SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

EcoFlow Delta 1300 / Vozte si elektrinu so sebou

0

EcoFlow Delta 1300 je záložný generátor na báze batérií. Svojím princípom ide v podstate o veľký powerbank, ktorý však disponuje kapacitou až 1,26 kWh. Plast absorbujúci nárazy, ochranné pevné kovové plechy a štyri výstuhy hliníkových stĺpikov dopĺňajú obal a sú pripravené na to, aby Delta odolávala nebezpečenstvám na stavenisku, v garáži alebo v domácnosti. Zariadenie má po oboch stranách mohutné držadlá, ktoré slúžia na jednoduché prenášanie, navyše chránia pred poškodením prednú a zadnú stranu zariadenia, kde sú ovládacie prvky a konektory. Pochopiteľne, Delta 1300 nie je prvé takéto zariadenie na trhu, našlo by sa ich niekoľko aj v tejto výkonovej kategórii. Napriek tomu však má jednu unikátnu vlastnosť, ktorou prekonáva všetku konkurenciu. Je ňou rýchlosť nabíjania batérie zariadenia. Pri záložných zdrojoch sú totiž veľmi dôležité vlastnosti čo najrýchlejšie sprevádzkovanie a čo najdlhšia doba činnosti. Klasické elektrocentrály poháňané spaľovacími motormi tieto vlastnosti ponúkajú, pretože ich jednoducho stačí doplniť palivom a môžu pracovať ďalej. Batériové záložné zdroje majú na rozdiel od nich výhodu v tom, že sú použiteľné aj v uzavretých priestoroch, napríklad na chate, v sklade, na stavbe či v podzemných priestoroch. Pri všetkých doterajších modeloch je však obrovský hendikep dĺžka nabíjania, ktorá sa pri podobnej kapacite okolo 1,2 - 1,5 kWh pohybuje okolo 22 – 26 hodín z 230 V prívodu. Pravda je, že v niektorých prípadoch to nemusí prekážať, no sú aplikácie, pri ktorých jednoducho potrebujete mať elektrocentrálu pripravenú na prevádzku podstatne rýchlejšie a nabíjacie časy viac ako 20 hodín sú neprípustné. Delta 1300 umožňuje viacero spôsobov nabíjania: z 12 V zásuvky v automobile, zo solárnych článkov alebo zo siete 230 V. V poslednom prípade sa batéria dokáže nabiť na 75 až 80 percent kapacity už za jednu hodinu z úplne vybitého stavu (0 – 1 %) a plné nabitie trvá 1 hodinu 50 minút. Nabíjanie prebieha výkonom 1 kW. To sú skutočne unikátne hodnoty, ktoré žiadne iné zariadenie neposkytuje. Takéto rýchle nabitie je umožnené špe­ciálnou konštrukciou zariadenia s patentovanou technológiou X-Stream. Nabíjanie v automobile však, pochopiteľne, odporúčam iba počas jazdy, pretože vzhľadom na kapacitu batérie by mohlo dôjsť rýchlemu vybitiu palubného akumulátora. Nabitie z autozásuvky trvá zhruba 10 hodín, pričom zariadenie využíva výkon maximálne 130 W. Nabíjanie zo solárnych článkov trvá zhruba 4 až 8 hodín pri plnom slnečnom svetle, ak máte k dispozícii štvoricu solárnych článkov po 110 W. Tento spôsob môže byť vhodný práve na rôznych horských chatách, kde nie je bežný prístup k elektrine a kde sa záložný zdroj môže počas dňa nabíjať zo solárnych článkov a večer ho môžete využívať.

Ak som na úvod spomínal, že ide vlastne o veľký powerbank, myslel som tým veľmi veľký powerbank, ktorým v podstate môžete napájať väčšinu bežných spotrebičov. Zariadenie obsahuje 4 AC výstupy 230 V/50 Hz s celkovým výkonom 1800 W, ktorý môže v špičkách dosiahnuť až 3300 W, dvojicu výstupov USB-A s výkonom 12 W/port, dvojicu rýchlonabíjacích výstupov USB-A s výkonom 28 W/port a dvojicu USB-C s výkonom 60 W/port. Navyše je k dispozícii jedna autozásuvka s výkonom 108,8 W (13,6 V/8 A). Vďaka tejto výbave môžete napájať napríklad rýchlovarnú kanvicu, malý kávovar, vysávač, mikrovlnku, televízor, kosačku, vŕtačku alebo iné náradie, výkonné svietidlá a mnoho ďalšieho. Samozrejmosť je nabíjanie spotrebnej elektroniky, či už sú to smartfóny, fotoaparáty, alebo ďalšie zariadenia. Skúšali sme dokonca nabíjanie elektromobilu pomocou adaptéra na 230 V priloženého k vozidlu. Zdroj dokázal nabíjať výkonom 1600 až 1800 W. S plne nabitým zdrojom sme do elektromobilu dodali dojazd okolo 7 km. Pochopiteľne, batériu elektromobilu nedokážete viac nabiť, pretože predsa len má podstatne vyššiu kapacitu, ale aj tých sedem kilometrov môže niekedy rozhodovať o tom, či dôjdete k najbližšej nabíjačke, alebo nie. Takže ako posledná záchrana to tiež má svoj zmysel. Zariadenie umožňuje súčasne napájať spolu 11 spotrebičov do maximálneho výkonu 1800 W. Obsluha je veľmi jednoduchá, pri nabíjaní vnútornej batérie stačí pripojiť zdroj a nabíjanie sa automaticky začne. Na nabíjanie zo sieťovej zásuvky 230 V sa po­užíva klasický sieťový kábel, aký poznáte aj z vášho počítača, takže ak si ten z príslušenstva náhodou zabudnete doma, určite nejaký nájdete. Pri napájaní externých zariadení záleží na tom, či budete používať AC alebo DC napájanie. Hlavný vypínač je umiestnený vpredu, ním zariadenie zapnete a ihneď môžete na displeji skontrolovať stav nabitia batérie. Vpredu je umiestnené aj tlačidlo zapnutia DC zdroja, ktorý napája konektory USB v prednej časti, ako aj autozásuvku. AC zdroj sa zapína na zadnej strane, kde sú umiestnené aj zásuvky na 230 V. Keďže AC zdroj poskytuje vyšší výkon, treba ho chladiť, takže so zvyšujúcim sa výkonom sa zvyšuje aj hlučnosť zdroja. Nie je to nič tragické, ale v miestnosti ho budete počuť. Ak používate iba konektory USB, zdroj je úplne bezhlučný. Predný displej vám vždy zobrazuje, ktorý zdroj sa používa, aký výkon sa odoberá, a zobrazuje aj stav batérie a čas do vybitia pri danom zaťažení. Hlavne posledný údaj je veľmi užitočný práve v prípade, ak používate zdroj niekde mimo civilizácie, takže si viete lepšie naplánovať jeho využívanie.

Určite vám už podľa uvedeného napadá, kde všade by sa dal takýto záložný zdroj využiť. Pochopiteľne, okrem chaty v divočine to môže byť pokojne stavba, na ktorej nemáte možnosť prívodu elektriny, rôzne práce v exteriéri, pri ktorých vďaka nemu môžete používať elektrické náradie alebo výkonné osvetlenie, na rôznych expedíciách či už autom, karavanom, alebo loďou a v neposlednom rade v domácnosti, keď vám napríklad vypadne prúd alebo potrebujete niečo robiť na vašom pozemku mimo dosahu elektriny.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, výbava, rýchlosť nabíjania, ovládanie, konštrukcia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• EcoFlow Delta 1300: kapacita: 1260 Wh, vstup: 220 ~ 240 V, 50 / 60 Hz, 1200 W max. solárny vstup: 15 ~ 66 V, 400 W max., výstupy: 4× AC – 1800 W (Surge 3300 W), 1× 12 V autokonektor, 108,8 W, 13,6 V DC, 2× 8 A max. rýchlonabíjací port USB-A, 5 V / 9 V / 12 V, 2,4 A, 2× 28 W max./port, port USB-A, 5 V, up to 2,4 A, 12 W max./port, 2× QC3.0 Type-C port, 5 V / 9 V / 15 V / 20 V, 3 A, 60 W max./port, pracovné teploty: nabíjanie: 0 ~ 45 °C, vybíjanie: -20 ~ 60 °C, rozmery: 40 × 21 × 27 cm, hmotnosť: 14 kg

• Cena: 1399 EUR

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať