SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

DJI Mini 4 PRO / Lietajte ako profesionál

1

Novinka je pokračovaním obľúbeného modelu DJI Mini 3 Pro a s inováciami ide ešte ďalej, pričom preberá viacero noviniek z vyššieho modelu Air 3.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Konštrukčne novinka vychádza zo svojho predchodcu, využíva rovnaký typ batérií aj rovnakú konštrukciu gimbalu, ktorý umožňuje otočenie kamery do portrétneho režimu na snímanie vertikálnych videí. Nebudeme sa preto zaoberať kompletným opisom, ale zameriame sa hlavne na novinky, ktoré Mini 4 Pro prináša.

DJI Mini 4 Pro je vybavený novou širokouhlou kamerou s 1/1,3" čipom CMOS s rozlíšením 48 Mpx, s duálnou natívnou citlivosťou ISO a technológiou HDR na úrovni čipu. Počas dňa tak môžete dosiahnuť vyšší dynamický rozsah záberov. Kamera má rovnakú prepočítanú ohniskovú vzdialenosť 24 mm ako predchodca, so svetelnosťou f/1,7 a využíva technológiu Quad pixel. Tá je dôležitá na zvýšenie citlivosti s nižšou úrovňou šumu a aj pri večerných záberoch zaznamenáva jasné detaily. V ponuke videorežimov pribudlo nočné video. Vďaka duálnej natívnej citlivosti ISO umožňuje kamera priamy výstup videa 4K/60p HDR vo formáte HLG bez nutnosti úprav. Táto technológia pochádza z profesionálnych zariadení a v tejto kategórii je unikátna. Zábery tak budú mať bohaté farby, vysoký dynamický rozsah a prirodzené svetelné prechody. Tomu pomáha aj možnosť záznamu 4:2:0 10 bit v režimoch D-Log M a HLG. Desaťbitový režim D-Log M umožňuje zachovať viac detailov svetla a tieňov na väčšiu flexibilitu pri úpravách. K dispozícii je aj nakrúcanie spomalených videí (slow motion) s frekvenciou až 4K/100p, ktoré sa ukladajú priamo ako spomalené video. Pri nastavení vertikálneho videa je novinkou, že aj v tomto režime možno používať režimy sledovania.

Novinkou je aj to, že ide o prvý dron zo série Mini vybavený všesmerovým protizrážkovým systémom APAS 5.0, so štyrmi kamerovými senzormi s rybím okom, binokulárnymi kamerovými senzormi na snímanie smerom dole, 3D senzorom ToF a pomocným spodným svetlom na pristávanie v slabom svetle. APAS 5.0 tak umožňuje používať systém sledovania aj v prostrediach s množstvom prekážok, ako sú stromy, budovy a podobne.

Výraznou inováciou nového Mini 4 Pro je nová generácia ovládačov DJI RC2 a DJI RC-N2 s prenosovým protokolom Ocusync 4. Ovládače podporujú prenos videa v rozlíšení až 1080/60p a majú dosah až 20 km. Pochopiteľne, 20 km je ideálna hodnota v otvorenej krajine bez rušenia. Pri našich testoch s priamym porovnaním vysielačov DJI RC a DJI RC2 však možno potvrdiť, že spoľahlivosť a dosah prenosu vo všetkých podmienkach je 2 až 3-krát lepší ako pri predchádzajúcej generácii. Tam, kde Mini 3 Pro hlási stratu signálu, Mini 4 Pro ukazuje jeho plnú úroveň. Signál má vyššiu kvalitu a menšie oneskorenie.

Diaľkový ovládač DJI RC2, ktorý som po­užíval v testovacej zostave, má zospodu väčšie úchopy na ruky. Ovládač má vstavaný 5,5-palcový FHD displej. Oproti DJI RC, ktorý pracoval so štyrmi anténami, nový ovládač využíva dovedna šesť antén, štyri vysielacie a dve prijímacie. Zvýšil sa výkon procesora, ktorý má teraz účinné aktívne chladenie. DJI RC 2 využíva takisto najnovší štandard bluetooth 5.3 a rýchlejšiu sieť Wi-Fi 6. Zvýšila sa veľkosť internej pamäte z 8 GB na 32 GB. Cez USB-C možno ovládač nabíjať, ale podporuje aj pripojenie bezdrôtového mikrofónu DJI Mic a s aktívnym redukčným káblom USB-C/HDMI aj výstup videa na externý monitor. Ovládač je v súčasnosti kompatibilný iba s modelmi Mini 4 Pro a Air 3.

Rovnako ako predchodca ponúka Mini 4 Pro aj predprogramované režimy Quick shots, keď dron vykonáva sériu prednastavených pohybov. Nechýbajú medzi nimi už známe Dronie, Helix, Rocket, Circle a Boomerang. Mini 4 Pro dostal však aj nové letové režimy, ktoré dosiaľ boli iba výsadou modelov Mavic 3 a nového Air 3.

Prvý z nich je Cruise Control (tempomat). Jeho zapínanie si môžete namapovať napríklad na tlačidlo C1. Potom počas letu, keď dron dosiahne požadovanú rýchlosť, aktivujete Cruise Control. Dron bude udržovať zaznamenanú rýchlosť bez toho, aby ste museli držať páčku. Táto funkcia je veľmi užitočná, ak chcete filmovať plynulé zábery. Počas letu môžete meniť smer aj výšku a dron bude udržovať konštantnú rýchlosť. Prednastavenú rýchlosť môžete zmeniť a znovu stlačiť C1 na jej zapamätanie. Ďalším stlačením režim vypnete.

Veľmi zaujímavá nová funkcia je Waypoint Flight (let podľa orientačných bodov). Počas letu si môžete uložiť aktuálnu pozíciu dronu vrátane jeho výšky, pričom sa ukladá aj smer a sklon kamery. Takto si môžete zaznamenať niekoľko traťových bodov a uložiť ich ako trasu letu. Na zopakovanie letu podľa týchto bodov si môžete nastaviť rýchlosť aj akciu, ktorú má dron na každom bode vykonať, napríklad zhotoviť fotku, spustiť alebo zastaviť video a podobne. Nastavujete si aj dĺžku zotrvania na konkrétnom bode. Potom už stačí iba spustiť trasu a dron ju automaticky obletí a vykoná nastavené úlohy. Funkcia je výborná na presné naplánovanie zložitejších záberov alebo na opakované fotenie či filmovanie rovnakých bodov počas roka alebo v rôznej dennej dobe. V ovládači si môžete uložiť veľa trás, pri vyvolaní zoznamu sa pri každej trase zobrazuje aktuálna vzdialenosť od prvého bodu trasy. Po rozkliknutí sa zobrazí trasa letu na mape a môžete upravovať jednotlivé parametre. Trasu možno jednoducho naplánovať aj na displeji ovládača podľa mapy. Ak chcete preletieť konkrétnu trasu, stačí ju zvoliť a potvrdiť jej vykonanie. Dron automaticky odštartuje, obletí podľa programu celú trasu a vráti sa na miesto štartu.

Špecialitou, ktorú nemá žiadny iný dron v ponuke, je zlepšená funkcia Active Track – Touch Trace. Tá po označení objektu zobrazí dvojitú kružnicu, pričom polomer každej si môžete nastaviť. Potom ťuknete na miesto na kružnici podľa toho, kde chcete mať dron pri sledovaní objektu, napríklad bežca. Začínať budete hoci na vonkajšej kružnici vpravo vpredu. Keď sa rozbehnete, dron vás bude natáčať z tejto pozície a bude letieť s vami. Počas toho mu môžete napríklad prikázať, aby sa presunul na vnútornú kružnicu vľavo vzadu, a určíte, ktorým smerom sa tam má presunúť.

Po najnovšej aktualizácii dron dostal trojicu nových funkcií na zobrazenie rozšírenej reality. Prvá zobrazuje stále v živom obraze polohu štartu, takže sa jednoduchšie zorientujete, kde máte dron. Druhá po spustení funkcie RTH (návrat domov) zobrazí v obraze trasu, ktorou sa bude vracať. To je užitočné, lebo vidíte, či náhodou po ceste nepreletí tesne okolo nejakej prekážky. Tretia funkcia je zobrazenie presného miesta pristátia virtuálnym tieňom dronu na zemi.

DJI Mini 4 Pro je pomerne výrazný update modelu Mini 3 Pro. Pre majiteľov tohto modelu to napriek tomu nemusí byť dôvod na výmenu. Ak svoj dron využívate iba na bežné voľnočasové nahrávanie bez výraznejších ambícií na pokročilejšie spracovanie videa, veľmi dobre poslúži aj starší model. Ak s dronom pracujete aj komerčne, respektíve vyžadujete maximálnu kvalitu výstupu a čo najviac možností úprav, prípadne využijete nové funkcie Mini 4 Pro, potom je výmena jasná voľba.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné sledovacie režimy aj vo vertikálnom videu, kvalita video a foto, jednoduchá obsluha, malé rozmery, ovládač bez potreby mobilu s kvalitným prenosom
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Hmotnosť 249 g, kamera 1/1,3" CMOS s duálnou natívnou citlivosťou, efektívnych bodov 48 Mpx, FOV: 82,1°, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm, svetelnosť f/1,7, elektronický čas uzávierky 2 s – 1/8000 s, záznamové formáty fotky JPG/DNG(RAW), video H.264, H.265, max. rozlíšenie videa 3840 × 2160 max. 60p, slow motion 4K/100p (záznam je ukladaný priamo ako slow motion so snímkovou frekvenciou podľa nastavenia), max. dátový tok H.264, H.265 150 Mb/s, záznam 4K 4:2:0 10 bit v režimoch D Log-M a HLG, zoom rozsah: 4K: 2×, 2.7K: 3×, FHD: 4×, rozlíšenie foto 4:3: 8064 × 6048 (48 Mpx), 4032 × 3024 (12 Mpx), 16:9: 4032 × 2268 (12 Mpx), gimbal: 3-osový motorizovaný, batéria LiPo 2453 mAh (18,1 Wh), 80,5 g, čas nabíjania 64 min v drone, 56 min v nabíjacom hube, DJI RC 2: výdrž batérie 4 hodiny

Cena: DJI Mini 4 Pro (DJI RC-N2) 799 EUR
DJI Mini 4 Pro (DJI RC2) 999 EUR
DJI Mini 4 Pro DJI RC2, Fly More Combo 1129 EUR

Ceny sú uvedené bez servisného programu DJI Care.

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

retardovany kLacko a kHubinsky reakcia na: DJI Mini 4 PRO / Lietajte ako profesionál

8.1.2024 05:01
retardovany kLacko a kHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať