PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Desať nových vlastností Windows 8

0
windows8_2810.jpg Nová verzia operačného systému Windows je od piatka v predaji. Čo však môže Windows 8 ponúknuť okrem absencie tlačidla Štart a nového používateľského rozhrania?

1. Jednoduché gestá

Gestá oceníte najmä pri používaní zariadenia s dotykovým displejom. Či už to je rýchly pohyb zľava, pomocou ktorého sa prepínajú aplikácie, alebo švih sprava na vyvolanie pravého stĺpca s možnosťami, gestá ponúkajú rôznorodú funkcionalitu.

2. Dlaždice

Výhoda dlaždíc je v tom, že neustále zobrazujú aktuálne informácie bez nutnosti spustenia aplikácie. Vždy tak máte prehľad o vašom e-mailovom účte, prípadne o aktuálnych informáciách v rámci konkrétnej aplikácie. Poteší, že dlaždice si môžete zadefinovať aj pre tzv. uzamknutú obrazovku.

3. Vyhľadávanie

Windows 8 ponúka výborný nástroj na vyhľadávanie. Aplikácie alebo súbory sa dajú vyhľadať priamo z úvodnej obrazovky Start, pričom túto funkcionalitu podporujú aj niektoré aplikácie. Oproti vyhľadávaniu v starších verziách je novinka rýchlejšia a prehľadnejšia.

windows8_1.jpg

4. Reset systému

Windows 8 prináša dve nové funkcie. Refresh a reset systému - prvá menovaná funkcia je vhodná, ak sa počítač správa spomalene. Operačný systém sa v tomto prípade obnoví do pôvodného stavu, ale pri zachovaní súborov a nastavení. Reset vykoná reset zariadenia na továrenské nastavenia vrátane zmazania používateľských účtov.

windows8_2.jpg

5. Synchronizácia

Zariadenia s Windows 8 môžu vďaka využitiu účtu Microsoftu a cloudovej služby navzájom zdieľať informácie a nastavenia. Vďaka tomu, že tieto nastavenia a synchronizácia sú viazané na konkrétny účet, môžete zapožičané zariadenie využiť oveľa efektívnejšie.

6. Multitasking

Priamo na hlavnej obrazovke možno pracovať s dvojicou otvorených aplikácií. Tento multitasking je jednoduchý, intuitívny a efektívny. Rozdelenú obrazovku pre konkrétne aplikácie možno jednoducho meniť.

7. Digitálna nástenka

Nové používateľské rozhranie pripomína digitálnu nástenku. Nielenže si na ňu môžu používatelia pripnúť aplikácie, ale aj konkrétne údaje z aplikácií, napr. vybrané kontakty z aplikácie Ľudia, odkazy na internetové stránky atď.

8. Možnosti zdieľania

Windows 8 je navrhnutý s dôrazom na zdieľanie. Či už ide o integrovaný SkyDrive, alebo o interakciu medzi aplikáciami, stačí stlačiť kláves Windows a H a uvidíte, čo kde môžete zdieľať.

windows8_3.jpg

9. Správca úloh

Nový správca úloh sa týka klasického desktopového rozhrania, ktoré je vo Windows 8 takisto k dispozícii. Výhodou nového správcu úloh je väčšia intuitívnosť, informácie a štatistiky o výkone, zoznam spúšťaných programov po štarte atď. Jednoducho povedané, nový správca úloh ponúka viac informácií a funkcií a má štýlovejšie vyhotovenie.

windows8_4.jpg

10. Používateľské rozhranie

Windows 8 je rýchly operačný systém, ktorý disponuje novým používateľským rozhraním - väčšina spomenutých nových vlastností s ním priamo súvisí. Nové rozhranie je veľmi intuitívne, čo sa týka ovládania na dotykových obrazovkách, v prípade prechodu zo starších verzii Windows si však budete chvíľu zvykať.

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať