SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Hama Basic Výkonná čistička vzduchu s ionizátorom

3

Väčšina z nás trávi viac času v interiéroch, preto je kvalita vzduchu v obytných miestnostiach aj na pracoviskách dôležitým faktorom pre zdravie a pohodu. Čistička vzduchu Hama Basic má elegantný dizajn v metalickej šedej farbe, takže sa hodí prakticky do akéhokoľvek interiéru.  Čistí vzduch nielen od prachu, peľov, zvieracích chlpov, ale aj od nepríjemných pachov, vírusov, baktérií. Čistička vzduchu je preto neodmysliteľnou súčasťou domácností, kde niektorý člen má alergiu na peľ, prach, či roztoče.

Model Hama Basic je určený do miestnosti s plochou podlahy do 52 m2, pri maximálnom výkone prefiltruje 200 m3 vzduchu za hodinu. Nakoľko je žiadúce aby všetok vzduch v miestnosti prešiel čističkou minimálne hodinu, potrebný minimálny výkon vypočítate tak,  že  objem miestnosti vynásobíte konštantou 2,5 pre bežnú domácnosť, prípadne konštantou 4 pre domácnosť v ktorej žije alergik. Táto konštanta udáva, koľkokrát za hodinu by mal celý objem vzduchu v miestnosti prejsť čističkou. Napríklad pri rozmeroch miestnosti 5 x 4 m a výške 2,6 m je objem miestnosti 52 m³. Po vynásobení konštantou 2,5 zistíte, že minimálny výkon čističky vzduchu pre túto miestnosť by pre bežnú domácnosť mala byť 130 m³ za hodinu, čo Hama Basic s rezervou spĺňa.

Čistička má zabudovaný senzor, ktorý analyzuje vzduch v miestnosti a automaticky nastaví rýchlosť ventilátora. Na displeji sa zobrazuje počet jemných čiastočiek, čo poskytuje informáciu o stupni znečistenia vzduchu. Kvalita vzduchu je indikovaná aj červeným, žltým, alebo zeleným farebným pásikom.  Po dosiahnutí normálnej kvality vzduchu senzor zníži rýchlosť ventilátora. V bežnom režime hlučnosť dosahuje 50 dB a v nočnom režime 40 dB. V nočnom režime sa zároveň vypne podsvietenie displeja. Na čistenie vzduchu sa využíva filter spolu s ionizáciou vzduchu. 

Večer pri pozeraní televízie, alebo počúvaní hudby by sa hodil ešte jeden stupeň regulácie s nižšími otáčkami, avšak konštruktéri zrejme vedeli čo robia a stupne regulácie ventilátora navrhli tak, aby boli kompromisom medzi účinnosťou filtrácie a hlučnosťou  

Filter kombinuje štyri vrstvy: pred-filter na zachytenie hrubších prachových častí a zvieracích chlpov a , EPA filter (E11), filter s aktívnym uhlím a vrstva studeného katalyzátora. EPA je akronym od Efficiency Particulate Arrestance, čiže po našom účinný filter na zachytávanie častíc. EPA filter spoznáte podľa toho, že filtračná vrstva je poskladaná do tvaru harmoniky, aby mala čo najväčšiu plochu v malom priestore. Materiál filtračnej vrstvy obsahuje náhodne usporiadané vlákna aby bol schopný zachytiť väčšie aj menšie častice. Úlohou EPA filtra je odstránenie vírusov, baktérií, jemného prachu a peľov. Filter na báze aktívneho uhlia zachytáva plynné znečisťujúce látky, ako napríklad formaldehyd, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch a látkach v domácnosti a odstraňuje nepríjemný pach z varenia, dym vrátane cigaretového a ďalšie prchavé organické zlúčeniny. Čistička s filtrom tohoto typu je preto vhodná do bytu, kde sú fajčiari, prípadne do priestorov spojených s kuchyňou a podobne.

Kombinácia štyroch filtračných vrstiev odstráni zo vzduchu až 99,2% všetkých vírusov, peľov a iných alergénov a častíc do veľkosti 0,3 µm. Ionizácia vzduchu spôsobí, že sa vytvárajú záporné ióny (anióny) a malé množstvo ozónu. Anióny sa naviažu na nečistoty s kladným nábojom, tie vytvoria väčšie zhluky a ľahšie sa odfiltrujú.

Životnosť filtra pri každodennom používaní je 6-12 mesiacov, podľa prašnosti v danej miestnosti. Čistička má ukazovateľ včas indikujúci nutnosť výmeny filtra. Výmena filtra je jednoduchá, stačí odobrať predný panel. Po výmene filtra sa indikátor vyresetuje tlačidlom na diaľkovom ovládači   Raz za mesiac výrobca odporúča filter povysávať, aby ste odstránili hrubé nečistoty. Potom umiestnite treba dať filter aspoň na 3 hodiny na priame slnečné svetlo, aby UV lúče eliminovali prípadné baktérie, či vírusy.

Čistička sa ovláda cez dotykový panel s displejom, alebo pomocou diaľkového ovládania. Môžete zvoliť automatický režim, alebo rýchlosť ventilátora nastaviť manuálne. Časovač umožňuje nastavenie v rozsahu 1 – 12 hodín. Číselná hodnota označená ako PM 2.5 udáva množstvo nameraných jemných prachových častíc s priemerom 0,5 až 3,5 µm v µg/m³. V bytoch sú typické koncentrácie 20 až 30 µg / m³.

V bytoch tvorených viacerými miestnosťami, či členitými priestormi bez dverí nestačí jedna stacionárne umiestnená čistička, aj keby jej výkon bol dimenzovaný na celkový objem takto prepojených priestorov. Preto budete musieť čističku premiestňovať do jednotlivých miestností, či sekcií bytu. Z hľadiska účinnosti čistenia je najlepšie miesto uprostred miestnosti, čo sa samozrejme nedá vždy dodržať. Čistenie aktivujte vždy až po dôkladnom vyvetraní.

Verdikt: Účinná čistička vzduchu s ionizáciou

Technické parametre:  Vzduchový výkon (CADR) 200 m3/h; doporučená veľkosť miestnosti 17 (metodika ANSI) - 50 m2 (metodika NRCC); hlučnosť 40-50 dB, pred filter, EPA filter, uhlíkový filter, katalyzátor a ionizátor, prachový senzor; spotreba 55 W; rozmery 33 x 60 x 20 cm, hmotnosť 5,8 kg, Cena 126 eur

+ 4 stupňové čistenie a ionizácia vzduchu, relatívne tichý chod, jednoduchá výmena filtra

- hodil by sa ešte jeden stupeň regulácie s nižšími otáčkami

Hodnotenie 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
hama basic čistička vzduchu

3 komentáre

Ľupko, za 130€ mám čističku s plastovo pokoveným filtrom, mriežkou, čo sa vyberá a dá sa umyť, nie toto. Tak my máme tú, vjéš? reakcia na: Hama Basic Výkonná čistička vzduchu s ionizátorom

8.3.2022 12:03
Inú sme si kúpili a podľa mňa lepšiu.
Reagovať

RE: Ľupko mám triton x6 s umývateľným filtrom a nedokupujem už nič, len spustím a keď zasvieti červená umyjem filter a idem zasa reakcia na: Ľupko, za 130€ mám čističku s plastovo pokoveným filtrom, mriežkou, čo sa vyberá a dá sa umyť, nie toto. Tak my máme tú, vjéš?

8.3.2022 15:03
https://cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace.heureka.sk/ionic-care-triton-x6-strieborna/#prehlad/ Už zdražela o sedemnásť evri, rýchlo kupujte, kým majú triton x6, je super. Vysprchuješ a založíš dnu a ide zasa.
Reagovať

RE: Hej, len vieš že sa reklamuje to, čo sa nepredáva. Tak Ľupko reklamuje nepredajné zbožie, vjéš? reakcia na: Ľupko, za 130€ mám čističku s plastovo pokoveným filtrom, mriežkou, čo sa vyberá a dá sa umyť, nie toto. Tak my máme tú, vjéš?

8.3.2022 13:03
Toto je nepredajné zbožie. Vyrobili do toho filtre, ktoré treba obmieňať a kupovať, tak preto to reklamujú, vjéš? To nie ako ty, že máš plastovo pokovený filter a vyberieš umyješ a ideš ďalej, tuná musíš dokupovať večne a živiť menežéra aj celý obchoďák. Takto oni myslia, že si na nás zavislá a furt kupuj a plať. Preto to reklamuje pý sý revý.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať