SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Výučbové aplikácie - iTunes U, podcasty iOS, Khan Academy

0

Vlastnosti mobilných zariadení, predovšetkým tabletov ich predurčuje ako výborných pomocníkov pri výučbe. Dotykový displej umožňuje maximálne interaktívne ovládanie. K dispozícii sú aj tablety podporujúce písanie dotykovým a niektoré modely aj obyčajným perom. Najdôležitejším predpokladom kvalitnej výučby sú však aplikácie. V aplikačných obchodoch pre všetky mobilné platformy ich nájdete desiatky tisíc,  viac alebo menej kvalitných. K dispozícii je aj nepreberné množstvo webových aplikácií s výučbovou tematikou, ktoré je možné používať aj v prehliadačoch na mobilných zariadeniach. Naša pravidelná rubrika vám pomôže pri výbere. Postupne budeme predstavovať aplikácie, ktoré odporúčajú buď redaktori PC REVUE aj také, ktoré používajú a svojim žiakom odporúčajú učitelia základných a stredných škôl.

iTunes U  - edukačný portál Apple

Pri výbere výučbovej aplikácie pre iOS, ktorú predstavíme v tejto rubrike ako prvú, padla voľba logicky na iTunes U, ktorá je integrovaná priamo v operačnom systéme.  iTunes U je edukačný portál, ktorý pedagógom aj študentom univerzít ponúka zaujímavé materiály na vyučovanie, absolvovanie kurzov, alebo samoštúdium. Nájdete tu napríklad prednášky od renomovaných profesorov z najznámejších univerzít ako Cambridge, Duke, Harvard, Oxford, či  Stanford a taktiež aj veľa kvalitných jazykových kurzov.  Materiály potrebné pre výučbu sú k dispozícii vo forme audio nahrávok, videa, kníh, PDF, či prezentácií. Môžete ich používať online, alebo si ich stiahnuť do svojho iPadu, či iPhone.

Edukačný portál spolu s integrovanou aplikáciou umožňuje učiteľom aktívne viesť kurzy, posielať svojim študentom správy, operatívne im prideliť prácu, zmeniť rozvrh, či písať poznámky buď individuálne, alebo pre celú triedu naraz. Študenti môžu doplniť materiály k jednotlivým lekciám o vlastné poznámky. Navyše sú konsolidované aj všetky poznámky vytvorené v aplikácii iBooks tak, aby ste mohli jednoducho a efektívne študovať. Okrem čítania kníh, prezerania prezentácií, lekcií a zadaní domácich úloh môžu študenti prijímať oznámenia s aktuálnymi informáciami o prednáškach. V podporovaných krajinách môžu pedagógovia vytvárať a spravovať kurzy a ich základné súčasti, ako sú lekcie, úlohy, učebnice, testy a sylaby, a ponúknuť ich miliónom používateľov zariadení so systémom iOS na celom svete. V najnovšej verzii je doplnená možnosť odovzdávania úloh zo súkromných kurzov lektorovi, privátne diskusie so študentmi a integrovaná žiacka knižka, kde je možné sledovať úlohy a hodnotenia študentov.

Titulná fotografia: iTunes U

Výučbové podcasty (iOS)

Podcast je príspevok ľubovoľného žánru a obsahu, ktorý je k dispozícii vo forme videa, alebo zvukovej nahrávky. Takto sa distribuujú nielen niektoré rozhlasové a televízne relácie, či krátke dokumenty, ale aj kurzy z akejkoľvek oblasti, predovšetkým jazykové. Podcasty je možné prehrať v rovnomennej aplikácii, prípadne si ich stiahnuť do zariadenia a prehrať neskôr keď na to budete mať čas, ale nebudete mať k dispozícii internetové pripojenie - napríklad v lietadle. K dispozícii je niekoľko sto tisíc bezplatných podcastov, ktoré sú prehľadným spôsobom rozdelené do rôznych kategórií a rebríčkov.

Ak hľadáte kvalitné anglické jazykové kurzy, odporúčame v iTunes Store v kategórii Podcasty zadať do vyhľadávania frázu „australia network“.  Nájdete niekoľko veľmi kvalitné série videokurzov angličtiny. Séria 42 podcastov Living English je zameraná na všeobecnú angličtinu, teda slovnú zásobu a gramatiku. Na začiatku každej približne 15 minútovej lekcie je krátka epizóda miniseriálu a zvyšok lekcie sa podrobne preberá slovná zásoba a gramatika  Pre výuku „obchodnej“ angličtiny je určená séria The Business of English. Pozostáva z 15 tich lekcií zameraných na bežné situácie v obchodných vzťahoch.

Khan Academy (web + aplikácie pre všetky platformy)

Khan Academy je nezisková organizácia zameraná na vzdelávanie, založená v roku 2006 Američanom Salmanom Khanom, absolventom MIT a Harvardu. Projekt je primárne zameraný na oblasť vzdelávania, teda na deti navštevujúce základné školy a ich pedagógov, ktorí môžu výučbu obohatiť videami z Khan Academy. Webová stránka portálu obsahuje zbierku niekoľko tisíc videolekcií uložených na YouTube. Pokrývajú veľa predmetov a vedných odborov- matematiku, fyziku, chémiu, históriu, medicínu, finančníctvo, ekonómiu, biológiu, astronómiu a veľa ďalších. Lekcie sú podávané zrozumiteľnou formou. Lektorova tvár sa nikde neobjavuje a diváci vidia len to, čo kreslí alebo píše na svoju čiernu elektronickú tabuľu.

Okrem prístupu cez web sú k dispozícii aj aplikácie pre všetky mobilné platformy, a to nielen priamo od KhanAcademy, ale aj od vývojárov tretích strán, nakoľko videolekcie sú voľne dostupné. Webová stránka, aj mobilné aplikácie ponúkajú cvičebný systém, ktorý generuje študentom príklady na základe ich úrovne a výkonu. Aj tento softvér je k dispozícii ako open source. Zakladateľ projektu totiž vsadil pri šírení vedomostí a vzdelávacích materiálov na využívanie crowdsourcingu, čiže participácii pri tvorbe online vzdelávacieho prostredia na podnet všeobecnej výzvy. V praxi to znamená predovšetkým participovanie dobrovoľníkov na dabovaní videí, prípadne ich dopĺňania o titulky v príslušnom jazyku. V Českej republike je tento projekt pod názvom Khanova škola už uvedený do realizácie a dostupný pre všetkých, ktorí oň majú záujem prostredníctvom webovej stránky. Väčšina lokalizovaných videí je s titulkami, postupne však plánujú videá aj predabovať. Na slovenskej lokalizácii Khan Academy pracuje nezisková organizácia P-MAT. Organizuje skupinu dobrovoľných prekladateľov a dabovačov, s cieľom preložiť podstatnú časť Khan Academy do slovenčiny.

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať