SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Cvičenie a diéty nestačia. Našli úplne novú metódu chudnutia

0

Vedcom sa podarilo identifikovať proteín, ktorý sa podieľa na tvorbe „dobrého“ hnedého tuku, a zistili, že môže dokonca podporiť tvorbu týchto buniek v bielom tuku. Pochopenie toho, ako „zapnúť“ tvorbu tohto typu buniek spaľujúcich energiu, otvára dvere k novým metódam chudnutia. Hnedé tukové tkanivo je nevyhnutné na výrobu tepla z krvného cukru a molekúl tuku prostredníctvom procesu nazývaného termogenéza. Na tento proces treba veľa energie (alebo kalórií).

Žiaľ, v dospelosti väčšina našich hnedých tukových buniek ustúpi bielemu tukovému tkanivu, ktoré má menej účinný systém spaľovania energie a slúži skôr ako zásobáreň prebytočných kalórií, ktoré zjeme. Elitní športovci môžu mať v celom tele len 3 % bieleho tuku, zatiaľ čo obézni dospelí až 70 %. Výskumníci z Univerzitnej nemocnice v Bonne v Nemecku však veria, že sa im podarilo rozlúsknuť kód, ktorý by dospelým mohol pomôcť vrátiť sa k naberaniu väčšieho množstva dobrého tuku a vytváraniu tzv. béžového tuku, teda k premene bielej hmoty na hnedú.

„Cvičenie a diéty nestačia na účinné a trvalé zhodenie kilogramov,“ hovorí zodpovedajúci autor Alexander Pfeifer, profesor a riaditeľ Inštitútu farmakológie a toxikológie Univerzitnej nemocnice v Bonne. „Naše energeticky bohaté potraviny vedú k ukladaniu energie do bieleho tuku. Schudnúť však nie je také jednoduché, pretože telo si v reakcii na nízkokalorickú stravu šetrí energiu. Naším cieľom je teda dosiahnuť dodatočné uvoľnenie energie.“

Bonnský tím sa zaoberal signálnou dráhou cAMP (cyklická forma adenozínmonofosfátu) v metabolizme tukov. Položili si preto otázku, ako možno zvýšiť hmotnosť hnedého tuku a zároveň znížiť množstvo zlého bieleho tuku. Na myšom modeli tím zistil, že pre rast hnedých tukových buniek je kľúčový pomerne neznámy proteín EPAC1 alebo výmenné proteíny priamo aktivované cAMP. Táto dráha a proteín sa nachádzajú aj v ľudských tukových bunkách a pomocou organoidného modelu, ktorý reprezentuje ľudský hnedý tuk, vedci potvrdili, že funkcia EPAC1 je rovnaká.

„Naša štúdia ukazuje, že EPAC1 je atraktívnym cieľom na zvýšenie hmotnosti hnedého tuku, a teda aj energetického výdaja,“ povedal Pfeifer. Navyše zistili, že variant génu EPAC1 prerušil funkciu proteínu a súvisel so zvýšeným indexom telesnej hmotnosti (BMI). Vedci sa domnievajú, že využitím sily EPAC1 stimulujúcej hnedé tukové bunky sa otvára jasná cesta k vývoju nových terapeutík, ktoré uľahčia chudnutie. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Cell Biology.

Zdroj newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať