SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Sony Xperia 5 V / Výkonný kompaktný smartfón

1

Aj v piatej generácii platí, že „päťka“ je v podstate odľahčená verzia vlajkového modelu Xperia 1, pričom odľahčenie sa týka teleobjektívu, rozlíšenia displeja, rozmerov a hlavne ceny. Čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 vyrábaná 4 nm technológiou zostala rovnaká a rovnaké sú aj dva zadné fotoaparáty, hlavný a širokouhlý, ako aj predná selfie kamera. Čipová súprava v tandeme s 8 GB RAM poskytne dostatok výkonu aj pre najnáročnejšie hry. Dizajn je v tradičnom konzervatívnom štýle Sony. Hranaté telo má mierne zaoblené rohy a Sony aj v piatej generácii odoláva dizajnovým trendom displeja s otvorom či výrezom.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Zadná stena je sklenená, displej chráni Gorilla Glass Victus 2. Obvodový rám je vyrobený z hliníka. Na pravej strane je dvojpolohové tlačidlo spúšte. Tlačidlo na zapnutie/uspatie má integrovaný snímač odtlačkov prstov. Autentifikácia je rýchla a spoľahlivá. Zospodu nájdete slot na dve SIM karty, pričom druhý je alternovaný s pamäťovou kartou. Kryt otvoríte bez nástroja nechtom. Samozrejmosť je odolnosť proti vode na úrovni štandardu IP68.

Rozmery smartfónu určuje displej s rozlíšením 1080 × 2520 pixelov a kinematografickým pomerom strán 21:9. Displej má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a podporuje HDR 10. Podanie farieb je verné, bez zbytočnej saturácie. K dobrému audiovizuálnemu dojmu prispieva aj stereofónny zvuk. Je kvalitný, dostatočne hlasný, s miernou prevahou výšok a vyšších stredov. Reprodukciu basov subjektívne zlepší Dolby Atmos. Sony už tradične umožňuje doplniť zážitok zo zvuku dynamickými vibráciami. Nechýba ani klasický konektor jack na pripojenie slúchadiel.  Snímač hlavného fotoaparátu s rozlíšením 48 megapixelov využíva spájanie štyroch pixelov do jedného, takže dokáže zachytiť podstatne viac svetla pri večerných a nočných záberoch. Odporúčam vyskúšať profi režim a skúsiť znížiť ISO, čím sa ešte viac redukuje šum. Samozrejme, predĺži sa tým expozičný čas, takže aj napriek účinnej optickej stabilizácii treba smartfón oprieť o niečo pevné. Musím pochváliť aj kvalitu záberov ultraširokouhlého fotoaparátu. Aplikácia Cinema Pro umožňuje nielen nastavovať parametre snímania, ale aj aplikovať niekoľko „kinematograf  filtrov“.

Batéria vydrží dva dni pomerne intenzívneho používania. Smartfón podporuje nabíjanie príkonom 30 W, nabíjačka nie je pribalená. Podporované je aj bezdrôtové nabíjanie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkonný procesor aj grafika, ergonomické držanie, dobrý stereofónny zvuk
- Žiadne

Cena: 849 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Názvoslovie reakcia na: Sony Xperia 5 V / Výkonný kompaktný smartfón

12.12.2023 12:12
Budem asi za idiota, ale normálne sa mi otváral nožík vo vrecku, keď som čítal čipová súprava. Správne a spisovne sa to volá čipsetová sada.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať