SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Garmin VIRB Elite

Archív NXT
0

Vedeli ste, že najpredávanejšie na svete sú kamery značky GoPro? A to práve vďaka outdoorovým modelom, ktoré tento výrobca uviedol na trh ako prvý. Garmin sa rozhodol naskočiť na veľmi dobre rozbehnutý vlak a prináša aj na náš trh svoju akčnú kameru VIRB. Svojím vyhotovením dáva jasne najavo, že nepôjde o žiadneho lenivca.

Práve naopak - miluje prach, adrenalín, rýchlu jazdu a všetko, kde naplno využijete jej objektív a senzory. Masívny a nedobytný vzhľad znásobuje aj stupeň krytia IPX7, čo garantuje odolnosť vode do metrovej hĺbky a po dobu 30 minút. Kamera Garmin VIRB je dostupná v dvoch verziách. V štandardnej a verzii Elite, ktorá je o 100 eur drahšia, no ponúka niekoľko vymožeností navyše. My sme si nenechali v praxi ujsť príležitosť vyskúšať kameru, prinášame aj video.

Testovali sme akčnú kameru Garmin VIRB, pričom sme ju mali pripevnenú na aute.

Rozdiely medzi Garmin VIRB a VIRB Elite

Outdoorová kamera od Garminu ukrýva v tele s rozmermi 111 × 53 × 32 mm a hmotnosťou 170 gramov snímač CMOS s rozlíšením 16 Mpix, ktorý umožňuje zaznamenávať max. full HD video pri 30 fps. Garmin ponúka v predaji dva modely, verzia Elite je drahšia o 100 eur a obsahuje navyše GPS, akcelerometer, barometrický výškomer na záznam trasy a Wi-Fi (802.11b/g/n) s možnosťou ovládania cez aplikáciu pre iOS či Android.

Obe verzie sú kompatibilné s prenosovým protokolom ANT+, teda niektoré zariadenia od tohto výrobcu (Fenix, Oregon, Edge), prípadne doplnkové voliteľné príslušenstvo možno použiť na diaľkové ovládanie. VIRB nemá vlastnú pamäť, spolieha sa na karty microSD používateľa do max. kapacity 64 GB. Ponúka dve rozhrania - miniUSB na nabíjanie a miniHDMI ako videovýstup. Súčasťou balenia je 2× držiak a niekoľko úchytov na pohodlné uchytenie zariadenia. Držiak vďaka svojim lepiacim fóliám drží veľmi pevne.

K dodávke príslušenstva pristúpil Garmin podobne striedmo ako GoPro, pričom alternatívni výrobcovia outdoorových kamier sa snažia zaujať najmä cenou a bohatým príslušenstvom v základnej výbave. Marketing však nepustí, príslušenstvo k outdoorovým kamerám je veľmi zaujímavý biznis. Takže všetko ostatné príslušenstvo je aj v tomto prípade voliteľné, a teda za príplatok.

garmin1.jpg

Čierne spracovanie predstavuje základný model VIRB v cene 299 EUR, biely je model VIRB Elite, ktorý pridáva najmä GPS a Wi-Fi

Displej kamery je veľmi dobre viditeľný na priamom slnku

Radosť pri práci s touto kamerou dodáva najmä 1,4-palcový farebný displej Chroma. Neponúka síce veľkú farebnosť, skôr len niekoľko základných odtieňov farieb, svoju úlohu však spĺňa na výbornú - poskytuje náhľad kamery a intuitívne menu zariadenia. Z dizajnového pohľadu je dôležitý masívny bežec na ľavej hrane, vďaka ktorému spustíte okamžite nahrávanie videa aj z vypnutého stavu (okamžite v tomto prípade znamená 3 ÷ 4 sekundy, každopádne nemusíte kameru zapínať a vypínať, jeho posunutím sa začne nahrávanie).

Snímač je 16 Mpix typu CMOS, VIRB prichádza s digitálnou stabilizáciou obrazu (ktorá reálne obrazu veľmi pomáha) a efektom korekcie skreslenia šošovky. Výrobca uvádza, že širokouhlý záber je 180°, po zhliadnutí testovacieho videa tvrdíme, že je určite nad 170°, ale plných 180° to nie je. Video sa nahráva do súboru MP4 pri formáte H.264 v nasledujúcich možnostiach: 1920 × 1080 pixelov pri 30 fps, 1280 × 960 pixelov pri 48 fps (2× slow-motion pri 24 fps prehrávaní), 1280 × 720 pixelov pri 60 fps (2× slow-motion) a 854 × 480 pixelov pri 120 fps (4× slow-motion). Zvuk je kódovaný do AAC. Potešila nás možnosť vytvárať statické snímky počas nahrávania videa, a to tri za sekundu pri rozlíšení 16 Mpix, päť za sekundu pri rozlíšení 12 Mpix a 10 za sekundu pri rozlíšení 8 Mpix. Nechýba ani samospúšť.

garmin3.jpg

Toto je základné balenie, v ktorom oceníte hlavne masívny držiak, ďalšie príslušenstvo je za doplatok

Aplikácia pre Android, iOS aj PC

Ovládať kameru priamo z jej menu je fajn, pokiaľ k nej máte prístup. Pri outdoorovom športe však často môže nastať situácia, že nemáte voľné ruky, prípadne ich máte špinavé, mastné alebo je vonku poriadna „kosa", aby ste sa babrali s kamerou, ktorú ste dovtedy tak prácne pripravovali. Tu príde veľmi vhod mobilná aplikácia VIRB, ktorá komunikuje s kamerou cez Wi-Fi (iba model Elite), no najskôr ju treba na kamere zapnúť. Kamera vytvorí vlastný Wi-Fi hotspot, na ktorý sa cez aplikáciu pripojíte.

Obraz z kamery uvidíte na obrazovke smartfónu už o pár sekúnd a aj počas rýchlej jazdy automobilom sme boli prekvapení plynulým prenášaním obrazu cez Wi-Fi. Oneskorenie obrazu pri prenose cez Wi-Fi je približne pol sekundy. Sadáme teda do auta, kameru máme pripevnenú na bočných dverách a vydávame sa do uličiek Bratislavy. Keďže je vonku už dosť zima, využívame ovládanie cez Android z pohodlia vykúreného automobilu. Všetko funguje bez problémov, oceňujeme možnosť detailných nastavení videa aj fotografií priamo zo smartfónu. Po namontovaní kamery sme sa jej viac nemuseli dotknúť. Ako vyzerá video z VIRB-u v praxi? Nezabudnite si pozrieť video k tomuto článku.

Naše slovné hodnotenie: Video je dostatočne kvalitné (pri HD rozlíšení), mikrofón dobre redukuje šum okolia a pomáha aj digitálna stabilizácia, hoci tá optickú nikdy nenahradí. Z pohľadu kvality videa patrí Garmin k špičke na trhu. Výrobca ponúka aj doplnkový a veľmi elegantný softvér VIRB pre PC, s ktorým môžete zachytené video priamo nastrihať, zrýchliť, spomaliť, pridať údaje z výškomera, pulzometra či máp (mapy Google a Bing zobrazia odchytené hodnoty GPS). A to všetko môžete hneď uploadovať na YouTube, Vimeo, Google+ či Facebook.

garmin4.jpg

Integrovaný akcelerometer využijete napríklad pri jazde na horskom bicykli na zobrazenie rýchlosti

Verdikt PC REVUE

Batéria s kapacitou 2000 mAh by mala vydržať nahrávať video po dobu troch hodín. Pozitívne je, že ide o vyberateľnú, a teda vymeniteľnú batériu. Otázne zostáva, ako bude Garmin súperiť s lídrom na trhu. Je zrejmé, že využije všetky svoje skúsenosti z výroby outdoorových doplnkov vrátane senzorov, ako je barometer, akcelerometer, výškomer atď., a dostane tak outdoorový záznam videa spolu s jednoduchým strihom na inú úroveň. Vytvorenie videa priamo s mapami, údajmi GPS a prepojenie s inými produktmi značky Garmin dáva jednoducho zmysel.

Ceny: model VIRB - 299 EUR, VIRB Elite - 399 EUR

Zapožičal: Garmin

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať