Čo priniesla IFA 2022?

0

Medzinárodný veľtrh spotrebnej elektroniky IFA 2022 sa konal od 2. do 6. septembra 2022 v Berlíne. Po dvojročnej nútenej prestávke bolo poznať, že nie všetci výrobcovia sa už naplno otriasli, čo sa prejavilo hlavne na účasti vystavovateľov, ktorá bola asi o 30 % nižšia. Na podujatí sme tak nevideli ani niektoré z renomovaných značiek, ale výstavná atmosféra bola dobrá a návštevníci sa mali na čo pozerať. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov tu bol pozorovateľný odklon viacerých vystavovateľov od prezentovania kľúčových noviniek, ktoré často predstavili ešte pred výstavou a v rámci tlačových konferencií sa riešila skôr celková stratégia firiem a problematika ochrany životného prostredia a udržateľnosti. Sme radi, že po dvoch rokoch vám môžeme zase priniesť zopár postrehov z tejto najväčšej ­európskej výstavy spotrebnej elektroniky.

 

ASUS: Unikátny Zenbook  so skladateľným displejom OLED

ASUS počas novinárskeho dňa The Incredible Unfolds with Zenbook 17 Fold OLED v Berlíne predstavil dlho očakávaný skladateľný notebook Zenbook 17 Fold OLED (UX9702). Veľký 17,3-palcový dotykový displej s pomerom strán 4:3 a rozlíšením 2,5K sa dá zložiť na dva displeje s pomerom strán 3:2, uhlopriečkou 12,5 palca a rozlíšením 1920 × 1280 pixelov. Zenbook 17 Fold OLED vďaka tomu v kombinácii s plnohodnotnou bluetoothovou klávesnicou s touchpadom ASUS ErgoSense umožňuje viacero spôsobov používania. Novinka bola vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou Intel a ide o prvý 17,3-palcový skladateľný OLED notebook na svete s certifikáciou Intel Evo. K dispozícii je viacero režimov používania – stolový počítač, notebook s bluetoothovou klávesnicou, notebook s dotykovou klávesnicou, tablet, čítačka a rozšírený režim. Umožňuje to skladateľný dizajn v kombinácii s plnohodnotnou klávesnicou ASUS ErgoSense Bluetooth a touchpadom. Vysoký výkon zabezpečuje 12. generácia procesora Intel Core i7 U-Series, grafická karta Intel Iris X, konektivita Intel Wi-Fi 6E, až 16 GB RAM a rýchle 1 TB úložisko SSD PCIe 4.0. Pripojenie k príslušenstvu umožňujú dva porty Thunderbolt 4, ktoré podporujú rýchle nabíjanie 75 Wh batérie a pripojenie k externým displejom. Za predpokladu, že priemerný používateľ otvorí a zatvorí svoj notebook približne 10 až 15-krát denne, by displej nového Zenbooku mal vydržať asi 5 rokov bezproblémového používania (približne 30 000 otvorení a zatvorení).


Zenbook 17 Fold OLED 

Epson: 6 nových projektorov pre domáce kino, hry a šport

Spoločnosť Epson predstavila šesť nových projektorov pre domáce kino, ktoré sú ­ideálnou voľbou pre fanúšikov filmov, športu a hráčov túžiacich po pôsobivom zážitku z veľkej projekčnej plochy. Nové projektory patria do troch produktových radov v rôznych cenových hladinách a poskytujú viac možností, ako si vychutnať zážitok z veľkej premietacej plochy s akýmkoľvek rozpočtom.

Projektory Epson EpiqVision Ultra EH-LS800B a EH-LS800W sú prvé v ponuke so super ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou, ktorá umožňuje ešte bližšie umiestnenie k stene. Ponúkajú skvelú kombináciu vysokého jasu, vynikajúcej kvality obrazu a všestrannosti využitím technológie laserového zdroja svetla Epson. Sú k dispozícii v čiernej aj bielej farbe a vďaka ich umiestneniu blízko steny a rozlíšeniu 4K PRO-UHD ponúkajú čistý a ostrý obraz, navyše sa jednoducho používajú a nastavujú. Poskytujú flexibilnú veľkosť obrazu od 80 do 150 palcov so vzdialenosťou len 2,3 cm od steny. Hráčov poteší latencia pod 20 ms.

Epson EH-TW6250

Základné projektory EH-TW6150 a EH-TW6250 s rozlíšením 4K PRO-UHD ponúkajú nový elegantný zakrivený dizajn za dostupnú cenu. Tieto modely sú ideálne pre filmových fanatikov a hráčov hľadajúcich kvalitu obrazu s rozlíšením až 4K PRO-UHD. Model EH-TW6250 je vybavený aj funkciou Android TVTM na jednoduché a plynulé ­streamovanie.

Dvojica viacúčelových základných projektorov CO-FH02 a CO-W01 má kompaktný dizajn na ľahšie prenášanie a sú ideálne do vzdelávacieho, domáceho či kancelárskeho prostredia. Model CO-W01 má rozlíšenie WXGA, CO-FH02 má rozlíšenie full HD a je vybavený vstavanou funkciou Android TVTM.

Lenovo: Ohybný notebook, okuliare s displejmi aj nové tablety

V expozícii spoločnosti Lenovo pútali pozornosť najmä ohybný notebook ThinkPad X1 Fold a okuliare Lenovo Glasses T1. Notebook je navrhnutý tak, aby ponúkal plnohodnotný výkon počítača s väčšou plochou obrazovky a zároveň bol aj naďalej dobre prenášateľný. V súčasnosti je to najľahší 16-palcový komerčný notebook na svete. Má hliníkové telo a zadný kryt vyrobený zo 100 % recyklovanej funkčnej tkaniny. Vďaka technológii Intel vPro, dizajnu Intel Evo a 12. generácii procesorov Intel Core i7 spolu s grafikou Intel Iris Xe prináša nová generácia ThinkPad X1 Fold výnimočný výkon v ohybnom vyhotovení. Vďaka úložisku SSD s kapacitou až 1 TB a operačnej pamäti až 32 GB LPDDR5 bude operačný systém Windows 11 Home alebo Pro fungovať skvele bez ohľadu na preferovaný mód použitia notebooku. ThinkPad X1 Fold ponúka voliteľne podsvietenú klávesnicu ThinkPad v plnej veľkosti s trackpointom a veľkým haptickým touchpadom. Klávesnicu možno magneticky pripojiť k spodnej polovici displeja na klasický režim notebooku s 12-palcovým displejom. Ohybný panel OLED má rozmer 16,3 palca s pomerom strán 4:3 a všestrannou orientáciou displeja na výšku, na šírku a, samozrejme, aj v zloženom stave. Možno ho nakonfigurovať takisto s voliteľným magnetickým perom využívajúcim protokol Wacom.

Okuliare Lenovo Glasses T1 s pripojením USB-C sú určené hlavne na sledovanie obsahu na cestách. Dajú sa pripojiť k smartfónom, tabletom aj notebookom. Nie sú určené len na zábavu a hry. Použitím Lenovo Glasses T1 majú zamestnanci vždy k dispozícii súkromný pracovný priestor bez nutnosti neustáleho obzerania cez plece. Okrem konektivity k väčšine zariadení Windows, Android a Mac OS s plnofunkčným USB-C sa môžu okuliare pripojiť prostredníctvom voliteľného adaptéra aj k zariadeniam s iOS, ktoré sú vybavené konektorom Lightning. Výnimočná kvalita obrazu sa dosahuje pomocou micro OLED displeja, ktorý zaistí neuveriteľnú farebnú sýtosť a vysoký kontrastný pomer 10 000:1. Vďaka vysokej optickej účinnosti a nízkej celkovej spotrebe energie môžete s Lenovo Glasses T1 prehrávať video alebo hrať hry na pripojených mobilných zariadeniach celé hodiny bez obáv z vybitia batérie pripojeného zariadenia. Používatelia smartfónov Motorola môžu využiť funkciu Ready For, ktorá im pomáha získať maximum výkonu a produktivity z ich smartfónu.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Predstavená bola aj nová generácia tabletov Lenovo Tab P11. Výkonný tablet Lenovo Tab P11 Pro druhej generácie s OS Android 12 má 11,2" dotykový displej OLED s Dolby Vision HDR a podporou HDR10+. Displej dosahuje svietivosť 600 nitov, 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3 a dynamický kontrastný pomer. Príležitostných hráčov poteší obnovovacia frekvencia 120 Hz a rýchlosť reakcie na dotyk 360 Hz. K dispozícii je systém štyroch reproduktorov JBL s Dolby Atmos na priestorový zvuk. Tablet Lenovo Tab P11 Pro druhej generácie ponúkne o 120 % vyšší výkon ako predchádzajúce generácie a je vybavený osemjadrovým procesorom MediaTek Kompanio 1300T a 8 GB RAM.

Pre používateľov, ktorí nepotrebujú nevyhnutne pracovný tablet, je dobrá voľba Lenovo Tab P11 s OS Android 12L, štyrmi reproduktormi s Dolby Atmos, 11,5-palcovým LCD displejom a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. S osemjadrovým procesorom MediaTek G99 je tento tablet o 50 % výkonnejší než predchádzajúce generácie a vďaka až 6 GB RAM a podpore Wi-Fi 6 na rýchlejšie bezdrôtové pripojenie s nižšou latenciou ponúkne Lenovo Tab P11 druhej generácie lepší obrazový a zvukový zážitok, vyššiu rýchlosť siete a lepšie zabezpečenie.

LG: Najväčší OLED TV na trhu s uhlopriečkou 97", nové 8K TV a veľa ďalších noviniek

V expozícii LG sme si mohli pozrieť najväčší OLED televízor na svete LG OLED evo Gallery Edition (model 97G2), ktorý bude čoskoro uvedený do predaja na svetových trhoch. LG OLED evo Gallery Edition 97G2 využíva technológiu OLED evo, procesor α (Alpha) 9 Gen5 AI a pokročilé algoritmy obrazu, aby poskytoval realistický obraz a skutočne pohlcujúci filmový zážitok. Model radu G2 s uhlopriečkou 97 palcov takisto využíva LG Gallery Design, ktorý celkom prilieha na stenu. LG novinku predstavuje ako súčasť rozšíreného radu prémiových televízorov, ktorý zahŕňa stále väčší počet mimoriadne veľkých obrazoviek, určených na nezabudnuteľné zážitky z domáceho sledovania obsahu. Rad OLED televízorov spoločnosti LG na rok 2022 zahŕňa modely od 42" až po 97". Spoločnosť prezentovala aj rozmanitosť svojich najmodernejších zobrazovacích technológií s modelmi z radov OLED, Micro LED a QNED TV.

Na vrchole ponuky 8K televízorov stojí 88" LG SIGNATURE OLED 8K (model 88Z2) a 86" QNED televízor (model 86QNED99). Oba ultraveľké modely kombinujú impozantné rozmery, vynikajúcu ostrosť rozlíšenia 8K (7680 × 4320 bodov) a najnovšie zobrazovacie technológie spoločnosti LG. Model 86QNED99 s rozlíšením 8K je vybavený technológiami Quantum Dot NanoCell a Precision Dimming od LG, ktoré poskytujú ostrý a živý obraz na pôsobivej 86-palcovej obrazovke.

LG OLED evo Gallery Edition 97G2

Podľa nedávneho prieskumu trhu budú televízory OLED tento rok predstavovať 55 % európskeho trhu prémiových televízorov a do roku 2023 až 66 %. Prieskum takisto predpovedá, že v roku 2022 dosiahnu celosvetové dodávky televízorov s uhlopriečkou nad 70" približne 14,9 milióna kusov a v budúcom roku sa zvýšia na takmer 17,1 milióna kusov. 

V expozícii sme si mohli pozrieť aj obrovskú 136" 4K Micro LED obrazovku (s rozlíšením 3840 × 2160 bodov) od LG. Tento modulárny systém predstavuje dnes vrchol v zobrazovacích technológiách a umožňuje vytvárať nadštandardne veľké uhlopriečky obrazu so špičkovou kvalitou zobrazenia.

Nextbase iQ: Nová autokamera s Automotive IoT spoločnosti Vodafone

Úplne nová kamera Nextbase iQ je vybavená riešením Automotive IoT spoločnosti Vodafone. Je to prvá palubná kamera, ktorá prináša na trh s autoprí­slušenstvom platformu Connected Car, založenú na dátovej konektivite a zabezpečení na priemyselnej úrovni. Partnerstvo so spoločnosťou Vodafone výrazne zlepšuje prístup k prepojeným funkciám zachraňujúcim život, ako je detekcia radarov, inteligentné parkovanie a tiesňové volanie SOS, pre vodičov v celej Európe. Na rozdiel od bežných spotrebiteľských SIM kariet umožňuje platforma Vodafone IoT Connection spoločnosti Nextbase iQ prístup k sieťam viacerých mobilných operátorov a poskytne riešenie, ktoré bude mať väčší geografický dosah ako konkurencia. Okrem toho je riešenie Vodafone IoT špeciálne navrhnuté tak, aby zaistilo maximálnu bezpečnosť prostredníctvom vyhradenej sieťovej architektúry, ktorá nie je zdieľaná s verejnosťou.

Nextbase iQ

Kamera s vlastnou čipovou súpravou Ambarella s podporou umelej inteligencie môže na diaľku dostávať ďalšie aktualizácie asistenčných technológií na jazdu prostredníctvom cloudu Nextbase, čím vodičom poskytuje prístup k najnovším bezpečnostným funkciám na dlhé roky. Systém dokáže pracovať až s trojicou 4K kamier, pričom má majiteľ kedykoľvek prístup k živému náhľadu v reálnom čase. Úplne nový systém Nextbase IQ zahŕňa veľa možností predplatného Vodafone IoT.

Panasonic: Najnovšie modely TV a domácej AV techniky

V sekcii s názvom Priestorová pohoda sa pozornosť sústredila predovšetkým na aktuálny sortiment televízorov, ktorý zahŕňa pokročilé série OLED a Core-LED s veľkosťou obrazovky od 42" do 77" . V tejto súvislosti nový rad Panasonic OLED pozostáva zo sérií LZW2004, LZW1004 a LZW984 a rad Core-LED tvoria série LXW944 a LXW834. Absolútny vrchol je vlajkový rad LZW2004, ktorého panel Master OLED Pro stanovuje štandardy na trhu z hľadiska jasu a vernosti farieb. Nové modely OLED vyladil už tradične renomovaný hollywoodsky filmový kolorista Stefan Sonnenfeld. Modely 2022 ponúkajú aj nové funkcie pre hráčov. Patrí k nim napríklad Game Control Board, výrazne nižšia latencia pri 60 Hz hrách a HDMI 2.1 s rozšírenými možnosťami hrania pre celý rad OLED 2022. Najnovší vlajkový OLED model LZ2000 z Master OLED series takisto prichádza so vstavaným inovatívnym zvukovým projektorom, pomocou ktorého možno cieliť zvuk priamo na konkrétneho diváka. Zlepšená bola aj správa farieb a pribudla možnosť automatickej korekcie teploty farieb podľa okolitého osvetlenia.


 Spoločnosti Panasonic sa v expozícii v porovnaní so stánkom z roku 2019  podarilo dosiahnuť celkové zníženie emisií CO2 o 140 ton, čo predstavuje zníženie o 71 %. 

Fanúšikovia hier sa môžu tešiť aj na online edíciu FINAL FANTASY XIV s reproduktorom na krk Panasonic SC-GN01, ktorý na veľtrhu CES 2022 v Las Vegas získal cenu za inováciu hneď v dvoch kategóriách – slúchadlá a osobný zvuk a hry. Rozširuje tak ponuku herných reproduktorov spoločnosti okolo SoundSlayera HTB01, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou SQUARE ENIX s cieľom zlepšiť zážitok hráčov z hrania a ponoriť ich do obľúbených hier.

V stánku sme mohli vidieť aj produkty sesterskej značky Technics, ktorá oslavuje už 50 rokov. Patria medzi ne dve nové skutočne bezdrôtové slúchadlá EAH-AZ60 a EAH-AZ40 alebo nové bezdrôtové slúchadlá EAH-A800 s potlačením šumu. Kompaktný sieťový CD prijímač SA-C600, ktorý je súčasťou nového radu Premium C600, zvukovo aj vzhľadovo ladí s výkonným a kompaktným reproduktorom SB-C600. Nový model SA-C600 zaujme osvedčenou a sofistikovanou plne digitálnou technológiou zosilňovača, založenou na engine JENO.

Milovníci vinylov a DJ kultúry sa môžu tešiť na špeciálnu edíciu DJ gramofónu SL-1200M7L, ktorá je celosvetovo limitovaná na 12 000 kusov. Je k dispozícii v siedmich štýlových farbách, ktoré odrážajú „streetartový“ pôvod DJ kultúry.

Panasonic: Riešenia na zníženie uhlíkovej stopy jednotlivcov a podnikov

Ochrana prírody a udržateľnosť boli „live“ motívom vo viacerých expozíciách a výnimkou nebol ani Panasonic. Spoločnosť predstavila komplexné riešenia na boj s jedným z najzávažnejších spoločenských problémov súčasnosti – so zmenou klímy. V centre stánku s rozlohou 5000 m2 Panasonic predstavil pilotné projekty udržateľnosti a energetické technológie, ktoré podporujú dekarbonizáciu spoločnosti a pomáhajú riešiť ďalšie ekologické problémy našej planéty. Už v samotnej expozícii v porovnaní so stánkom z roku 2019 sa podarilo dosiahnuť celkové zníženie emisií CO2 o 140 ton, čo predstavuje zníženie o 71 %.

V novom systéme Aquarea EcoFleX spoločnosť Panasonic kombinuje jednotku na čistenie vzduchu s technológiou nanoe X a tepelné čerpadlo Aquarea vzduch – voda. Inovatívny hybridný systém zaisťuje energeticky účinné vykurovanie, chladenie, čistejší vzduch a rekuperáciu tepla z teplej vody. Patentovaná technológia nanoe X od spoločnosti Panasonic filtruje päť typov znečisťujúcich látok vrátane niektorých baktérií a vírusov a takisto pachy, čím zaisťuje dokonale klimatizované prostredie a čistejší vzduch. Pomocou systému vzdialeného monitorovania Aquarea Service Cloud môže servisný technik skontrolovať systém tepelného čerpadla na diaľku. Pri prevádzke na zelenú elektrinu nevytvárajú tepelné čerpadlá Aquarea vzduch – voda prakticky žiadne emisie CO2, pretože až 80 % potrebnej tepelnej energie sa získava z okolitého vzduchu.

V sekcii Energetické produkty bol zaujímavý aj generátor s vodíkovými palivovými článkami, ktorý môže poháňať zelený vodík. Môže vyrábať až 5 kW elektriny, prepojením viacerých jednotiek sa dá zvýšiť výkon podľa potreby. Tento systém sa už komerčne používa v Japonsku a očakáva sa, že bude zavedený aj v Európe.

Spoločnosť Panasonic sa však snaží aj o zmenu myslenia pri konštrukcii výrobkov s cieľom predĺžiť ich životnosť. Dobrým príkladom môže byť modulárne zariadenie na osobnú hygienu MULTISHAPE. Tento systém obsahuje výmenné hlavy, ktoré umožňujú päť rôznych typov osobnej starostlivosti pripojením holiaceho strojčeka, zastrihávača, zubnej kefky a ďalších nadstavcov. Modulárna konštrukcia zaisťuje, že pre každý výrobok nie je potrebný samostatný motor, dobíjacia batéria a adaptér, čo v porovnaní s bežnou konštrukciou výrobku šetrí približne 60 % zdrojov. Používatelia si navyše môžu sami vymeniť jednotlivé diely v prípade, že sa opotrebujú alebo pokazia.

Spoločnosť Panasonic Group sa zaviazala do roku 2030 znížiť emisie CO2 z vlastných prevádzok na nulu a do roku 2050 dosiahnuť celkové zníženie emisií o viac než 300 miliónov ton, čo zodpovedá približne jednému percentu súčasných celkových celosvetových ročných emisií vo výške 33 miliárd ton.

Samsung: Odolný tablet Galaxy Tab Active4 Pro aj nové herné monitory Odyssey

Nový univerzálny tablet Galaxy Tab Active4 Pro je určený predovšetkým na prácu v náročnejších prostrediach a teréne. Vyznačuje sa špičkovou odolnosťou, veľmi dobrou funkčnou výbavou a skvelým zabezpečením vďaka platforme Samsung Knox. Galaxy Tab Active4 Pro sa bude na Slovensku predávať prostredníctvom B2B obchodných partnerov od polovice septembra.

Napriek odolnému vyhotoveniu je tablet prekvapivo tenký a ľahký, ochranu displeja pred rozbitím aj poškriabaním zabezpečuje sklo Corning Gorilla Glass 5. Tablet aj integrované dotykové pero S Pen majú navyše odolnosť podľa certifikátu IP68. V náročných prírodných podmienkach možno počítať s odolnosťou podľa štandardu MIL-STD-810H.

 Samsung Odyssey OLED G8 

Na uľahčenie práce, či už robíte v predajni, na stavbe, alebo vonku v teréne a podobne, slúži niekoľko špeciálnych funkcií a vlastností, napríklad programovateľné tlačidlá. V teréne poslúži vysoká hlasitosť reproduktorov. O spojenie so svetom sa stará Sub6 5G a Wi-Fi 6, nechýba ani podpora štandardu CBRS čiže Citizens Broadband Radio Service pre privátne firemné siete. Samozrejmosť je aj komunikácia cez port NFC a mobilná zabezpečovacia platforma Knox Platform pre POS (Point of Sale), ktorá sa uplatní predovšetkým v maloobchodnom prostredí. Či už z Galaxy Tab Active4 Pro urobíte súčasť bežnej pokladne, alebo ho budete používať ako samostatné pokladničné zariadenie, môžu sa zákazníci tešiť na rýchlejšie a jednoduchšie platenie. Vďaka funkcii Knox Capture môže tablet slúžiť ako dokonale bezpečná profesionálna čítačka čiarových kódov na inventúry a skladové hospodárstvo v reál­nom čase. Batéria je vymeniteľná a okrem toho je k dispozícii rýchle nabíjanie pomocou technológie POGO, ale aj režim No Battery s externým napájaním.

Veľkú pozornosť priťahoval rad herných monitorov Odyssey, ktorý sa po nedávno predstavenom 55" Quantum Mini LED modeli Odyssey Ark rozširuje o ďalšiu novinku Odyssey OLED G8 (G85SB), prvý herný OLED monitor Samsung. Prichádza v ultratenkom 34-palcovom vyhotovení s mimoriadne jasným panelom OLED s úplne novou firemnou technológiou OLED Quantum Dot a so špičkovými hernými parametrami ako latencia iba 0,1 ms a vysoká obnovovacia frekvencia 175 Hz. Odyssey OLED G8 je ultraširokouhlý herný monitor s rozlíšením QHD (3440 × 1440), pomerom strán 21:9 a farebným gamutom dosahujúcim 99,3 % farebného priestoru DCI-P3. S kontrastom milión k jednej a zakrivením 1800R vás výborne vtiahne do deja. Monitor funguje ako všestranné centrum zábavy s možnosťou streamovania obsahu prostredníctvom služby Samsung Smart Hub, ktorá umožňuje prístup k najnovším programom na platformách Amazon Prime, Netflix, YouTube a ďalších popredných poskytovateľov služieb OTT (over-the-top), a to aj bez pripojenia k počítaču alebo mobilnému zariadeniu. Okrem toho môžu používatelia sledovať bezplatný živý obsah bez nutnosti sťahovania alebo registrácie pomocou služby Samsung TV Plus. K dispozícii je aj herné rozhranie Samsung Gaming Hub – univerzálna platforma na hranie streamovaných hier. Vďaka integrovanému IoT hubu môžete kontrolovať všetky zariadenia IoT bezdrôtovo pripojené k monitoru a s aplikáciou SmartThings možno ľahko sledovať zariadenia IoT v celom dome.

Samsung Electronics: Nový rad domácich spotrebičov Bespoke

Nový rad práčok a sušičiek Bespoke AI je vybavený prevratnými ekologickými technológiami na zníženie uvoľňovania mikroplastov z oblečenia. Na ich vývoji sa podieľal výrobca outdoorového oblečenia Patagonia. Práčka Bespoke AI má prací cyklus, ktorý znižuje emisie mikroplastov z oblečenia o 54 % vďaka použitiu filtračnej technológie na zachytenie týchto škodlivých plastových častíc. Okrem toho je vybavená patentovanou technológiou Samsung AI Ecobubble, ktorá zaručuje vysoký štandard čistoty a hygieny oblečenia tým, že umožňuje praciemu prostriedku rýchlo preniknúť do tkanín a odstrániť nečistoty, a to aj v studenej vode. To pomáha používateľom ušetriť až 70 % spotreby energie vďaka režimu AI Energy Mode systému SmartThings Energy. Senzory AI Wash merajú hmotnosť a mieru znečistenia bielizne, čo zabraňuje plytvaniu vodou aj pracím prostriedkom. Vďaka technológii SpaceMax má práčka väčší bubon (11 kg) bez zväčšenia vonkajších rozmerov.

Zaujímavá je aj nová rúra Bespoke AI, vybavená rôznymi funkciami na varenie na pare, ktoré umožňujú pripravovať chutné a výživné pokrmy s vlhkým vnútrom a chrumkavým povrchom, čo z nej robí ideálnu voľbu pre mnoho pečených pokrmov. Funkcia Full Steam pomáha pripravovať v pare s minimálnou námahou zeleninu alebo ryby a zachovať v nich viac prirodzenej chuti a živín. Rúra Bespoke AI je navyše vybavená funkciou Dual Cook Steam, ktorá umožňuje v dolnej a hornej časti súčasnú prípravu rôznych pokrmov s rôznym nastavením. Po dokončení vstavaná funkcia parného čistenia zaistí rýchle vyčistenie vnútrajška rúry. Funkcia AI Pro Cooking podľa vzhľadu potravín optimalizuje nastavenie pečenia a zároveň monitoruje potraviny, aby nedošlo k ich prevareniu alebo pripáleniu. Rúra umožňuje vytvárať a zdieľať časozberné videá. Podporuje aj prepojenie so službou SmartThings Cooking.

Samsung: Vízia pre inteligentnejší život a udržateľnú budúcnosť

Spoločnosť Samsung sa na svojej tlačovej konferencii na veľtrhu IFA 2022 zamerala na svoju prepracovanú platformu SmartThings, ktorá prichádza s novými možnosťami konektivity, prispôsobiteľnosti a udržateľnosti naprieč kategóriami produktov Samsung. Do roku 2023 bude 100 % hlavných domácich spotrebičov Samsungu vybavených pripojením Wi-Fi a budú štandardne ponúkať službu SmartThings Energy, ktorá zákazníkom umožní priebežne a ľahko obmedzovať spotrebu energie.

Spoločnosť Samsung navrhla aj diaľkový ovládač SolarCell, ktorý sa nabíja pôsobením svetla a rádiových vĺn, napríklad z Wi-Fi routerov. Ten by podľa odhadov mal ušetriť počas siedmich rokov viac ako 200 miliónov batérií, ktoré by inak skončili na skládkach. Samsung tento rok sprístupňuje licenciu na túto technológiu aj ostatným výrobcom.

Ďalším príspevkom spoločnosti Samsung k čistejšiemu životnému prostrediu je aj využívanie recyklovaných plastov vyzbieraných z mora. Z vyradených rybárskych sietí vytvára nový materiál na použitie v mobilných produktoch vrátane najnovších. Do konca roka 2022 by tak Samsung mohol zo svetových oceánov dostať až 50 ton plastov.

Sony: Novinka v strednej triede, smartfón XPERIA 5 IV

Spoločnosť Sony dopĺňa stredný článok vo svojom produktovom rade smartfónov na rok 2022.

XPERIA 5 IV prichádza s bohatou výbavou a množstvom zaujímavých noviniek. Displej s uhlopriečkou 6,1" a s pomerom strán 21:9 využíva technológiu OLED s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a rozlíšením FHD+. Podporuje zobrazenie obsahu HDR. O pohon sa stará najnovšia generácia procesora Qualcomm Snapdragon 8 gen. 1 Mobile Platform, podporovaná 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. To môžete rozšíriť kartou microSD až do kapacity 1 TB. XPERIA 5 IV je napájaná batériou s kapacitou až 5000 mAh, ktorá sa dá pomocou 30 W nabíjačky dobiť na 50 % za 30 minút.

Sony XPERIA 5 IV 

 

Smartfón je vybavený trojicou zadných fotoaparátov a jedným predným s rozlíšením 12 Mpx a so senzormi EXMOR RS. Oproti predošlej generácii sú senzory väčšie, s vyšším rozlíšením a vyššou citlivosťou na svetlo. Všetky takisto umožňujú odčítanie obrazu rýchlosťou až 120 sn./s, zaostrovanie s detekciou očí v reálnom čase, sledovanie objektov v reálnom čase, sériové snímanie rýchlosťou 20 sn./s so zapnutým AE/AF s podporou HDR a až 60 sn./s so zapnutým AE/AF bez HDR. Podporujú aj video 4K 120p slow motion a HFR. Všetky zvládajú sledovanie objektov a detekciu očí vo videorežime, záznam HDR a živý streaming. Smartfón podporuje aj ­takzvaný Creator Mode pri nahrávaní videa.

Nezabudlo sa však ani na milovníkov hier. Pre nich je tu 120 Hz displej s 240 Hz redukciou pohybu, 240 Hz skenovaním dotykov, zvýraznením tmavých častí, ekvalizérom zvuku a optimalizátorom hlasov. Streameri hier tu nájdu 120 Hz záznam videa, nahrávanie v reálnom čase, audio mix, menič hlasu aj pokročilú možnosť prispôsobenia obrazovky.

TCL Electronics: Inovácie v produktoch domáceho kina a inteligentných spotrebičov

Spoločnosť TCL Electronics predstavila množstvo inovatívnych produktov vrátane novej vlajkovej lode medzi soundbarmi TCL RAY-DANZ, ďalej rad mini LED a QLED televízorov formátu XL na európsky trh a najnovšie automatické práčky triedy A. Firma takisto oznámila najnovšie sponzorské aktivity v oblasti športu a vyjadrila svoje odhodlanie prispievať k trvalej udržateľnosti.

Televízor Premium Mini LED TV C835 získal aj ocenenie EISA. Tento univerzálny televízor s technológiou mini LED a rozlíšením 4K má výbornú kvalitu obrazu a špičkový zvuk Dolby Atmos. V oblasti audia TCL predstavila novú vlajkovú loď medzi svojimi soundbarmi – model X937U s exkluzívnou technológiou RAY-DANZ, ako aj soundbar C935U RAY-DANZ podporujúci Dolby Atmos, ktorý nedávno získal ocenenie asociácie EISA Best Buy.

V kategórii nositeľnej elektroniky sme si mohli vyskúšať zlepšené inteligentné okuliare TCL NXTWEAR. Jednoducho sa používajú, sú veľmi ľahké, majú hmotnosť len 75 g a poskytujú sledovanie obrazu porovnateľné s 140-palcovým monitorom zo vzdialenosti štyroch metrov. Okuliare poskytujú čistý obraz s vysokým rozlíšením.

Proprietárna klimatizácia FreshIN obsahuje funkciu nasávania čerstvého vzduchu. Zabezpečuje tak okrem chladenia či kúrenia aj vetranie miestnosti prísunom čerstvého, filtrovaného vzduchu. Nové chladničky s nižšou spotrebou využívajú nútenú distribúciu vzduchu v celom svojom priestore, čím urýchľujú vychladenie potravín a ich udržanie v čerstvom stave.

75, 85 a 98-palcové mini LED TV z radu TCL C935 XL Collection

TCL Europe: Veľkoplošné Mini LED a QLED TV v rade XL Collection

Spoločnosť TCL Electronics potvrdila trend zväčšovania televízorov uvedením noviniek vo svojom rade XL Collection. Prvým QLED TV s uhlopriečkou 98 palcov dostupným na európskom trhu je TCL 98C735 v súlade so sloganom značky TCL „Inspire Greatness“.

Nový rad XL Collection v Európe zahŕňa televízory TCL s uhlopriečkou obrazovky nad 75 palcov. Vďaka rôznym veľkostiam a technológiám displeja sú televízory radu XL Collection dostupné vo viacerých cenových hladinách, čím sa viac približujú požiadavkám a možnostiam používateľov. Najväčší z tohto radu je 98-palcový model C735 s podporou Google TV, s rozlíšením 4K a technológiou QLED.

Televízory 75C935 a 75C835 radu XL Collection disponujú podsvietením Mini LED s lokálnym stmievaním. Model C935 využíva dovedna 1920 zón lokálneho stmievania, vďaka čomu umožňuje kvalitné zobrazenie v tmavých aj veľmi jasných častiach obrazu.

Model X925 PRO s uhlopriečkou 85 palcov je zase držiteľom ocenenia CES Best of Innovation a je vybavený technológiou TCL OD Zero Mini LED a rozlíšením 8K.

Všetky televízory radu XL Collection na rok 2022 podporujú väčšinu technológií a formátov HDR dostupných na trhu, napríklad Dolby Vision IQ, Dolby Vision, HLG, HDR10 a HDR10+.

Výrobca však myslí aj na hráčov, ktorí hľadajú maximálne plynulý herný zážitok. Pre nich sú určené televízory radu XL Collection Mini LED 75C935 a 75C835, ktoré ponúkajú nízke vstupné oneskorenie a adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz, pričom oba modely podporujú vstup HDMI 2.1.

No rad XL Collection, to nie je iba špičková kvalita obrazu, ale aj vynikajúci zvuk. Najnovšia generácia oceňovaných soundbarov TCL RAY-DANZ X937U a C935U v konfigurácii so 7.1.4, respektíve 5.1.2 kanálmi disponuje širšou a pôsobivejšou zvukovou scénou a dekódovaním zvuku pomocou Dolby Atmos a DTS:X. Televízory TCL radu XL Collection využívajú elegantný bezrámčekový dizajn, ktorý ľahko zapadne do akéhokoľvek interiéru a zabezpečuje maximálne zobrazenie obrazu, ktoré prinesie pohlcujúci zážitok zo sledovania bez rušivých vplyvov.

Keby niekomu nestačilo 98", TCL má v rukáve ďalší tromf, ktorý sme si v stánku takisto mohli pozrieť. Je ním TCL Cinema Wall 4K s uhlopriečkou až 136". Výrobca bol v tomto prípade zatiaľ skúpy na informácie. Napriek tomu, že na fotke vidieť Mini LED, v skutočnosti ide o modulárny panel Micro LED so svietivosťou 4000 – 5000 nitov a rozlíšením 4K.

 

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský, Martin Drobný, Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať