TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Grafénové tetovanie na meranie krvného tlaku

Technológie
0

Nositeľné technológie prinášajú revolúciu v spôsobe, ako pristupujeme k údajom  o našom zdravotnom stave. Zatiaľ čo meranie krvného tlaku tlakomerom odhalí hodnotu krvného tlaku iba v danom okamihu, inteligentné hodinky ho môžu monitorovať nepretržite. Výskumníci z Texaskej univerzity v Austine a univerzity Texas A&M teraz vyvinuli iné neinvazívne riešenie na nepretržité monitorovanie krvného tlaku doma, ktoré má podobu dočasného tetovania.

Svoje zistenia načrtli v článku uverejnenom v časopise Nature Nanotechnology. Novo navrhnuté elektronické tetovanie je vyrobené z grafénu, ktorý sa považuje za jeden z najpevnejších a najtenších materiálov na svete. Keď sa grafén používa ako dočasné tetovanie, poskytuje vodotesný spôsob merania elektrických prúdov pokožky a reakcie tela na zmeny objemu krvi.

Predplatné NEXTECH 2021

Prototypy elektronického tetovania možno nosiť až týždeň, aby sa zabezpečilo nepretržité meranie krvného tlaku. Nová technológia umožní pochopiť, ako náš krvný tlak počas dňa kolíše. Na rozdiel napríklad od dočasných tetovaní s UV monitorovaním, ktoré sú už na trhu, je grafén taký tenký, že dokáže eliminovať zhoršenie merania údajov spôsobené pohybom, ku ktorému môže dôjsť pri hrubších tetovaniach, ktoré tak dobre nepriľnú k pokožke.

V súčasnosti nie je dočasné tetovanie na meranie krvného tlaku komerčne dostupné, no vyvíja sa druhá generácia, ktorá prejde klinickými skúškami a potom sa môže dostať na trh v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Zdroj: health.howstuffworks.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať