
Experimentálny fotobioreaktor dokáže vyprodukovať kyslík a 30% potravy z vydýchaného vzduchu kozmonauta
Jedlo, ktoré jeme, a vzduch, ktorý dýchame, nás viažu k našej Zemi. Na dlhšie trvajúci pobyt na Mesiaci či inej planéte potrebujeme uzavretý systém na podporu života, ktorý by nám poskytol obnoviteľnú energiu, kyslík a vodu. Tento problém sa teraz snaží riešiť NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici, kde astronauti testujú takýto systém poháňaný riasami. Ide o nemecký experiment s názvom Photobioreactor, v ktorom sa premieňa dych astronautov a slnečné svetlo na kyslík a potravu.
Zariadenie nasáva časť oxidu uhličitého z kabíny a extrahuje z neho metán a vodu, druhá časť sa potom vracia cez systém do procesu elektrolýzy, v ktorom sa produkuje kyslík. „Pokiaľ ide o budúcnosť systémov na podporu života, s touto prvou demonštráciou hybridného prístupu sme na čele,“ vyjadril sa vedúci projektu Oliver Angerer.
Fotobioreaktor je zatiaľ primalý na to, aby sa postaral o kyslík pre všetkých cestujúcich na palube, zariadenie je len dva metre široké a jeden meter vysoké, ale výskumníci majú veľké plány. Dúfajú, že jedného dňa tento hybridný systém poskytne konštantný dýchateľný vzduch vo vesmíre a možno aj jedlo.
Odhadujú, že astronaut by mohol získať zo systému až približne 30 percent svojho denného príjmu potravy v podobe jedlej biomasy s vysokým obsahom bielkovín. Hlavnú úlohu v procese hrá mikroriasa Chlorella vulgaris, umiestnená vnútri fotobioreaktora. Tento fotosyntetický mikroorganizmus má extrémne hrubú bunkovú stenu s mechanickou a chemickou ochranou.
„Malé vodné organizmy v reaktore využívajú princíp fotosyntézy na produkciu kyslíka, na tento účel potrebujú len určité výživné roztoky,“ vysvetľujú vedci. „Ďalšia silná stránka zelených sladkovodných rias je v tom, že sú vhodné na použitie ako potravina. Ďalšie spracovanie vznikajúcej biomasy sa v súčasnom experimente síce neskúma, ale v zásade by to bolo možné.“
Zdroj: sciencealert.com.
Zobrazit Galériu