PANASONIC PANASONIC PANASONIC

„123456“ — najbežnejšie heslo na Slovensku roku 2022

Tlačové správy
0

NordPass odhaľuje 200 najbežnejších hesiel pre rok 2022

 

Podľa výskumu NordPass je na Slovensku najobľúbenejším heslom roku 2022 „123456“. Kým na Slovensku ide o identické najčastejšie heslo ako minulý rok, v globálnom meradle sa trend posunul — najrozšírenejším heslom na svete je „heslo“.

NordPass práve odhalil výsledky svojho každoročného prieskumu najbežnejších hesiel. Tohtoročná štúdia sa zamerala na celosvetové trendy vytvárania hesiel a na to, ako sa líši používanie hesiel podľa pohlavia a v rámci 30 skúmaných krajín. NordPass po prvýkrát analyzoval aj to, ako ovplyvňujú naše výbery hesiel popkultúrne trendy.

Nižšie uvádzame 20 najbežnejších hesiel na Slovensku. Kompletná štúdia je k dispozícii tu: https://nordpass.com/most-common-passwords-list/.

 1. 123456
 2. 12345678
 3. 123456789
 4. 110110jp
 5. 000000
 6. 1234
 7. password
 8. 12345
 9. 111111
 10. martin
 11. heslo
 12. veronika
 13. 666666
 14. qwerty
 15. monika
 16. 123123
 17. dominika
 18. kokot
 19. milacik
 20. 123

Napriek neustálym varovaniam expertov na kybernetickú bezpečnosť o dôsledkoch nezodpovednej správy hesiel sa mnohí používatelia internetu stále nepoučili. V porovnaní s údajmi z roku 2021 zostáva až 73% z 200 najbežnejších hesiel v roku 2022 rovnakých. Navyše 83% hesiel v tohtoročnom zozname možno prelomiť za menej ako sekundu.

Tento rok NordPass predstavil nielen globálny zoznam, ale aj separátne údaje pre 30 krajín sveta. Na webovej stránke máte k dispozícii aj informácie, rozdelené podľa pohlavia.

Spoločné trendy vytvárania hesiel medzi rôznymi krajinami a pohlaviami

Celkovo vykazuje slovenský zoznam hesiel podobný trend ako mnohé iné krajiny.

1. Ľudia zvyknú preferovať pohodlnosť: Jednoduché klávesové kombinácie čísel, písmen a symbolov tvoria väčšinu hesiel na celom svete. „123456“ je stále najrozšírenejším heslom v mnohých krajinách, nielen na Slovensku, ale aj v Kolumbii, Francúzsku, Japonsku a ďalších.

2. Používanie krstného mena na zabezpečenie vašich účtov zostáva bežnou praxou používateľov internetu. Na Slovensku patrili k najobľúbenejším menám, používaným ako heslá,  Martin, Veronika a Monika. Globálne je tento trend tiež pomerne rozšírený: svetovo najpoužívanejšie mená na vytváranie hesiel boli Daniel, Thomas, Jordan, Michael, Marina a Jessica.

3. Aj keď „password“ je svetovo najobľúbenejšie heslo (použité viac než 4,9 milióna krát), toto heslo je na Slovensku až na 7. mieste, heslo v znení “heslo” je na 11. mieste.

4. Zdá sa, že značky sú populárne aj na Slovensku. Heslá ako „adidas“ či „samsung“ sa umiestnili v zozname na vyšších pozíciách. Celosvetovo sa značky ukazujú ako pomerne populárny zdroj inšpirácie pre heslá.

5. V heslách ľudí sú zakódované tie najdôležitejšie aspekty. Dokazujú to slovenské heslá ako „maminka“ a „mamina“.

Popkultúra ovplyvňuje naše návyky aj v oblasti hesiel

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, v roku 2022 NordPass v spolupráci s nezávislými výskumníkmi analyzoval, ako súčasné udalosti a trendy v oblasti životného štýlu inšpirujú naše heslá. Spoločnosť prezentuje, ktoré zo svetovo milovaných filmov, športov, jedál, áut, videohier, umelcov, módnych značiek a dokonca aj nadávok sa najviac premietajú do hesiel.

Napríklad „mini“, „kia“ a „ford“ sú najbežnejšie heslá v kategórii „auto“ a „tiffany“, „aldo“ a „gap“ sú na vrchole zoznamu hesiel, inšpirovaných módnymi značkami.

Menej verejne dostupných údajov z kybernetických bezpečnostných incidentov

Podľa Ievy Soblickaite, produktovej riaditeľky (CPO) spoločnosti NordPass, bola tento rok vzorka hesiel verejne dostupných na analýzu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi oveľa menšia.

Tento trend nie je prekvapivý, pretože prelomenie hesiel je v dôsledku rýchlo sa vyvíjajúcich technológií skutočne čoraz ťažšie, hovorí aj Soblickaite. Vysvetľuje, že viac webových stránok aktuálne používa Open Authentication 2.0 (OAuth 2.0). Ide o priemyselný štandard navrhnutý tak, aby umožnil webovej stránke či aplikácii pristupovať k zdrojom hostovaným inými webovými aplikáciami v mene používateľa bez toho, aby museli zdieľať svoje heslá.

Soblickaite dodáva, že vývojári majú čoraz lepšie zručnosti v hashovaní hesiel. Znamená to, že znaky hesiel sú transformované tak, aby ich prelomenie trvalo dlhšie.

„Viacfaktorová autentifikácia (MFA) tu takisto zohráva svoju úlohu – pri širšom prijatí tejto technológie heslá jednoducho strácajú svoju hodnotu. Aj keď heslo hacknete, nemôžete dokončiť overenie identity, ak má používateľ povolenú MFA,“ hovorí Soblickaite

Tipy pre zabezpečenie vašich hesiel

Aj keď spoločnosti implementujú bezpečnostné opatrenia na ochranu našich účtov, my ako používatelia si stále musíme dávať pozor na svoje heslá. Nižšie uvádzame niekoľko základných tipov na zlepšenie „hygieny“ vašich hesiel:

1. Buďte si vedomí všetkých účtov, ktoré vlastníte. Odborníci odporúčajú vymazať nepoužívané účty a poznať presný počet tých, ktoré evidujete ako aktívne. Takto dokážete zabrániť medzerám v správe hesiel.

2. Vytvárajte dlhé, unikátne heslá a nikdy ich nepoužívajte opakovane. Zložité kombinácie čísel, veľkých, malých písmen a symbolov tvoria najsilnejšie heslá. Ich opätovné použitie nie je nikdy tou správnou možnosťou – ak dôjde k hacknutiu jedného účtu, ostatné účty sú takisto v  ohrození.

3. Použite správcu hesiel. Toto technologické riešenie plne šifruje heslá uložené v trezore a umožňuje ich bezpečné zdieľanie. K mnohým incidentom v oblasti kybernetickej bezpečnosti dochádza v dôsledku jednoduchých ľudských chýb – ľudia nechávajú svoje heslá otvorene prístupné pre ostatných a ukladajú si ich v Exceli či iných nešifrovaných aplikáciách.

Metodika: Zoznam hesiel bol zostavený v spolupráci s nezávislými výskumníkmi, ktorí sa špecializujú na výskum incidentov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Vyhodnotili databázu s veľkosťou 3 TB.

Výskumníci klasifikovali údaje do rôznych vertikál, čo im umožnilo vykonať štatistickú analýzu na základe krajiny a pohlavia.

Pokiaľ ide o vertikálu pohlavia, skúmané údaje boli klasifikované podľa pohlavia iba v prípade, ak obsahovali dátový kľúč pohlavia. Ak porušené údaje neobsahovali dátový kľúč, boli klasifikované ako „neznáme“.

O NORDPASS

NordPass je správca hesiel pre firemných aj spotrebiteľských klientov. Využíva najnovšiu technológiu pre maximálnu bezpečnosť. NordPass, ktorý bol vyvinutý s ohľadom na cenovú dostupnosť, jednoduchosť a pohodlnosť použitia, umožňuje používateľom bezpečný prístup k heslám na počítačoch, mobilných zariadeniach a prehliadačoch. Všetky heslá sú na zariadeniach šifrované, takže k nim má prístup iba ich používateľ. NordPass vytvorili odborníci, stojaci za NordVPN – pokročilou aplikáciou na zabezpečenie a ochranu súkromia. Dôveruje jej viac ako 14 miliónov zákazníkov po celom svete. Pre viac informácií navštívte: nordpass.com.
 

NordPass

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať