SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Epson EcoTank 4266 / Úsporná multifunkcia s dopĺňaním atramentov

0

Atramentová farebná tlačiareň kombinovaná so skenerom je primárne určená pre domácich používateľov, home office, prípadne živnostníkov. Prívlastok EcoTank prezrádza, že tlačiareň umožňuje dopĺňanie atramentu, čo v praxi znamená veľmi nízke náklady na tlač. Dopĺňanie atramentov je oveľa ekonomickejšia a ekologickejšia metóda než vymieňanie kaziet pre jednotlivé farby. Platíte totiž len za atrament, a nie za kazety, ktoré obsahujú viac alebo menej zložitý mechanizmus na dodávanie atramentu do tlačovej hlavy. Priesvitné nádobky za okienkami telesa zásobníkov na tonery umiestneného vpravo dole umožňujú letmým pohľadom skontrolovať hladiny v jednotlivých zásobníkoch.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tlačiareň sa ovláda pomocou tlačidiel a informácie sa zobrazujú na displeji s uhlopriečkou 3,7 cm. Tlačiareň môžete pripojiť k počítaču cez USB, k sieti cez eternetový kábel alebo Wi-Fi vrátane podpory Wi-Fi Direct. Na mobilnú tlač sú podporované technológie Epson Connect a Apple AirPrint.

Štyri zásobníky na azúrový, purpurový, žltý a čierny atrament avizujú farebný model CMYK. Absencia zásobníkov na doplnkové farby prezrádza, že nejde o typickú fototlačiareň, napriek tomu farebné obrázky a obchodná grafika sa vytlačia v dobrej kvalite. Naplnenie zásobníkov pri novej tlačiarni alebo dopĺňanie atramentu je otázkou jednej či dvoch minút. Stačí nadvihnúť samostatný kryt uzáverov zásobníkov, postupne ich otvárať a dopĺňať príslušný atrament. Vďaka konštrukcii uzáverov zvládne dopĺňanie atramentov skutočne každý a pokojne tak môže urobiť aj v obleku a bielej košeli bez rizika ušpinenia rúk. Výrobca s tlačiarňou dodáva súpravu, ktorá obsahuje tri 70 ml fľaštičky s atramentmi farieb CMY (Cyan, Magenta, Yellow) a 127 ml fľaštičku s čiernym atramentom (K).

Odporúčanou metódou na inicializáciu tlačiarne je aplikácia Epson Smart Panel. Tá vás prevedie procesom napĺňania zásobníkov atramentmi aj pripojením k sieti Wi-Fi. Celý proces trvá približne 15 minút, z toho manuálne napĺňanie asi 4 minúty a 11 minút trvá proces inicializácie atramentov. Počas neho aplikácia využije čas na konfiguráciu pripojenia Wi-Fi.

Zásobník na papier sa plní zozadu zhora a má kapacitu 30 listov formátu A4. Rýchlosť tlače na bežný kancelársky papier čiernobielo je 10,5 strany za minútu jednostranne alebo 6 strán obojstranne. Farebne vytlačíte 5 strán za minútu jednostranne alebo 4 strany obojstranne. Fotografiu 10 × 15 cm tlačiareň vytlačí za 69 sekúnd.

Pri obojstrannej tlači po vytlačení obsahu jednej strany papiera sa veľmi krátky čas čaká, kým atrament uschne, a až potom je papier znovu vtiahnutý do tlačiarne, aby sa vytlačil obsah druhej strany.

Výtlačky sú vďaka rýchlo schnúcemu pigmentovému atramentu odolné proti rozmazaniu. Výťažnosť z jednej súpravy atramentov by mala byť 14 600 výtlačkov čiernobielo alebo 5200 výtlačkov farebne. Cena súpravy štyroch atramentov je 22,70 eura. Atramenty môžete kupovať aj jednotlivo, cena jednej 70 ml fľaštičky je 7,60 eura. Z toho vyplývajú náklady na jednu farebnú stranu 22,70 €/5200 strán = 0,4 centa. Inak povedané, za 1 euro vytlačíte 237 strán. To je kalkulácia podľa údajov výrobcu, reálne náklady budú závisieť od úrovne pokrytia výtlačkov, aj tak sú však veľmi nízke. Samozrejme, tlačiareň má niektoré drobné nevýhody vyplývajúce z princípu atramentovej tlače. Ak tlačíte len príležitostne a tlačiareň vypnete, odčerpá sa z tlačovej hlavy atrament, ktorý by tam časom zaschol a tlačiareň znefunkčnil, ale vzhľadom na lacný atrament to vôbec neprekáža.

Kvalita tlače závisí, samozrejme, aj od papiera. Obchodná grafika, ako sú grafy či produktové listy, je kvalitne vytlačená aj na bežnom kancelárskom papieri.

Musím pochváliť nielen kvalitu a rýchlosť skenovania, ale ak konštrukciu krytu skenovacej plochy, ktorý umožňuje skenovať aj hrubšie materiály, napríklad brožúry či dokonca roztvorenú knihu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízke náklady na tlač, ovládanie z mobilnej aplikácie, kvalita výtlačkov aj na bežnom papieri
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Tlač: farebná, atramentová obojstranná; tlačová hlava Epson Micro Piezo, 180 dýz čierna, 59 na každú farbu; rýchlosť tlače podľa ISO: 10,5 str./min čiernobiela, 5 str./min farebne; rýchlosť obojstrannej tlače 6 str./min čb, 4 str./min farebne, rozlíšenie tlače: max. 5760 × 1440 dpi; skener 1200 × 2400 dpi; rozmery: 375 × 347 × 187 mm, hmotnosť: 5,4 kg

Cena: 246 EUR

HODNOTENIE:  9/10

Práve prebieha cashback na vybrané domáce tlačiarne pri nákupe do konca decembra.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať