SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Dell UltraSharp U4924DW / Ultraširokouhlý 49-palcový zakrivený monitor s USB-C hubom

0

Monitor vďaka uhlopriečke 49 palcov, rozlíšeniu 5120 × 1440 pixelov a pomeru strán 32:9 poskytuje zobrazovaciu plochu ekvivalentnú dvom 27-palcovým monitorom postaveným vedľa seba. V prípade Dell UltraSharp U4924DW však máte zobrazovaciu plochu kontinuálnu a zakrivenú. Monitor je primárne určený pre náročných firemných používateľov, ktorí ocenia brilantný obraz a hlavne vysoké rozlíšenie, ktoré umožňuje vedľa seba otvoriť viac okien, čo významne zvyšuje produktivitu. Prívlastky kancelársky a zakrivený k sebe zdanlivo nepasujú, ale pri takejto šírke je už zakrivenie nevyhnutné na to, aby ste dokázali pohľadom obsiahnuť celú šírku obrazovky. Okraje obrazu sú pokryté periférnym videním, takže na získanie prehľadu netreba otáčať hlavu.

Dizajn aj mechanická konštrukcia sú excelentné, zakrivenie prednej aj zadnej strany podstavca kopíruje zakrivenie obrazovky. Podstavec je relatívne úzky, takže na stole nezaberie veľa priestoru, napriek tomu je veľmi stabilný. Je plochý, takže naň môžete niečo položiť. Noha umožňuje výškové nastavenie zobrazovacieho panela. Zadná strana monitora má matnú striebristú farbu, ktorá sa hodí k akejkoľvek farbe pracovného stola. Zobrazovací panel sa napriek veľkosti ľahko polohuje a potom zostane v nastavenej polohe. Otvor v spodnej časti nohy umožňuje prestrčiť káble dozadu, aby neprekážali pod monitorom. V spodnej časti monitora sú 9 W stereo reproduktory, ktoré majú prekvapivo kvalitný zvuk a vyššiu hlasitosť, než by ste očakávali. K dispozícii je, samozrejme, aj 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel alebo externých reproduktorov.

Zobrazovací panel využívajúci technológiu IPS Black má vďaka nižšej svietivosti v tmavých oblastiach obrazu vyšší kontrast. Z hľadiska farebného spektra a takisto vernosti farieb je vhodný aj pre fotografov, editorov videa či grafikov, samozrejme, ak budú akceptovať zakrivenie obrazovky. Výrobca udáva maximálny jas 350 nitov, čo stačí aj na komfortnú prácu v bohato presklenej a slnečným svetlom zaliatej kancelárii. Maximálny kontrast 2000:1 je vynikajúca hodnota, implicitne je kontrast nastavený na 75 %. K dobrej čitateľnosti prispieva aj jemne matná antireflexná povrchová úprava zobrazovacieho panela. 

Okrem štandardných konektorov HDMI a DisplayPort monitor Dell UltraSharp U4924DW umožňuje aj pripojenie počítača cez konektor USB-C. Cez tento port sa prenáša nielen obrazový signál rozhraním DisplayPort dáta, ale notebook je cez toto rozhranie zároveň aj napájaný, takže na pripojenie vám stačí len jeden kábel. Oceníte to napríklad pri niektorých ultrabookoch, ktoré majú len dva či dokonca iba jeden konektor USB-C, cez ktorý sa ultrabook väčšinou aj napája. Monitor je cez rozhranie Power Delivery schopný dodať celkový príkon 90 W. To je aj dôvod, prečo v technických parametroch uvádzame rozsah príkonu, keďže ho ovplyvňujú pripojené zariadenia. Monitor je vybavený rozbočovačom USB 3.2 na jednoduché pripojenie klávesnice, myši, externých diskov, prípadne ďalších periférií. Dva porty USB-C downstream a jeden port USB-A sú umiestnené v bloku, ktorý sa dá vysunúť zo spodnej steny zospodu, takže sú ľahko dostupné. Ostatné porty USB-A a ďalší port USB-C downstream sú vzadu vo výreze a káble sa do nich zasúvajú zdola, takže monitor môžete mať umiestnený blízko pri stene. Zabudovaná dokovacia stanica má aj eternetový konektor RJ-45, takže aj pri práci s notebookom či ultrabookom, ktorý takýto port nemá, sa môžete k internetu či firemnému intranetu pripojiť káblom a nezaťažovať tak Wi-Fi router. Notebook k monitoru pripojíte jedným káblom USB-C a desktop, prípadne starší notebook, ktorý USB-C nemá, pomocou dvoch káblov: HDMI na prenos obrazu a USB hub pripojíte samostatným káblom USB-C – USB-A. Pri pohľade na konektory vás už na prvý pohľad upúta oranžová krytka v jednom z portov USB-C. Je to určite úmysel, aby ste spozorneli, pozreli si manuál a zistili, že tento vstupný port je určený len na prenos dát, prenos videa nie je podporovaný.

Vysoké rozlíšenie takisto umožňuje komfortnú prácu s dvoma oknami vedľa seba, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi. KVM ponúka možnosť prepínať pripojené periférie, predovšetkým klávesnicu a myš, medzi dvoma počítačmi. Na vysvetlenie, skratka KVM znamená Keyboard Video Mouse. Tie isté periférie potom podľa potreby môžete používať s jedným alebo druhým pripojeným PC, napríklad so stolovým počítačom aj notebookom. Pozitívne hodnotím, že eternetový port RJ-45 sa uzamkne k jedinému počítaču a udržiava nepretržité pripojenie bez ohľadu na to, ktorý počítač je prepnutý a zobrazuje kontext na obrazovke. Na ovládanie OSD sa používa minijoystick vzadu vpravo od nohy pri spodnom okraji. Používateľské rozhranie je prehľadné a logicky usporiadané. Ponuka OSD obsahuje aj možnosť prepínania farebných profilov. Okrem implicitne nastaveného profilu Standard RGB sú k dispozícii aj režimy film, hra a režim farebných priestorov sRGB Rec. 709 alebo DCI-P3. Môžete, samozrejme, zmeniť nastavenia ostrosti, jasu, pomer strán, ako aj prepínať latenciu medzi 5 a 8 ms. Odporúčam nainštalovať nástroj Dell Display Manager (DDM). Funkcia Easy Arrange umožňuje jednoduché usporiadanie niekoľkých aplikácií aj na viacerých obrazovkách vďaka množstvu predvolených usporiadaní okien a prispôsobenie až piatich okien.

Ako som spomínal v úvode, zobrazovacia plocha je ekvivalentom dvoch monitorov s 2K rozlíšením, takže ho v pohode utiahne aj integrovaná grafika moderných procesorov. Monitor som testoval na PC s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti, teda s druhým najmenej výkonným modelom desktopových grafík produktovej rodiny RTX 4000, a veľmi príjemne ma prekvapila plynulosť zobrazovania MS Flight Simulatora, ktorý je náročný na grafický výkon a takýto ultraširokouhlý monitor dokonale pokryl zorné pole výhľadu z kabíny. Takisto v strategických hrách typu Age of Empires II som mal výhodu, pretože sa mi zobrazoval široký pohľad na hernú scénu. Monitor síce nepodporuje adaptívnu synchronizáciu a má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, ale nemusíte sa obávať, že by ste sa počas relaxu kvalitne nezahrali. Pre náruživých hráčov Dell ponúka monitory sesterskej značky Alienware. Široká obrazovka je vynikajúca aj na editovanie videa, pretože umožňuje zobraziť dlhší úsek časovej osi v primeranej mierke. Prácu s viacerými oknami na širokej obrazovke vám uľahčí nástroj na správu usporiadania okien. Ak vám nevyhovuje funkcia snap-to-window vo Windows 11, odporúčam vyskúšať bezplatný nástroj PowerToys od Microsoftu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rozlíšenie a kvalita obrazu, elegantný dizajn so zakrivenou obrazovkou, zabudovaný KVM
- Potešila by podpora HDR

PARAMETRE:

Obrazovka: IPS Black 49" (124,5 cm); rozlíšenie: 5120 × 1440 px (32:9), max. obnovovacia frekvencia 60 Hz; latencia: 5 ms; jas: 350 cd/m2; kontrast: 2000:1; 10-bit. farebná hĺbka, gamut 100 % sRGB, 98 % DCI-P3; vodorovný / zvislý pozorovací uhol: 178° / 178°, konektory: 1× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.1, 5× USB 3.2, 3× USB 3.2 Type-C, 1× LAN; Power Delivery 90 W; reproduktory 2 × 9 W; spotreba 45 – 290 W, SDR: 31 kWh/1000 h, rozmery: 121,5 × 40,6 × 27 cm; hmotnosť: 16,50 kg 

Cena: 1649 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať