ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Editorial: Cesta bojovníka

0

Jeden múdry človek raz povedal: „Ťažké časy plodia silných mužov a silní muži tvoria dobré časy. Dobré časy plodia slabých mužov a slabí muži tvoria ťažké časy.“ A ďalší múdry človek k tomu doplnil: „Preto je úlohou otcov vychovávať zo svojich synov bojovníkov.“

SAMSUNG 07M Advertisement

Aby som bol, ako sa dnes hovorí, „politicky korektný“, táto múdrosť sa obdobne vzťahuje aj na ženy a dcéry, hoci trochu s iným kontextom. Tak či tak je evidentné, že v súčasnosti sa nachádzame na prechode z tretej do štvrtej etapy spomínaného životného cyklu. A je len na nás, či sa tomu budeme pasívne prizerať, alebo prevezmeme zodpovednosť za svoju budúcnosť a začneme pracovať na sebe a výchove svojich detí. O to viac, že práve v tomto období sa na nás začali sypať jedna egyptská rana za druhou (pandémia, vojna, recesia, energetická kríza) a ďalšie na nás čakajú v zálohe (klimatická, potravinová, demografická atď.). Už stačí, aby sa k tomu pridala nejaká náhla udalosť globálneho rozsahu, ako je extrémne silná slnečná erupcia, výbuch supervulkánu či presmerovanie morských prúdov, ktoré prinesie novú dobu ľadovú, a kolaps civilizácie nastane nie v horizonte desaťročí, ale rokov. A v takomto rozpoložení našu spoločnosť riadia slabí politici a našim deťom chýba vedenie, ktoré by z nich vychovalo silných jedincov. To je dosť mrazivá perspektíva.

Keď som bol malý, jednou z kníh, ktoré ma formovali, boli Chlapci od Bobrej rieky od Jaroslava Foglara, autora asi známejších Rýchlych šípov. Bolo to tak trochu o skautingu, ale najmä o hravom vedení k základným hodnotám, ako je schopnosť prekonávať prekážky, odvaha, vytrvalosť, sila, zručnosť atď., čo potrebujú chlapci na prežitie v prírode. Súbor hodnôt, vedomostí či zručností, ktoré do života potrebujú či už chlapci, alebo dievčatá, je oveľa väčší, akosi sa im však nedostávajú ani v škole, ani doma. Namiesto toho sa učia pre život nepotrebné fakty a neskôr v dospelosti v dôležitých životných situáciách zlyhávajú, Keby ste však prišli na ministerstvo školstva s návrhom na radikálnu úpravu vyučovacieho obsahu, poslali by vás kade ľahšie. V lepšom prípade by súhlasili s ľahkým upgradom, ktorý by sa dostal do praxe tak o 20-30 rokov, no to už by bolo neskoro...

Treba sa pozrieť pravde do očí a priznať si, že nastupujúca generácia je slabá. Netreba sa preto urážať a nemá zmysel nikoho obviňovať, už tobôž nie deti. Je to len dôsledok blahobytu a „bavlnky“, v ktorej sme si doteraz žili, a okolností, ktoré ich nenútili k osobnostnému rastu. To všetko je však preč. Teraz máme na výber, či budeme ako tá žaba v hrnci, pod ktorým zapálili oheň. Tá sa tvári, že je všetko v poriadku, až do momentu, kým sa neuvarí. Alebo prevezmeme zodpovednosť za seba a za svoje deti a vydáme sa cestou bojovníka. Bojovníka so svojimi strachmi, so svojou pohodlnosťou prekonávať prekážky, so svojou odolnosťou zvládať nepriaznivé situácie, so svojou vytrvalosťou nevzdávať sa pri prvom probléme atď. 

Nespoliehajte sa na štát, že vychová naše deti, pripraví ich na život a pomôže s osobnostným rozvojom aj vám. To je naša úloha, naša zodpovednosť. Nie je to nič zložité, naši predkovia to robili už dávno pred nami, len my sme na to zabudli.

Nespoliehajte sa na štát, že sa o vás v kritickej situácii postará. Snažte sa žiť tak, aby ste od štátu boli čo najmenej závislí. Snažte sa byť zdraví, aby ste nemuseli do nemocnice, snažte sa mať extra príjem, aby ste neboli odkázaní na ponižujúci dôchodok, snažte sa byť energeticky nezávislí, aby ste mohli fungovať, aj keď sa ceny energií zbláznia tak ako teraz.

To všetko smeruje k vášmu osobnému rozvoju, ale aj k získavaniu vedomostí a zručností, ktoré budete môcť využiť neskôr zabezpečiť si tak nezávislosť. 

Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty, ciele, a pomáhajte si navzájom. Vytvárajte komunity a organizujte spoločné aktivity.

Je mi jasné, že to celé vyznieva ako motivačná reč na nejakej konfere o sebarozvoji, ale situácia si to naozaj vyžaduje. A týka sa to naozaj každého, či mladého, alebo starého, muža alebo ženy, upratovačky alebo top manažéra. Každý z nás sa musí stať bojovníkom a tvorcom svojho života. Tak nám v tom držím palce!

Zaujímavé čítanie októbrového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať