SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

DragGAN: Konkurent Photoshopu poháňaný AI ukazuje budúcnosť editovania fotografií

Výskum a vývoj
0

Photoshop v posledných rokoch postupne pridával do svojich ponúk nástroje s umelou inteligenciou, ale nové demo od nezávislého výskumného tímu ukazuje, kam budú smerovať najlepšie editory fotografií. DragGAN je síce ešte len výskumný projekt, a nie plnohodnotný spotrebiteľský produkt, no ukazuje, aké manipulácie s fotografiami, ktoré deformujú realitu, budú čoskoro možné. Táto AI technológia by mohla spochybniť našu definíciu toho, čo ešte je vlastne fotografia.

Hoci sme podobné fotoeditačné efekty videli už skôr, najmä v nástrojoch Photoshopu, ako je Perspective Warp, ukážka DragGAN posúva túto myšlienku a používateľské rozhranie na novú úroveň. DragGAN umožňuje precízne manipulovať s fotografiami a meniť výrazy tváre, polohy tela a dokonca aj drobné detaily, ako sú odrazy. Výsledky nie sú vždy dokonalé, ale napriek tomu sú pôsobivé.

SAMSUNG 042024 Advertisement

DragGAN (názov je kombináciou slov drag – ťahať – a skratky pre generative adversarial network) skutočne generuje nové pixely na základe okolitého kontextu a miesta, kam umiestnite body „drag“. Neurónové filtre Photoshopu, najmä tie, ktoré sú k dispozícii v beta verzii aplikácie, sa už nejaký čas zaoberajú podobnými efektmi, napríklad poskytujú posuvníky pre výrazy „šťastia“ a „hnevu“ na úpravu portrétov. Softvér Photolab má takisto technológiu, ktorá umožňuje zamerať sa na časť fotografie, na ktorej chcete vykonať lokálne úpravy.

DragGAN kombinuje oba koncepty používateľsky prívetivým spôsobom, pričom vám umožňuje vybrať časť fotografie, ktorú chcete upraviť, a potom úplne zmeniť pózu, výraz a ďalšie vlastnosti objektu s veľmi realistickými výsledkami. Keď sa zlepšená verzia tejto technológie nakoniec dostane do smartfónov, nedokonalé fotografie budú minulosťou.

DragGAN ponúka aj detailnejšie ovládanie. Ak nechcete zmeniť celú fotografiu, môžete použiť masku na konkrétnu oblasť, napríklad na hlavu psa, a algoritmus ovplyvní len túto vybranú oblasť. Táto úroveň kontroly by mala pomôcť aj znížiť počet artefaktov a chýb. Výskumný tím plánuje „rozšíriť bodové úpravy na 3D generatívne modely“. V roku 1987 spolutvorca programu Adobe Photoshop John Knoll urobil na pláži na Tahiti jednu z najvýznamnejších fotografií minulého storočia (Jennifer in Paradise) a použil ju na demonštráciu neuveriteľných nástrojov, ktoré sa neskôr objavili v najznámejšej aplikácii na úpravu fotografií na svete.

Teraz sme boli svedkami niekoľkých podobne významných demonštrácií nástrojov na úpravu obrázkov – od Magic Eraser a Face Unblur od spoločnosti Google až po nový nástroj Remove Tool vo Photoshope, ktorý umožňuje odstrániť neželané objekty na snímkach. DragGAN je síce len vo fáze výskumnej práce, ale posúva celý koncept „retušovania fotografií“ o úroveň vyššie. Ide skôr o reformuláciu než retušovanie obsahu našich fotografií, pričom pôvodný výraz alebo póza slúžia len ako východiskový bod pre niečo úplne iné.

Zdroj: techradar.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať