SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Editoriál: Čo príde po smartfónoch?

0

Tento rok sa v oblasti koncových zariadení pre bežných spotrebiteľov veľké revolučné zmeny neudiali. Najrozšírenejší je stále smartfón a nejaký čas to tak ešte zostane. Pravidelné ročné výmeny nových generácií vlajkových lodí prinášajú len evolučné zmeny, hoci ich výrobcovia sa nás snažia presvedčiť o niečom inom. Duálny fotoaparát, väčší a zaoblený displej, väčšia výdrž, viac RAM či lepší procesor sú fajn, ale nič také, aby nám spotrebiteľom z toho padla sánka.

Podstatnou zmenou by mohol byť ohybný alebo skladací displej, ale túto vychytávku si výrobcovia šetria až na nasledujúce roky. Tak či tak, aj keď sa to nezdá, má formát tradičného smartfónu vzhľadom na svoje rozmery, spôsob ovládania, veľkosť displeja – či už pevného, alebo skladacieho – koniec svojej éry už na dohľad. Samozrejme, to neznamená, že smartfóny úplne zmiznú z trhu a ľudia ich už nebudú vôbec používať, tak ako z trhu nezmizli pécečká, hoci ich éra sa už skončila. Nebudú len preferovaným zariadením na konzumáciu či tvorbu obsahu a komunikáciu, pretože príde niečo lepšie, šikovnejšie, múdrejšie. Čo teda príde po tom, čo sa skončí éra smartfónov?

Ak sa spätne pozrieme na doterajšie produktové cykly počítačov a s nimi súvisiacich zariadení, je evidentný proces postupného zmenšovania rozmerov a súčasného zväčšovania ich výkonu. Od sálových počítačov cez servery, pracovné stanice, desktopové PC, notebooky až po smartfóny. Dáva zmysel, aby formát ďalšieho zariadenia, ktoré príde po nich, bol ešte menší? To asi ťažko, potom by sa už nedal ovládať prstami cez klávesnicu, nehovoriac o displeji. Dočasným východiskom by mohol byť rolovací displej, ktorý nosíte pri sebe zrolovaný napr. na predlaktí ako náramok a v prípade potreby ho roztiahnete na celú veľkosť. Ale aj to asi bude len dočasné a prechodné riešenie. A navyše tu ani nejde o zmenu formátu, len jeho úpravu. Skôr či neskôr príde k úplne zásadnej zmene spôsobu, ako komunikujeme, vytvárame a konzumujeme obsah.

Dominantný megatrend súčasného vývoja je integrácia umelej inteligencie do všetkých zariadení okolo nás vrátane smartfónov. Tento smer rozpoznali aj ich výrobcovia a Apple aj Huawei práve tento rok predstavili špeciálne čipy na podporu využívania umelej inteligencie v smartfónoch. Tá časom úplne zmení spôsob ich používania. Smartfóny si zo začiatku udržia doterajší fyzický formát, ale postupom času sa aj ten úplne zmení, zatomizuje a transformuje do viacerých menších nositeľných zariadení. V budúcnosti preto budeme smartfóny v prevažnej miere ovládať hlasom prostredníctvom virtuálnej asistentky, takže potreba použitia displeja bude skôr minoritná.

Napríklad pri e-mailovej komunikácii alebo posielaní správ cez IM typu WhatsApp a spol. nadiktujete virtuálnej asistentke odkaz v úplnom znení slovo za slovo alebo skôr v takomto voľnom znení:

„Odpíš jej niečo v duchu, že prídem hneď, ako sa bude dať, pridaj vhodný smajlík a poznač mi ten termín do kalendára.“ A o viac sa nestaráte. Rovnako tak nebudete musieť zadávať cez klávesnicu presnú cieľovú adresu, pretože umelá inteligencia si aj z vášho nejasného hlasového opisu dokáže vydedukovať, že „pri divadle tam, kde 39-ka odbočuje vpravo“, je v skutočnosti Trnavská ulica 35.

A pri navigácii nebudete pozerať striedavo na displej telefónu a okolitý svet, ale budete len počúvať hlasové pokyny asistentky, rovnako ju budete iba cez hlasové rozhranie využívať pri googlovaní, diktovaní úloh, zostavovaní zoznamu skladieb či zostavení dávky slovíčok na opakovanie, ktoré vám robia najväčší problém pri samoučení cudzieho jazyka.

Samozrejme, nie všetko sa dá vybaviť cez hlas, napríklad hlasový opis toho, čo je na obrázku alebo čo sa deje vo videu na YouTube, vás asi len ťažko zaujme (...). Pre takéto prípady by mohli byť riešením smart hodinky s „prerasteným“ širokouhlým displejom. Ale pravdepodobnejšie to budú smart okuliare s rozšírenou realitou vstavanou do elektronicky riadených polopriesvitných skiel. Tie budú podľa typu obsahu, aplikácie a aktuálnej potreby (samozrejme s ohľadom na osobnú bezpečnosť ich nositeľa) zobrazovať  buď výhradne obsah generovaný počítačom, reálny obsah fyzického sveta okolo, alebo ich mix. Koncepty podobných okuliarov na rozšírenú, resp. zmiešanú realitu už existujú (HoloLens, Magic Leap, Tango...), zatiaľ sú to však buď len koncepty, alebo v prvej etape nepočítajú s úplnou náhradou, resp. integráciou funkcií smartfónu. Prípadne sú zatiaľ pridrahé (3000 USD) alebo ešte nie sú na trhu. To je však len otázka času, lebo časom budú na trhu a budú aj cenovo dostupné.

Potom už len stačí do nich zabudovať slúchadlá jemne vibrujúce blízko spánkovej kosti a pripojiť bezdrôtové prstene, ktoré budú zaznamenávať polohu prstov pri písaní po virtuálnej klávesnici, a ste vybavení – klasický smartfón už nepotrebujete.

Pokiaľ sa vývojárom podarí skonštruovať tvar okuliarov, ktorý nebude príliš nápadný až bizarný, nebude človeka obťažovať a bude s nimi môcť športovať či fungovať pri ľubovoľnej činnosti, takéto okuliare môžu mať šancu na úspech. Keby to bol problém, ďalší logický krok budú kontaktné šošovky s obdobne elektronicky riadenou polopriesvitnou vrstvou. A ak aj to by bol problém, ďalšou možnosťou už zostáva len mozgový implantát. Ale do toho by som už ja osobne asi nešiel... :)

Tak uvidíme, nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne a čo budeme používať, keď sa raz skončí éra smartfónov. Nenechajte si preto ujsť ďalší vývoj v oblasti technológií. PC REVUE vám pri tom bude aj naďalej pozorným sprievodcom.

Inšpiratívne čítanie, príjemné sviatky a všetko dobré v novom roku vám praje

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
prihovor smartfon buducnost umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať