Samsung_042026 Advertisement Samsung_042026 Advertisement Samsung_042026 Advertisement

Gigantický komplex dátových centier zdvihne nočné teploty v regióne o 15 stupňov

Technológie
2

 

KĽÚČOVÉ ZISTENIA:

  • Dátové centrum spotrebuje 9 GW, čo dvojnásobne prevyšuje špotrebu štátu Utah.

  • Odpadové teplo zo serverov dosahuje úroveň výbuchu 23 atómových bômb.

  • Nočné teploty v regióne môžu kvôli emisiám stúpnuť o 15,6 stupňa.

V severnom Utahu, konkrétne v údolí Hansel Valley, sa pripravuje výstavba gigantického komplexu dátových centier s názvom Projekt Stratos. Za týmto ambicióznym zámerom stojí známy investor Kevin O'Leary, ktorý plánuje vybudovať infraštruktúru s rozlohou 161,87 km². Tento projekt vyvoláva vážne obavy vedcov aj miestnych obyvateľov kvôli svojim bezprecedentným energetickým nárokom.

Dátové centrum má pri plnom výkone spotrebovať až 9 GW elektrickej energie, čo je viac než dvojnásobok spotreby celého štátu Utah. Pre predstavu, toto množstvo energie by dokázalo napájať celé Fínsko a blíži sa k letnej špičke spotreby New Yorku, ktorá dosahuje 10,4 GW. Napájanie bude zabezpečené vlastnou elektrárňou na zemný plyn, čo by mohlo zvýšiť celkové emisie štátu až o 50 %.

Fyzik Robert Davies z Utah State University upozorňuje, že okrem samotnej spotreby bude zariadenie produkovať obrovské množstvo odpadového tepla. Tepelná záťaž prostredia sa odhaduje na 16 GW, čo je ekvivalent energie uvoľnenej z 23 atómových bômb každý jeden deň.

Tento masívny únik energie do miestneho ekosystému môže zvýšiť denné teploty o 2,8 °C a nočné teploty až o šokujúcich 15,6 °C. Takýto drastický nárast teplôt môže premeniť okolitú krajinu na nehostinnú púšť a zdevastovať miestnu divokú zver. Projekt navyše vyžaduje 62,8 milióna m3 vody ročne na chladenie a prevádzku turbín.

Samsung_042026T Advertisement

Odčerpávanie takéhoto objemu vody zo zdrojov napájajúcich Veľké slané jazero urýchľuje jeho vysychanie a ohrozuje milióny sťahovavých vtákov. Zástupcovia projektu argumentujú, že dátové centrum je kľúčové pre národnú bezpečnosť a konkurencieschopnosť USA v oblasti umelej inteligencie.

Plánujú využívať technológiu Allamovho cyklu, ktorá spaľuje zemný plyn v čistom kyslíku a znižuje emisie znečisťujúcich látok. Kritici však namietajú, že aj pri nízkych emisiách zostáva problém s gigantickou produkciou vody s teplotou 37,8 °C. Schvaľovací proces bol nezvyčajne rýchly, čo viedlo k podaniu petícií za vyhlásenie referenda. Rozhodnutie o realizácii tohto mesta dátových centier bude mať trvalý vplyv na klímu a obývateľnosť celého regiónu.

PREČO JE TO DÔLEŽITÉ: Gigantické dátové centrá predstavujú extrémny environmentálny tlak na lokálne ekosystémy a vzácne zdroje pitnej vody.

Zdroj: futurism.com foto: ChatGPT

2 komentáre

Gigagágaňije reakcia na: Gigantický komplex dátových centier zdvihne nočné teploty v regióne o 15 stupňov

14.5.2026 20:05
A potom Janícko,vieš,ta zla Ježibaba Ďatocentrová supla Marienku do 15 stupňovej vody aby ju zohriala v kaďi a ohriala zdivenú oťelenu srnciovlciu zver... Čože,ze tomu ňérozumieš? Ta uz pekňe spinkaj a nepytaj saa sproste otázky ...
Reagovať

Perfiš reakcia na: Gigantický komplex dátových centier zdvihne nočné teploty v regióne o 15 stupňov

14.5.2026 18:05
A postačí na zvrátenie klimatickej akopalypsi keď budeme mať štuple pripevnené ku zálohovanej fľaši? Lebo už dlho sa nepísalo o umieraní veľkého kolárovho rífu, a teraz sa ide vykurovať IÁ datacentrami ktoré započnú terraforming vyhovujúci marťanom. Na suchú púšť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať