ovládali všetky funkcie aplikácií pre Android hlasom, čo znamená výrazné rozšírenie nad rámec príkazov OK Google, ktoré sú dnes k dispozícii.

Pozornosť sa bude venovať aj projektom Ara a Tango. Google chce ďalej rozvíjať aj technológiu streamovania obrazu a zvuku cez domácu sieť, ktorú používa v zariadení Chromecast. Jedna z prednášok sa bude venovať aplikáciám, ktoré používajú protokol Google Cast.

Ďalšia prednáška sa nazýva The Earth in real time. Bude zrejme venovaná novinkám v Google Maps. Ťažko povedať, o čo konkrétne pôjde. Google vlani kúpil za 500 miliónov dolárov spoločnosť Skybox zameranú na satelitné snímkovanie. Možno teraz ponúkne pohľad „pod kapotu" Skyboxu.

Zrejme sa dočkáme aj predstavenia nejakého zariadenia z oblasti wearables. Google vraj chce odstrániť rozpor medzi požiadavkou na ustavičné zmenšovanie veľkosti displeja v týchto zariadeniach a požiadavkou na bohatšiu interakciu s nimi. Čo by to mohlo znamenať? Smart hodinky premietajúce hologramy? Novú verziu Google Glass? Modulárne smart hodinky? Odpoveď na to dostaneme až koncom mája.

Zdroj: theverge.com, techradar.com, arstechnica.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať