HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Facebook má na serveroch aj fotky vymazané pred viac ako tromi rokmi

0

facebook_security.jpg Server ArsTechnica.com sa tejto téme venoval v minulosti už dvakrát, konkrétne v rokoch 2009 a 2010. Pôvodne redaktori zistili, že Facebooku trvá neprimerane dlho, kým vymaže fotografie, ktoré používateľ určil na vymazanie. Odkaz sa síce po kliknutí používateľa znefunkční, ale ak má niekto URL adresu daného súboru, ten je prístupný aj naďalej. Zapríčinené je to pravdepodobne zle nastavenými (zosynchronizovanými) systémami Facebooku a dodávateľa CDN (Content Delivery Network - ide v podstate o externé služby cloudu pre Facebook), keď fotografia sa zo systémov Facebooku vymaže, ale na externých serveroch naďalej existuje.

V roku 2009 redaktori dostali odpoveď, že spoločnosť pracuje na tom, aby sa proces vymazávania súborov značne urýchlil. Následne redaktora z ArsTechnica.com kontaktoval aj čitateľ, ktorého vymazaná fotografia z mája 2008 stále existovala na serveroch a podľa redaktora je dostupná doteraz. Podobne mali viacerí čitatelia upozorniť server ArsTechnica.com aj na ďalšie existujúce fotografie, ktoré odstránili ešte v rokoch 2009 a 2010. Redaktor ArsTechnica.com tvrdí, že Facebook vtedy vymazal tie fotografie, ktorých URL im poslal ako ukážku, ale ďalšie stále existujú.

Keď sa na túto záležitosť redaktor z ArsTechnica.com takmer po pol druha roku minulý týždeň pýtal Facebooku, dostala sa mu od hovorcu spoločnosti odpoveď, že problém bude vyriešený najneskôr do dvoch mesiacov. Dovtedy totiž majú byť aktívne staré systémy, ktoré nie sú dobre nastavené, aby dokázali odstraňovať súbory určené na vymazanie (aj keď sa to podľa Facebooku týka len malého percenta fotografií). Spoločnosť Facebook uisťuje, že už čoskoro by mala byť migrácia na nové systémy hotová a po novom budú fotografie vymazávané (z externých serverov CDN) do 45 dní. Stále sa tento čas zdá dlhý, ale Facebook dnes servíruje webovým prehliadačom permanentne niekoľko stoviek tisíc fotografií každú sekundu a desiatky miliónov ich na servery pribúda každý deň.

Oneskorené vykonávanie úloh však funguje podobne v každom veľkom projekte (aj oveľa menšom ako Google či Facebook). Napríklad Gmail zobrazí prichádzajúci e-mail prakticky okamžite, ale štatistiky videí v službe YouTube.com sa neaktualizujú v reálnom čase. Všetko je otázkou optimalizácie priorít na účel zabezpečenia čo najlepšieho pomeru medzi čo najvyšším výkonom a najnižšími nákladmi.

Zdroj: arstechnica.com
arstechnica.com
arstechnica.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať