Vedci predpovedajú, že zemská klíma smeruje k chaosu, čo bude mať hrozivé následky

0

Nový výskum vedcov z Katedry fyziky a astronómie na univerzite v Porte, ktorý bol zverejnený v predtlačovej databáze arXiv, poskytuje široký a všeobecný obraz úplného potenciálneho vplyvu ľudskej činnosti na klímu. Štúdia síce nepredstavuje úplnú simuláciu klimatickeho modelu, ale načrtáva, kam smerujeme, ak neobmedzíme klimatické zmeny a naše nekontrolované využívanie fosílnych palív.

Zem pravidelne zažíva veľké zmeny v klimatických vzorcoch, ktoré prechádzajú z jednej stabilnej rovnováhy do druhej. Tieto posuny sú zvyčajne spôsobené vonkajšími faktormi, ako sú zmeny na obežnej dráhe Zeme alebo masívny nárast vulkanickej aktivity. Minulé výskumy však naznačujú, že teraz vstupujeme do novej fázy, ktorá je vyvolaná ľudskou činnosťou. Ako ľudia uvoľňujú čoraz viac uhlíka do atmosféry, vytvárajú novú éru antropocénu, obdobia klimatických systémov ovplyvnených človekom, čo naša planéta ešte nikdy nezažila.

V novej štúdii výskumníci modelovali prechod do fázy antropocénu. Súčasná klíma poskytuje pravidelné a predvídateľné ročné obdobia a počasie a fázový prechod v klíme vedie k novému vzoru ročných období a počasia. Ľudská činnosť spôsobuje, že planéta vytvára nový súbor vzorcov počasia. A kam smeruje klíma Zeme? To výrazne závisí od toho, aká bude naša činnosť v najbližších desaťročiach.

Na zohľadnenie rôznych trajektórií a možností, ktoré by si ľudstvo mohlo zvoliť, výskumníci použili matematický nástroj nazývaný logistická mapa. Tá je vhodná pri opise situácií, keď nejaká premenná, ako napríklad množstvo uhlíka v atmosfére, môže rásť, kým prirodzene dosiahne istý limit. Náš vplyv na životné prostredie určite rastie, a to už viac ako storočie. Podľa vedcov však prirodzene dosiahne limit. Napríklad ľudská populácia môže rásť len do takej veľkosti a môže vykonávať len toľko činností, ktoré vypúšťajú uhlík, až znečistenie nakoniec zhorší životné prostredie.

V určitom okamihu v budúcnosti dosiahne produkcia uhlíka maximálnu hranicu a vedci zistili, že logistická mapa môže veľmi dobre zachytiť budúcu trajektóriu tohto výstupu uhlíka. Skúmali rôzne scenáre, ako by sa ľudská logistická mapa mohla vyvíjať v závislosti od rôznych faktorov, ako je naša populácia, zavedenie stratégií znižovania uhlíka a lepšie a efektívnejšie technológie.

V najlepších prípadoch, keď ľudstvo dosiahne limit produkcie uhlíka, klíma Zeme sa stabilizuje na novej vyššej priemernej teplote. Táto vyššia teplota však vedie k vyššej hladine morí a extrémnejším výkyvom počasia. No antropocén by bol aspoň stabilný, mal by síce teplejšie, ale stále pravidelné a opakovateľné počasie. Podľa zistení vedcov by však v najhorších prípadoch zemská klíma smerovala k chaosu. V chaotickom systéme neexistuje rovnováha ani opakovateľné zákonitosti.

Chaotická klíma by mala ročné obdobia, ktoré sa prudko menia z desaťročia na desaťročie (alebo dokonca z roka na rok). V niektorých rokoch by sa vyskytli náhle záblesky extrémneho počasia, zatiaľ čo iné roky by boli úplne pokojné. Dokonca aj priemerná teplota na Zemi môže divoko kolísať a v relatívne krátkom čase sa meniť z chladnejších na teplejšie obdobia. Bolo by úplne nemožné určiť, akým smerom sa uberá zemská klíma.

Podľa vedcov to bude znamenať, že sa stratí akákoľvek schopnosť kontrolovať a riadiť klímu smerom k rovnovážnemu stavu, ktorý je priaznivý pre obývateľnosť biosféry. Najviac znepokojujúce je to, že nad určitou kritickou hraničnou teplotou sa môže pre zemskú atmosféru spustiť cyklus spätnej väzby, pri ktorom by sa chaotický výsledok stal nevyhnutným. Existujú určité náznaky, že tento kritický bod sme už možno prekročili, ale ešte nie je neskoro na odvrátenie klimatickej katastrofy.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať