SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Facebook sa údajne pokúša analyzovať šifrované údaje bez ich dešifrovania

Technológie
2

Facebook buduje tím, ktorého úlohou bude naučiť sa analyzovať šifrované dáta bez ich dešifrovania. Správu o tom priniesol web The Information. Gigant sociálnych sietí je zrejme jednou z niekoľkých technologických spoločností, ktoré sa zaujímajú o oblasť známu ako homomorfné šifrovanie. Tá sa vo veľkej miere spolieha na matematiku.

Cieľom homomorfného šifrovania je umožniť spoločnostiam čítať a analyzovať údaje a zároveň ich uchovávať šifrované, aby sa informácie chránili pred bezpečnostnými hrozbami a aby sa zachovalo súkromie. Externí odborníci uviedli, že Facebook by mohol mať záujem o štúdium šifrovaných správ na svojej platforme na odosielanie správ WhatsApp na účely cielenej reklamy. Možné je aj to, že chce šifrovať informácie, ktoré má o svojich používateľoch, bez toho, aby to ovplyvnilo možnosti cielenia reklamy.

No bez ohľadu na úmysel by to bolo veľmi neetické. Ak môže Facebook (alebo iné spoločnosti) zbierať použiteľné informácie zo šifrovaných údajov, možno ich stále technicky označovať ako šifrované? Bol by takýto postup vôbec zákonný? Ak sú technologické spoločnosti schopné zbierať informácie zo šifrovaných údajov, nič nebráni spravodajským službám alebo iným hráčom so zlými úmyslami robiť to isté.

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

šifrovanie reakcia na: Facebook sa údajne pokúša analyzovať šifrované údaje bez ich dešifrovania

12.8.2021 07:08
To je ako by chceli čítať knihu bez toho aby ju otvorili. Štatisticky sa dá odhadnúť čo v knihe/správe možno je, ale bez otvorenia to je nepoužiteľné. Budú správy dešifrovať, len to nechcú priznať.
Reagovať

RE: šifrovanie reakcia na: šifrovanie

12.8.2021 15:08
dokonca ked poznas jazyk odhadnes aj ktore slova a s akou frekvenciou sa v knihe budu vyskutovat ale dozvies sa z toho tolko ako zo slovnika slovenskeho pravopisu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať