SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

GPT-3: Umelá inteligencia dokáže navrhovať webové stránky a predpisovať lieky

Výskum a vývoj
0

Nástroj GPT-3 (Generative Pre-training Transformer) vyvolal rozruch svojou schopnosťou navrhovať webové stránky, predpisovať lieky a odpovedať na otázky. Ide o tretiu generáciu modelu strojového učenia od OpenAI. Minulý mesiac sa GPT-3 stal komerčne dostupným. Verzia GPT-2 nebola zverejnená, pretože ju pokladali za „príliš nebezpečnú“ pre jej schopnosť vytvárať texty zdanlivo nerozoznateľné od tých, ktoré napísali ľudia. Zatiaľ čo GPT-2 mal 1,5 miliardy parametrov, ktoré bolo možné nastaviť, GPT-3 ich má 175 miliárd.

Prístup k systému GPT-3 je zatiaľ obmedzený a môže sa použiť napríklad na návrh aplikácií, na automatické dopĺňanie neúplných obrázkov atď. GPT-3 vďačí za svoje schopnosti tomu, že bol vyškolený na internetovom archíve s názvom Common Crawl, ktorý obsahuje údaje v rozsahu takmer jedného bilióna slov. Hoci umelá inteligencia dokáže odpovedať na zmysluplné otázky, tie nezmyselné jej robia problémy a snaží sa ich zodpovedať, akoby také neboli.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Napríklad na otázku, koľko očí má moja noha, GPT-3 odpovedá: „Vaša noha má dve oči.“ Algoritmy strojového učenia, ako je tento, nemusia nevyhnutne „myslieť“ ani nerozumejú jazyku, ktorý používajú. Preskúmavajú obrovské databázy syntaxe (štruktúry viet) a môžu vytvoriť správny výsledok, ale neprichádzajú k záverom tak ako ľudia.

Zdroj: independent.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia web online internet zdravie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať