SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Externá zvuková karta Sound Blaster X4 s technológiou SXFI

0

Externá zvuková karta Sound Blaster X4 je primárne určená na pripojenie k počítaču s Windows, alebo MacOS, prípadne k hernej konzole PS4 a PS5, či  Nintendo Switch cez USB kábel, cez ktorý sa prenáša digitalizovaný zvuk a zároveň sa cez USB zariadenie aj napája. Prípadne môžete cez Bluetooth pripojiť aj smartfón či tablet s Androidom, alebo iOS. Vtedy musíte zvukový modul napájať cez USB kábel. Technológia SmartComms v aplikácii Cretive umožňuje automatické stlmenie zvuku a obojsmerné potlačenie hluku, takže Sound Blaster X4 môžete použiť aj pri videohovoroch.

Podsvietenie obvodu ovládacieho kolieska dobre zapadne aj do hernej zostavy

Modul má výstup na slúchadlá, linkové metalické výstupy pre zosilňovače predných, zadných a bočných reproduktorov na priestorovú reprodukciu, výstup pre subwoofer a optický zvukový výstup, cez ktorý môžete k počítaču pripojiť napríklad receiver domáceho kina s podporou technológie Dolby Digital Live. Modul má aj dva analógové vstupy – linkový a mikrofónový a kvalitný prevodník z analógového signálu na digitálne dáta.


Ovládacie prvky sú sústredené na hornom paneli. Veľkým otočným kolieskom sa ovláda hlasitosť a po zatlačení aj ďalšie funkcie, napríklad prepínanie medzi dvomi zdrojmi zvuku. Pomocou trojice tlačidiel sa ovláda mikrofón, prepína sa režim zvuku a aktivuje, či deaktivuje sa režim SX-FI. V ponuke režimov je prispôsobenie zvuku pre hudbu, filmy, režim Footsteps Enhancer, ktorý je vynikajúci pre hry a samozrejme aj režim Direct bez úprav, ktorý budú používať priaznivci natívnej vernej reprodukcieZ technického hľadiska sa jedná 7.1 viackanálový USB digitálne analógový prevodník (DAC)  s vysokým rozlíšením ponúkajúci až 32-bitové rozlíšenie a maximálnu vzorkovaciu frekvenciu 192 kHz. Okrem diskrétneho 7.1 kanálového výstupu ponúka táto externá zvuková karta aj 7.1 virtualizáciu iba na 2 reproduktoroch. Kvalita reprodukcie bude samozrejme závisieť od kvality celého reťazca vrátane kvality súboru s digitálnym zvukovým záznamom.

Technológia SXFI pre slúchadlá funguje tak, že si najskôr vytvoríte svoj profil tvaru zvukovodov a hlavy. Pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS si odfotíte tvár spredu a obidve uši. Stačí tvár, prípadne ucho umiestniť tak aby boli na naznačenom mieste a tvár, či ucho sa automaticky zosníma. Zvládnete to aj sami pri zrkadle. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten môžete použiť tak pre slúchadla s podporou SXFI, ako aj pre zvukovú kartu Sound Blaster X4. K externej zvukovej karte môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá, preto je pri konfigurácii potrebné vybrať zo zoznamu rovnaký, alebo podobný typ slúchadiel, ktorý budete používať. Profil následne prenesiete do zvukovej karty cez Bluetooth, alebo cez kábel s konektormi USB-C. Cez tento konektor sa zvuková karta aj napája, avšak odber 200 mA smartfón v pohode utiahol. Zvukový profil sa  potom použije pri reprodukcii zvuku tak aby signálovým procesorom upravený zvuk v sústave mušľa, vonkajšie ucho vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem, takže počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča.

Pri testovaní som použil kvalitnú HiFi zostavu Yamaha s trojpásmovými reproduktorovými sústavami a taktiež kvalitné slúchadlá na ktorých som porovnával reprodukciu s vypnutým a zapnutým SXFI. To sa hodí pri filmoch aj počítačových hrách, kde sú priestorové efekty veľmi plastické, avšak v prípade hudby, hlavne aj sa jedná o skladby, ktoré máte „napočúvané “ a poznáte ich zvukový aranžmán možno uprednostníte natívnu reprodukciu. Aby som naplno otestoval možnosti DA prevodníka 24-bit/192 kHz počúval som hudbu v Hi-Res kvalite vo formáte FLAC a taktiež zo streamovacej služby Tidal a subjektívne som porovnával kvalitu s prevodníkom v sieťovom prehrávači Yamaha S303, ktorý na počúvanie Hi-Res hudby používam. Kvalita zvuku Sound Blaster X4 bola porovnateľná, čiže iným slovom excelentná.

Verdikt: Výborná externá zvuková karta s veľmi kvalitným prevodníkom 24-bit/192 kHz a širokými možnosťami reálnej aj virtuálnej priestorovej reprodukcie

Technické parametre: PCM 16/24 – 32 bit  48.0, 96.0, 192.0 kHz, Dolby Digital Live: 16-bit, 48.0 kHz, Dynamický rozsah DNR 114 dB, THD+N (Stereo): 0.001%, ADC z mikrofónu 104 dB, THD+N: 0.0017% rozmery: 130,5 x 130,5 x 40,6 mm; hmotnosť 384 g. Cena 149 eur

+ kvalitný zvuk, vynikajúce priestorové podanie SXFI pre niektoré žánre, podľa vkusu, optický výstup, univerzálnosť

- nič podstatné

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Sound Blaster X4 zvuková kartaä Creative SFFI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať