SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Elon Musk predviedol zariadenia na prepojenie mozgu s umelou inteligenciou

Technológie
1

Spoločnosť Elona Muska Neuralink, ktorá pracuje na rozhraní medzi mozgom a počítačom, previedla na podujatí vysielanom naživo na YouTube prasa vybavené jej prístrojom. Ošípaná Gertrúda mala implantované zariadenie na zaznamenávanie signálov z oblasti mozgu spojenej s jej ňufákom. V čase demonštrácie mala implantát už dva mesiace.

Keď sa Gertrúdin ňufák dotkol nejakej veci, aktivovanie ďalších neurónov bolo naznačené poľom bodiek a sériou zvukov. Veľká časť mozgu ošípaných je venovaná ňufáku, čo je citlivý snímací nástroj.

Dizajn zariadenia Neuralink sa trochu zmenil, teraz má tvar mince a namiesto predchádzajúceho malého modulu pri uchu má sedieť v jednej rovine s lebkou. Je to „ako Fitbit s malými drôtikmi v lebke“, uviedol Musk. Zariadenie sa môže spárovať s aplikáciou pre smartfón cez bluetooth LE.

Dôvod, prečo Muskova spoločnosť pracuje na tomto zariadení, je prepojenie ľudských mozgov s umelou inteligenciou. Neuralink ešte nebol testovaný na ľuďoch. Firma nie je jediná, ktorá pracuje na rozhraní medzi mozgom a strojom. Hlavná výhoda technológie Neuralinku oproti iným prístrojom sú tenké, flexibilné drôty, ktoré sú pokryté elektródami na zachytenie mozgovej činnosti. Má viac elektród ako iné systémy, čo znamená viac informácií. Jedna z hlavných výziev je zabezpečiť, aby zariadenie vydržalo celé desaťročia v korozívnom prostredí, ako je mozog.

Zariadenie Neuralink by mohlo pomôcť vyriešiť aj množstvo neurologických problémov (od straty pamäti cez ochrnutie až po závislosti) alebo monitorovať zdravie používateľov a varovať ich napríklad pri infarkte. No najdôležitejšia vec, ​​ktorú by zariadenie mohlo urobiť, je podľa Muska to, že dá ľuďom možnosť dosiahnuť „symbiózu s AI“, teda umožní ľudskému mozgu splynúť s umelou inteligenciou. Musk povedal, že zariadenie bude pri prvom uvedení na trh „dosť drahé“, chce však znížiť cenu na niekoľko tisíc dolárov.

Zdroj: theverge.com

1 komentár

. reakcia na: Elon Musk predviedol zariadenia na prepojenie mozgu s umelou inteligenciou

31.8.2020 21:08
Ziadne take zariadenie nepredviedol a nedokaze to prakticky nic este a ani dalsich 20 rokov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať