SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Elektrickú energiu je možné uskladňovať cez skvapalnený vzduch

1

Veterná a solárna energia sa v posledných rokoch stáva schopnou konkurovať fosílnym palivám, ktoré si zachovávajú svoju prevahu na trhu predovšetkým pre svoju spoľahlivosť – nie sú závislé od toho, či fúka vietor a svieti slnko. Na prekonanie problému so spoľahlivosťou je potrebné vyriešiť skladovanie energie vo veľkom rozsahu. V súčasnosti sa na tento účel používajú hlavne lítiovo-iónové batérie, ktoré sa aplikujú aj v iných oblastiach – od smartfónov až po elektromobily.

Väčšina navrhovaných alternatív je ťažkopádna a ťažko škálovateľná. Existuje však jedna možnosť, ktorá sa už osvedčila a bežne sa používa v iných oblastiach – kvapalný vzduch. Pri teplote -196 °C sa skvapalnia všetky plynné zložky vzduchu. Ide o bežný priemyselný postup a hromadné skladovanie skvapalnených plynov je rutinná záležitosť. Takto zaberajú 700-krát menší objem ako pri izbovej teplote. Keď sa kvapalný vzduch zohrieva, expanduje, a to dosť radikálne.

Pri použití zariadenia nazývaného Dearmanov motor sa môže táto silná expanzia využiť na roztočenie turbín, a teda generátorov, čím sa v prvom rade získa späť časť elektriny použitej na skvapalnenie vzduchu. Zástancom využitia takejto kryogénnej energie je londýnska firma Highview Power, ktorá od apríla 2018 prevádzkuje v Bury neďaleko Manchestra pilotnú elektráreň, ktorá môže uchovávať 15 megawatthodín energie, čo stačí na napájanie približne 5000 domov počas troch hodín.

V súčasnosti sa v Bury obnoví na využite vo forme elektriny o niečo viac ako polovica energie použitej na skvapalnenie vzduchu. Zlepšením dizajnu by sa to pravdepodobne mohlo zvýšiť na 60 %. Vynálezca technológie Ding Yulong vidí možnosť ešte väčšej účinnosti. Trik podľa neho spočíva v zachytení tepla (pravdepodobne v rope alebo soli), ktoré vzniká pri stlačení vzduchu pred jeho skvapalnením. Časť tohto tepla sa potom môže použiť na podporu ohrievania kvapalného vzduchu pri jeho vstupe do Dearmanovho motora.

Zvyšok tepla zo stláčania sa môže použiť na napájanie chladiacej súpravy nazývanej absorpčný chladič. Chlad, ktorý tento chladič vytvára, by v prvom rade znížil množstvo elektriny potrebnej na skvapalnenie vzduchu. Dr. Ding predpokladá, že recyklácia odpadového tepla týmto spôsobom zvýši účinnosť veľkých elektrární na výrobu kryogénnej energie najmenej na 69 %, čo sa už blíži číslu dosahovanému lítiovo-iónovými batériami.

Ak sa technológia osvedčí, spoločnosť chce získať peniaze na vybudovanie britskej elektrárne v komerčnom rozsahu. Podľa šéfa Highview Javiera Cavadu bude mať takmer dvojnásobok úložnej kapacity najväčšej existujúcej lítiovo-iónovej batérie na svete Hornsdale Power Reserve v južnej Austrálii. Stavba by sa mala začať začiatkom budúceho roka v doteraz nezverejnenej lokalite v severnom Anglicku.

Na to, aby kryobatérie (takto Highview nazýva svoju technológiu) mohli prekonať Li-ion batérie, musia preukázať, že sú schopné rýchlo reagovať na kolísavý dopyt, ako to dokážu lítiovo-iónové články.

Zdroj: economist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektrina energia veda vyskum technika bateria nabijanie

1 komentár

Ubohu efektivnost solarnych panelov reakcia na: Elektrickú energiu je možné uskladňovať cez skvapalnený vzduch

2.12.2019 22:12
Vylepsime tym ze polovicu ziskanej energie vyplytvame na jej uskladnenie
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať