Fetovanie je zastarané. Ľudia prechádzajú na digitálne binaurálne nahrávky

3

Podľa výsledkov najnovšieho celosvetového prieskumu o drogách je fetovanie zastarané. Výskumníci, ktorí svoje zistenia prezentovali v časopise Drug and Alcohol Review, odhalili, že ľudia na celom svete sa pokúšajú zmeniť svoje vedomie pomocou binaurálnych rytmov, ktoré možno streamovať z YouTube, Spotify a iných mediálnych platforiem. Hacking mozgu zvukom si nevyžaduje nič viac než slúchadlá a internetové pripojenie.

Podľa autorov štúdie sa efekt „dostaví pri prezentácii dvoch tónov samostatne pre každé ucho, ktoré sa mierne líšia svojou frekvenciou“. Počúvanie rôznych frekvencií v každom uchu údajne spôsobí, že sa mozgové vlny človeka naladia na frekvenciu, ktorá sa rovná rozdielu medzi dvoma tónmi. Táto technika sa dá použiť na vyvolanie stavov delta alebo theta mozgových vĺn, ktoré sa spájajú so snívaním, meditáciou a stavmi vyvolanými drogami.

„Výskum skúmajúci binaurálne rytmy zistil pozitívne účinky na zmiernenie bolesti, zníženie úzkosti a na pamäť,“ píšu vedci. „Zistenia o ich účinkoch na koncentráciu sú však protichodné.“ Po vyhodnotení viac ako 30 000 odpovedí autori štúdie zistili, že 5,3 percenta účastníkov už použilo binaurálne rytmy. Takmer tri štvrtiny z nich uviedli, že túto techniku ​​použili na relaxáciu alebo zaspávanie, zatiaľ čo 34,7 % uviedlo, že tak urobili, aby zmenili svoju náladu, a 11,7 % dúfalo, že zvuk použijú na replikáciu účinkov iných drog. 

Viac ako polovica používateľov binaurálneho zvukov ako dôvod uviedla snahu „spojiť sa so sebou samým“, pričom 22,5 % sa prostredníctvom tejto skúsenosti snažilo spojiť s „niečím väčším ako oni“.  Menší počet respondentov uviedol, že digitálne drogy konzumujú na uľahčenie lucidného snívania, astrálnej projekcie a iných mimotelových zážitkov a na posilnenie účinkov psychedelických drog, ako je DMT.

Väčšina respondentov pristupovala k binaurálnym rytmom prostredníctvom stránok na streamovanie videa a hudby na svojich mobilných zariadeniach, hoci množstvo času, ktoré ľudia strávili počúvaním zvukových frekvencií, sa veľmi líšilo. Približne polovica uviedla, že tieto tóny počúvala menej ako hodinu v kuse, zatiaľ čo 12 percent ich počúvalo viac ako dve hodiny. Podľa autorky štúdie Dr. Monicy Barrattovej môžu zistenia toho výskumu zmeniť všeobecne zaužívanú predstavu o tom, čo sú vlastne drogy.

Zdroj: iflscience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

remy reakcia na: Fetovanie je zastarané. Ľudia prechádzajú na digitálne binaurálne nahrávky

13.4.2022 11:04
Zaujimavé, takže ľudia ktorý používajú binauralne zvuky na zaspanie, učenie alebo relax su feťáci..? Otázka v researchi pre tvorbu štatistiky znela: ‘In the last 12 months, have you used any of the following media to experience altered states (e.g. to relax, to fall asleep, to experience pleasure) Čista feťarina... Fuj... a hlavne nazdravie Slovač!
Reagovať

Uz vidim zakon o zakaze hudby reakcia na: Fetovanie je zastarané. Ľudia prechádzajú na digitálne binaurálne nahrávky

12.4.2022 13:04
Lahke drogy, ako je marihuana, lysohlavky ci LSD su zakazane. Tvrda droga alkohol je legalna a moze si ju kazdy (dospely) kupit v potravinach. Toto povazujrm za zcestne. A teraz citam clanok o hudobnej groge. Kedze to vyzera na lahku drogu, predpokladam absolutny zakaz hudby, lebo co ak sa aj ina hudba stane drogou...? Ze hudba moze aj liecit? Kto to ma skumat aka hudba alebo droga je v akej situacii prospesna a v akej nie. Zakazme ju kompletne! A mozno o 30-40 rokov zacneme zmiernovat tresty za pocuvanie hudby....
Reagovať

RE: Uz vidim zakon o zakaze hudby reakcia na: Uz vidim zakon o zakaze hudby

18.4.2022 19:04
Prečo by mali hudbu zakázať? Veď ju stačí zdaniť ako alkohol alebo cigarety, poprípade dávkovať na recept. Tak je to podľa úradov správne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať