SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Čo sme sa naučili za 5 mesiacov práce z domu

0

Redaktori webu Mashable, ktorí pre pandémiu koronavírusu pracujú z domu už takmer šesť mesiacov, sa podelili o svoje skúsenosti. Pridali aj niekoľko zásad, ktoré by sa mali stať súčasťou našich každodenných činností počas tohto zložitého obdobia.

Ukázalo sa, že Wi-Fi je dôležité

Jeden z najzjavnejších problémov, ktorý by sa mohol objaviť, keby väčšina ľudí bola nútená pracovať z domu alebo zabávať sa doma, je zlé internetové pripojenie. Môže sa to stať, ak sa nestaráte o pravidelné testovanie a modernizáciu nášho vybavenia. Ak pracujete online každý deň, Wi-Fi pre vás znamená záchranu života. Komunikácia s vašimi spolupracovníkmi je veľmi ťažká, nech používate akúkoľvek službu na videohovory. A aj keď nepracujete z domu, na zahnanie nudy a udržiavanie kontaktu s okolitým svetom je dôležitý konzistentný internet.

Najzákladnejšia vec, ktorú môžete urobiť, keď je internetové pripojenie mizerné, je kontrola smerovača. Možno je starý a treba ho vymeniť. Môžete sa obrátiť na svojho poskytovateľa internetových služieb alebo si sami kúpiť nové zariadenie. Prvá možnosť je pre väčšinu ľudí pravdepodobne najlepšia voľba, pretože je lacnejšia a ľahšia.

Po druhé, veľa ľudí svoj router radšej skryje, pretože, úprimne povedané, nemusí sa veľmi hodiť do interiéru. Zrejme vás ruší, ak sa po vašom byte hadí internetový kábel, ale ak je to možné, umiestnite smerovač vysoko na centrálne miesto. Signál dosiahne ďalej a bude silnejší, ak ho nebudú rušiť steny a iné veľké prekážky.

Ak to nepomôže, skúste investovať do Wi-Fi extendera alebo do siete mesh. Extender je lacné zariadenie, ktoré by mohlo pomôcť, druhé riešenie je drahšie, ale je pravdepodobnejšie, že odstráni váš problém.

Dôležité je aj svetlo a zvuk

Je to lekcia, ktorú sa naučilo veľa ľudí, keď nás pandémia uväznila vnútri. Ak hovoríte s ľuďmi cez internet pomocou softvéru na videohovor alebo hlasové četovanie, používajte slúchadlá. Nikto nemá rád, keď sa mu v éteri ozýva vlastný hlas, pretože niekto na druhom konci hovoru cez Zoom má súčasne aktívny mikrofón aj reproduktory. Kľúčom k vyriešeniu tohto problému je okrem toho, že sú vaše slúchadlá skutočne pripojené alebo spárované cez bluetooth, aj oboznámenie sa s ponukami nastavení.

Ak kliknete na ikonu ozubeného kolieska nastavení v pravom hornom rohu úvodnej obrazovky aplikácie Zoom, nájdete sekciu Zvuk na ľavej strane ponuky. Budete si tak môcť ľahko vybrať, odkiaľ zvuk pochádza a kam ide. Ak máte zapojené slúchadlá, Zoom by mal mať predvolene nastavené obe tieto veci. Ak problémy pretrvávajú, skontrolujte, či sú nastavenia mikrofónu a reproduktorov nastavené na vaše slúchadlá.

To isté platí pre Google Meet. Ikona ozubeného kolieska nastavení je takisto v pravom hornom rohu úvodnej obrazovky a mala by vás dostať k rovnakému druhu ponuky. Aj tu sa uistite, že zvuk smeruje do vašich slúchadiel.

Pri videohovoroch či nakrúcaní videa je veľmi dôležité aj osvetlenie. Ubezpečte sa, že svetelný zdroj je nasmerovaný na vašu tvár, aby vás ľudia skutočne mohli vidieť. Pri bežných hovoroch cez Zoom to nie je nevyhnutné, ale ak robíte videá, možno stojí za zváženie 10-palcové prstencové svetlo U-STREAM.

Ako minimalizovať šum pozadia

Slúchadlá rušiace hluk nie sú potrebné iba v rušných kanceláriách. Zídu sa aj doma, ak chcete dokončiť prácu bez rozptyľovania. V domácnosti totiž žijete s inými ľuďmi, ktorí takisto môžu spôsobovať hluk, ktorý pri práci potrebujete utlmiť.

Je pravda, že slúchadlá s potlačením hluku nie sú lacné. Nedávno prišli na trh napríklad slúchadlá  Microsoft Surface Headphones 2 s cenou 250 dolárov, ktoré ponúkajú až 13 rôznych úrovní potláčania hluku.

A čo je najdôležitejšie? Dať si pauzu

Môžete vyťažiť maximum zo svojej siete Wi-Fi a zo svojich slúchadiel, nič to nebude platné, ak sa nenaučíte poslednú lekciu o práci z domu: doprajte si aj čas, keď budete vzdialení od obrazovky. Možno sa vám akýkoľvek čas strávený ďaleko od vášho notebooku alebo stolového počítača zdá „neproduktívny“. Tieto zariadenia môžu byť momentálne jediným spojením s vašou prácou. No aj tak si musíte dožičiť oddych. Ideálna je hodinka. Zistite, aký relax je pre vás najvhodnejší, a robte to. Hlavne aby ste neboli stále pripútaní k svojim zariadeniam.

Nevedno, ako dlho to bude trvať, niektorí sa už postupne vracajú do kancelárií. No ak aj naďalej pracujete z domu, posledná vec, ktorú potrebujete, je to, aby ste trpeli pre svoje technológie.

Zdroj:  mashable.com/

 

Mashable

Všetky autorove články

Pridať komentár