SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Herné konzoly novej generácie

Archív NXT
0

Hráčov čakajú jedinečné Vianoce. Po šiestich, resp. siedmich rokoch si budú môcť pod stromčekom rozbaliť novú generáciu herných konzol. PlayStation 4 aj Xbox One sa vtedy objavia na trhu. Ktorú konzolu si teda vybrať?

Celoročné čakanie

O herných konzolách novej generácie sa v kuloároch šepká už takmer dva roky. S oficiálnym predstavením prišla ako prvá spoločnosť Sony, jej februárová tlačová konferencia však pôsobila rozpačitým dojmom. Výrobca potvrdil existenciu novej konzoly PlayStation 4 a ukázal niektoré z exkluzívnych hier. Sama konzola však ostala zakrytá rúškom tajomstva a zamlčané boli aj ďalšie konkrétne detaily. Na nové zariadenie tak čakáme už od februára a počkáme si približne do konca roka. Určitou útechou bola výstava E3 v Los Angeles, kde Sony konečne ukázalo konzolu v celej svojej kráse.

Microsoft zvolil v prípade svojho Xboxu zaujímavú taktiku. Konzolu predstavil koncom mája, približne dva týždne pred najväčšou hernou výstavou E3. Tlačová konferencia bola zameraná na konzolu, ktorú spoločnosť reálne predviedla a ukázala jej využitie v praxi. Hry však ostali v úzadí, Microsoft sa im venoval až počas spomínanej prezentácie na E3.

Práve výstava E3 poskytla užitočné indície, ktoré môžu už dnes pomôcť s výberom konzoly. Úspech či neúspech jednotlivých platforiem ukáže až čas, obe spoločnosti sú však vo svojom odbore skúsené a dá sa očakávať, že aj súboj ďalšej generácie bude veľmi vyrovnaný. Vyberiete si Xbox One alebo PlayStation 4?

Xbox One - viac než herná konzola, ale...

Microsoft počas oficiálneho predstavenia nového Xboxu pripravil viacero prekvapení. Jedno z nich bol názov zariadenia. Špekulovalo sa, že ďalší Xbox bude mať podtitul 720 alebo Infinity, Microsoft však konzolu nazval jednoduchým prívlastkom One. Okrem vlajkovej lode HTC tu máme tento rok ďalšie zariadenie One - Xbox One.

Microsoft hneď na začiatku konferencie jasne definoval, že Xbox One bude viac než len herná konzola. Zariadenie sa oficiálne označuje ako all-in-one entertainment system a nový Xbox má predstavovať základ multimediálnej domácnosti. Túto ideu Microsoft hlásal už v prípade Xboxu 360, ktorý ponúkol množstvo multimediálnych aplikácií vrátane prístupu k TV vysielaniu rodiny kanálov Sky. Táto a ďalšie funkcie však boli dostupné iba vo vybraných krajinách a slovenskí používatelia ich reálne nemohli využívať.

xboxone.jpg

Nový Xbox niekomu pripomína starý videorekordér

Xbox One na tomto koncepte stavia a posúva ho na novú úroveň. Zariadenie nie je iba herná konzola, ale aj set-top box, ktorý ponúka prepojenie s televíziou a umožňuje hlasové a pohybové ovládanie. Podobne ako bežný set-top box aj Xbox One disponuje prehľadným sprievodcom, ktorý vás informuje o vysielaní televíznych staníc, a televíziu môžete pomocou hernej konzoly aj ovládať. Xbox One bude dokonca podporovať aj obraz v obraze, môžete teda súbežne telefonovať cez Skype a pozerať televízor alebo mať popri TV zapnuté aj prehrávanie videa, prípadne hru. Tieto funkcie však budú zo začiatku dostupné iba pre Ameriku, podpora vybraných ďalších regiónov pribudne časom. Dostupnosť na Slovensku je otázna.

Microsoft je na toto prepojenie patrične hrdý a počas oficiálneho predstavenia konzoly venoval TV funkciám a hlasovému ovládaniu značnú pozornosť. Prepínanie medzi televíziou, hraním, Skypom, internetom a ďalšími aplikáciami je veľmi rýchle a intuitívne - stačí použiť hlasový príkaz, napr. Xbox On, Watch TV/Skype/Play GamePomocou príkazu Xbox On môžete zariadenie aj zapnúť. Samozrejme, konzolu môžete ovládať aj klasicky pomocou herného ovládača. Dodajme, že hlasové ovládanie nie je nič nové, fungovalo už aj v prípade Xboxu 360, ak ste využívali pohybový senzor Kinect. Nová generácia však dokáže reagovať na príkazy plynulejšie. Podporu slovenského jazyka nečakajte, prihovárať sa budete musieť po anglicky.

tv.jpg

Prepojenie s TV je jedna z hlavných funkcií nového Xboxu; či ju využijeme aj u nás, je otázne

Neoddeliteľný Kinect a ďalšie obmedzenia

Konkrétne technické špecifikácie Xboxu One nájdete v samostatnej tabuľke, pozrime sa na ďalšie novinky. S novým Xboxom príde aj nový pohybový senzor Kinect. Ten tvorí neoddeliteľnú súčasť konzoly, Xbox One si bez Kinectu nekúpite a konzolu bez pohybového senzora dokonca ani nezapnete. Je možné, že Microsoft toto pravidlo ešte zmení, mnohí používatelia považujú neustále zapnutý Kinect za narušenie súkromia. Pripojený Kinect však nebude jediné obmedzenie, ktoré si na nás Microsoft v prípade Xbox One prichystal. Konzola bude vyžadovať internetové pripojenie, aspoň raz za 24 hodín sa musí pripojiť do internetu, a to aj v prípade, že hráte hru pre jedného hráča v off-line režime. Ak si plánujete zobrať Xbox na chatu, kde nemáte internet, dlho si nezahráte.

Obmedzenia sa dotknú aj bazárového predaja. Xbox One bude umožňovať predaj hier z druhej ruky iba vo vybraných obchodoch (či budú niektoré aj na Slovensku, je otázne), limitované budú aj možnosti darovať hru niekomu inému. Tieto obmedzenia sa, samozrejme, týkajú fyzických kópií hier, Microsoft však môže časom svoju politiku prehodnotiť.

kinect.jpg

Nová verzia pohybového senzora Kinect je neoddeliteľná súčasť Xboxu One aj z dôvodu hlasového ovládania

Na záver dodajme, že zlepšení sa dočká funkcia Xbox SmartGlass, čo je prepojenie hernej konzoly s tabletom alebo telefónom. Túto aplikáciu môžete využívať už dnes v kombinácii s Xboxom 360, pridanú hodnotu využiteľnú v praxi však neponúka. To by sa malo s príchodom nového Xboxu zmeniť.

Xbox One sa dostane do predaja v novembri tohto roka vo vybraných krajinách (Slovensko medzi nimi nie je) za cenu 499 EUR. Na hranie on-line multiplayera bude aj naďalej potrebné platené členstvo v službe Xbox Live, Microsoft však v rámci zlatého konta začal rozdávať dve hry pre Xbox 360 bezplatne každý mesiac. Xbox One s hrami pre Xbox 360 nebude spätne kompatibilný.


PlayStation 4 - konzola určená pre hráčov

Sony v prípade PlayStation 4 výraznejšie neexperimentoval, spoločnosť sa snaží držať pravidiel, ktoré stanovila konzola PlayStation 3. V praxi to znamená, že PS4 nebude vyžadovať pripojenie do internetu, a to ani raz za konkrétny časový interval. Sony takisto nechce limitovať hráčov z hľadiska možnosti predaja hier z druhej ruky. Výrobcovia hier túto aktivitu môžu obmedziť napríklad pomocou jednorazového aktivačného kódu. Prístup zo strany Sony sa však nemení, čo sa počas prezentácie na E3 stretlo s veľkým potleskom z publika.

ps4.jpg

Zaujímavý dizajn má aj nový PlayStation

PlayStation chce byť aj naďalej v prvom rade hernou konzolou. Nečakajte teda od neho výraznejšie zmeny alebo novinky, ale ani posun k „all-in-one" zábavnému systému. Áno, v obchode si stiahnete viacero neherných, multimediálnych aplikácií a Sony poskytuje svoje hudobné služby aj videoslužby, no PlayStation sa vaším novým set-top boxom nestane. A to aj napriek tomu, že najviac videa zo služby Netflix sa streamuje práve cez PS3. Na druhej strane Sony v minulosti poskytoval pre PlayStation 3 príslušenstvo PlayTV, ktoré je v podstate set-top boxom.

Počas februárovej konferencie aj počas prezentácie na E3 sa PlayStation 4 spomínal iba v súvislosti s hrami. Mohlo by sa tak zdať, že okrem zlepšenej hardvérovej výbavy neponúka konzola nič nové. Nie je to však úplne pravda. Sony minulý rok kúpil službu Gaikai, ktorá poskytuje cloudové streamovanie hier. Táto služba nájde využitie práve v PlayStation 4 a umožní používateľom hranie niektorých titulov PS3. Sama konzola totiž nie je kompatibilná s hrami PS3. Služba Gaikai bude v rámci PS4 dostupná začiatkom budúceho roka, najskôr iba na americkom trhu.

Bez obmedzení, ale s plateným multiplayerom

Ďalšia novinka novej konzoly je platený on-line multiplayer. PS3 na rozdiel od Xboxu 360 ponúka on-line hranie zadarmo, ďalšia generácia konzol však bude vyžadovať platené prémiové členstvo. Multiplayer sa stane súčasťou služby PlayStation Plus, ktorá poskytuje svojim členom viacero bonusových funkcií. Dodajme, že PS+ je momentálne obľúbený najmä pre instantnú kolekciu hier - hráči dostávajú každý mesiac tri hry pre PS3 a dve hry pre PS VITA úplne bezplatne. Hry zadarmo neminú ani PlayStation 4, Sony bude zo začiatku rozdávať jednu hru mesačne. Ak teda vlastníte všetky spomenuté konzoly, v rámci PS+ dostanete mesačne až 6 hier + prístup k on-line multiplayeru v prípade PS4. Za ročné členstvo zaplatíte 49 EUR, čo je porovnateľné s oficiálnou cenou za Xbox Live Gold.

kamera.jpg

PlayStation Camera má zabudované dve samostatné kamery; na rozdiel od Kinectu je to voliteľné príslušenstvo

PlayStation 4 sa na trhu objaví koncom roka. Výrobca konkrétny dátum nedefinoval, rovnako ani dostupnosť v jednotlivých krajinách. Za konzolu však zaplatíte 399 EUR, čo je o 100 EUR menej v porovnaní s Xbox One. Balenie neobsahuje príslušenstvo PlayStation Camera. To je voliteľné a dokúpiť si ho môžete samostatne za 50 EUR.

VERDIKT PC REVUE - čo si vlastne vybrať?

Táto otázka sa opakuje s každou novou generáciou herných konzol. V prípade súboja PS3 vs. Xbox 360 bola situácia jednoduchšia - PlayStation ponúkal Blu-ray mechaniku a bezplatný multiplayer, Xbox 360 kontroval nižšou cenou. V prípade nastupujúcich zariadení sa však situácia vyrovnala. Aj PS4, aj Xbox One ponúka Blu-ray mechaniku a obe spoločnosti si za on-line hranie pýtajú mesačný, resp. ročný poplatok. Konzoly sú z hľadiska výkonu viac-menej rovnocenné a žiadna z nich nepodporuje priamu kompatibilitu s hrami predošlej generácie.

zaver.jpg

Za on-line multiplayer musíte platiť v oboch prípadoch

Rozhodovať môže cena, ale aj obmedzenia zo strany výrobcu. PlayStation 4 je o 100 EUR lacnejší (resp. o 50 EUR, ak si chcete kúpiť aj kameru) a používateľov neobmedzuje v otázke on-line pripojenia či predaja použitých hier, ako to robí Xbox One. Tento fakt mnohým hráčom postačí, čoho dôkazom boli aj reakcie po výstave E3. Z pohľadu našinca zamrzí, že Xbox One nebude (minimálne zo začiatku) podporovať TV a niektoré ďalšie prémiové funkcie. Na Slovensku sa teda na Xbox One budeme pozerať „iba" ako na hernú konzolu.

Xbox One vs. PS4 - porovnanie technických parametrov

Herne konzoly - nahlad 01-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať