SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nová „inteligentná pištoľ“ by mala znížiť počet úmrtí spôsobených strelnými zbraňami

Bezpečnosť
0

Už dávnejšie existujú snahy o vývoj zbrane, z ktorej môže vystreliť len jej oprávnený majiteľ. Začínajúca spoločnosť so sídlom v Colorade teraz tvrdí, že má takýto koncept, čo by mohlo pomôcť znížiť počet prípadov násilia páchaného strelnými zbraňami. Spoločnosť nedávno uviedla na trh svoju takzvanú inteligentnú zbraň a predviedla ju v priamom prenose televízie ABC News. Zbraň si možno už teraz predobjednať za 1499 dolárov a startup ju plánuje dodať zákazníkom v budúcom roku. Koncept zbrane spoločnosti BioFire je jednoduchý.

V podstate ide o využitie zabezpečenia odtlačkom prsta podobne ako smartfóne. Zbraň bude normálne strieľať, pokiaľ bude v jej pamäťovej banke uložený odtlačok prsta alebo tvár používateľa. Pre všetkých ostatných môže podľa spoločnosti fungovať nanajvýš ako ťažidlo. Uvedenie výrobku na trh prichádza v čase, keď Spojené štáty zápasia s rekordným počtom masových strelieb, samovrážd a zločinov so strelnými zbraňami všetkého druhu. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu chorôb počet úmrtí v USA spôsobených strelnými zbraňami v roku 2020 stúpol o 15 % na 45 000, z toho bolo 25 000 samovrážd.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Medzi americkými deťmi je násilie spojené so strelnými zbraňami príčinou smrti č. 1, ktorá predstihla motorové vozidlá. V roku 2021 zbrane zabili 2590 detí a tínedžerov, z toho 32 % tvorili samovraždy. Cieľom BioFire je znížiť počet úmrtí a zranení, ktoré sú spôsobené tým, že ľudia neoprávnene používajú cudziu zbraň. 

Vojenský analytik ABC News Mick Mulroy zbraň vyskúšal. „Myslím si, že funguje naozaj dobre, a vidím jej uplatnenie, pokiaľ ide o bezpečnosť aj o možnosť rýchleho uvedenia zbrane do prevádzky,“ povedal Mulroy. Podľa neho sa používanie inteligentnej zbrane podobá používaniu bežnej strelnej zbrane. Keď používateľ zdvihne zbraň v normálnom bojovom postoji, tá zachytí jeho tvár a odomkne sa. Potom už strieľa rovnako ako ostatné bežné zbrane.

Zdroj: abcnews.go.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať