SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Revolučné riešenie vŕtania umožňuje využiť geotermálnu energiu kdekoľvek na svete

3

Podľa niektorých odhadov teplo nachádzajúce sa v rámci prvých 10 km od zemského povrchu obsahuje 50 000-krát viac energie ako svetové zásoby ropy a zemného plynu. Geotermálna energia sa využíva, keď sa horúca voda z vrtu dostane na povrch, premieňa sa na paru a tá sa používa na otáčanie turbíny. Pohyb turbíny vytvára mechanickú energiu, ktorá sa potom pomocou generátora premieňa na elektrickú energiu. Geotermálnu energiu možno získavať aj priamo z podzemnej pary alebo pomocou geotermálnych tepelných čerpadiel, ktoré využívajú teplo Zeme na vykurovanie a chladenie domov.

Problém je v tom, že je to praktické len vo vulkanických oblastiach alebo v blízkosti okrajov tektonických dosiek, kde trhliny v zemskej kôre umožňujú tvorbu pary blízko povrchu. Potom sa teplo môže použiť na pohon turbín a výrobu energie namiesto ohrevu vody na výrobu pary pomocou uhlia alebo plynu. No startup Quaise Energy, ktorý vznikol pri Massachusettskej technickej univerzite (MIT), používa novú technológiu vŕtania, vďaka ktorej možno získať geotermálnu energiu kdekoľvek.

Spoločnosť chce vŕtať až do hĺbky 20 km, kde je ešte teplejšie, a to kdekoľvek na svete – možno hneď vedľa existujúcich elektrární, ktoré sú už pripojené k sieti. Kľúčom je technológia vŕtania, ktorú vyvinul Paul Woskov v Centre plazmovej vedy a fúzie MIT. Namiesto vrtákov sa vŕta mikrovlnami. Vŕtacia platforma poháňaná gyrotronom vytvára vrty cez horniny odparovaním a poskytuje prístup k hĺbkovému geotermálnemu teplu. Najprv sa používa konvenčné rotačné vŕtanie až po základové horniny. Potom sa prechádza na vysokovýkonné milimetrové vlny na dosiahnutie cielovej hĺbky.

Mikrovlnný lúč je dostatočne horúci na to, aby odparil horninu, a odparená hornina sa odčerpá späť na povrch. Teplo vitrifikuje bočnú stranu vrtu, čím sa v podstate zmení na sklenenú rúru. Podľa Jasona Dorriera z The Singularity Hub, len čo budete mať prístup k superkritickej pare, ktorá sa vytvára v hĺbke 20 km, zvyšok je jednoduchý. Quaise chce osloviť elektrárne využívajúce fosílne palivá a ponúknuť im vŕtanie geotermálnych polí prispôsobených ich existujúcim zariadeniam.

Tieto polia majú plochu 100 až 1000-krát menšiu, ako je potrebná na solárne alebo veterné elektrárne. Po pripojení je to v podstate bežná činnosť: turbíny vyrábajú elektrinu a dodávajú ju do siete. Startup uvažuje o spustení svojej technológie do roku 2028. Quaise získal od investorov 40 miliónov dolárov, ktoré využije do roku 2024 na demonštráciu schopností tejto technológie.

Zdroj: treehugger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Satrtup? reakcia na: Revolučné riešenie vŕtania umožňuje využiť geotermálnu energiu kdekoľvek na svete

5.3.2022 10:03
Skoda, takze zasa nic, len masina na spalenie cudzich penazi
Reagovať

RE: Typická Slovenka, všetko by chcela zdarma a vyžrať za cudzie :D reakcia na: Satrtup?

5.3.2022 12:03
To je kapitalizmus. Toto si si zvolil v 89tom. Investície prinášajú zisk. Ak teda neinvestuješ do podvodu podobného ako Bitkoin, či iné pyramídové kryptomeny. Ak sa ti nepáči, tak môžeš nasadnúť na lietadlo a ísť do Pekingu, tak povedali mne, že keď chcem byť komunista, môžem sa odsťahovať do Pekingu. Len mi nejde do hlavy, prečo ma v škole dvadsať rokov učili anglicky a nie čínsky. ;D
Reagovať

RE: RE: Typická Slovenka, všetko by chcela zdarma a vyžrať za cudzie :D reakcia na: RE: Typická Slovenka, všetko by chcela zdarma a vyžrať za cudzie :D

5.3.2022 15:03
ja niesom komunista len drviva vacina takychto startupov konci v p*deli a nema zmysel o nich pisat v duchu, ze nieco prinesu na trh. Sparva by mala zniet ze." Novy starup sniva o ...... . Aj ked sa mu to s 70% pravdepodobnostou nepodari, tak by bolo krasne keby to tento krat vyslo".
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať