SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Homatics Box Q, Dongle Q / Spravte váš televízor šikovnejším

1

Nie je to tak dávno, čo bolí multimediálne prehrávače veľmi populárne zariadenia na domácu zábavu. V tých časoch však bola ich úloha trošička iná, ako ju chápeme dnes. Ich prioritnou úlohou bolo prehrávanie videí, hudby alebo fotografií, väčšinou z interného pevného disku alebo sieťového úložiska. Postupom času však vývoj televízorov a hlavne zrýchľujúci sa internet s veľkými objemami dát a nové internetové streamovacie služby zmenili ponímanie multimediálneho prehrávača na multimediálny streamer. Takéto funkcie dnes obsahujú v podstate všetky najmodernejšie televízory a pri nich zväčša netreba riešiť nejaký externý prehrávač. To však neznamená, že by takéto zariadenia boli nepotrebné. Okrem klasického lineárneho vysielania sú v súčasnosti najmä medzi mladšími ročníkmi používateľov veľmi obľúbené streamovacie služby ako ­Netflix, Kodi, Prime Video, YouTube, HBO Go, Spotify a veľa ďalších. Zatiaľ čo najnovšie televízory ponúkajú tieto služby väčšinou štandardne, pri starších modeloch to také jednoduché nie je. Veľmi často tu býva problém hlavne s platenými službami, ktoré v čase príchodu televízorov na trh ešte neboli funkčné alebo neboli implementované. Televízor však nie je zariadenie, ktoré by ste chceli meniť každé dva roky, a tak je lepšie riešenie použiť externý streamovací prehrávač. Keď si na internete necháte vyhľadať takéto zariadenia, nájdete množstvo rôznych modelov, veľmi často pracujúcich pod systémom Android. No ak chcete sledovať prioritne platené služby, ako napríklad Netflix, YouTube, HBO GO, Spotify a podobne, neznamená to, že máte vyhraté. Pri nákupe treba byť veľmi pozorný, pretože veľa takýchto prehrávačov nemá oficiálne Implementované prehrávače pre tieto služby. Často tam takýto prehrávač síce možno nainštalovať, ale pokiaľ nejde o oficiálnu verziu, nie je nijako zaručená jeho funkčnosť a môže sa pokojne stať, že za týždeň alebo za mesiac vám tieto služby úplne vypadnú.

Toto však nie je prípad testo­vaného zariadenia Homatics Box Q. Táto horúca novinka prichádza s oficiálnym Androidom 10 a aj oficiálnou implementáciou streamovacích videoslužieb. To však zďaleka nie sú jediné benefity, ktoré ponúka.

Prístroj je vybavený výkonným procesorom Amlogic S905X3, ktorý podporuje až 2 GB DDR RAM a 8 GB eMMC 5.0 Flash. Ide o novú generáciu 4-jadrového procesora SoC (System on Chip) s jadrami ARM Cortex A55 s integrovanou grafikou Mali G31 MP2. Procesor s integrovaným koprocesorom Cortex M4 s akceleráciou pomocou neurónových sietí umožňuje natívne hardvérové dekódovanie kodekov H.265 a VP9 až do rozlíšenia 4K 75p s podporou rozšíreného HDR. Obsahuje takisto integrované rozhranie HDMI 2.1 a USB 3.0. Softvérová výbava zahŕňa všetko, čo by ste očakávali od smart TV. Nájdete v nej hlasového asistenta Google, predinštalovaný YouTube, Netflix, obchod Google Play, Prime Video, zabudovaný Chromecast a podporu najpoužívanejších aplikácií, ako napríklad KODI, HBO GO, Antik TV, Magio GO, Skylink a ďalších. Diaľkový ovládač slúži aj ako mikrofón pre hlasového asistenta Google, takže s ním môžete ovládať vašu inteligentnú domácnosť. Ponuka portov je veľmi bohatá a prehrávač umožňuje pripojenie k sieti pomocou eternetu aj Wi-Fi. Pomocou bluetooh je k prijímaču pripojené DO, ale môžete ho využiť aj napríklad na slúchadlá alebo bezdrôtový reproduktor.

Veľmi oceňujem jednoduchú obsluhu, rýchlosť a plynulosť menu, širokú ponuku formátov a kvalitu obrazu. Zo streamovacích služieb som testoval hlavne Netflix, YouTube a Spotify, pričom všetky počas celého testu fungovali bez akýchkoľvek problémov, prvé dve menované, samozrejme, vrátane najvyššieho rozlíšenia 4K 60p. Vzhľadom na to, že prehrávač používa procesor najnovšej generácie, pracuje rýchlejšie ako väčšina smart televízorov. Nemal problém s prehrávaním akýchkoľvek formátov vrátane videí v kodekoch H.265 a VP9 až v rozlíšení 4K 60p. Prehrávanie bez problémov fungovalo z pripojeného pevného disku, sieťového úložiska NAS, z PC pripojeného v sieti, ako aj z pevného disku prijímača Vu+ Solo 4K v sieti. Vďaka podpore Chromecast sa môžete veľmi jednoducho k prehrávaču pripojiť z vášho mobilného telefónu a zdieľať obsah displeja na obrazovke televízora.

Ak si potrpíte na ešte lepšiu prenášateľnosť, v ponuke je aj menší súrodenec Homatics Dongle Q vo forme väčšieho USB kľúča, ktorý ponúka všetky sieťové funkcie vrátane asistenta Google rovnako ako Box Q, neumožňuje však pripojenie žiadnych zariadení USB ani eternetu. Diaľkový ovládač aj možnosti sieťových služieb sú zhodné. Prehrávač je vhodný hlavne pre majiteľov full HD TV, pretože 4K rozlíšenie podporuje iba v kodeku VP9, v ostatných rozlíšeniach funguje maximálne vo full HD. Nevidím v tom však problém, väčšina starších TV v domácnostiach je práve full HD.

Homatics Box Q výborne poslúži všetkým majiteľom starších modelov televízorov, ktoré ešte neobsahovali natívne streamovacie služby, a urobí z takéhoto televízora plnohodnotné smart TV so všetkými službami, ktoré takéto televízory ponúkajú, ba aj s niečím navyše. Jeho veľká výhoda je v tom, že ho môžete k sieti pripojiť pomocou eternetu alebo Wi-Fi a môžete ho aj jednoducho prenášať. V prípade potreby ho tak môžete pokojne využívať aj s monitorom a ušetriť tak veľa energie, ktorú by zbytočne spotreboval váš počítač na sledovanie filmu, nehovoriac o tom, že prehrávač je pri svojej činnosti absolútne bezhlučný. Ak nepotrebujete prehrávanie zo zariadení USB a postačuje vám pripojenie cez Wi-Fi, potom môžete siahnuť po menšom Homatics Dongle Q, ktorý stačí zasunúť do vstupu HDMI televízora, monitora alebo projektora, pripojiť dodávaný napájací zdroj a môžete pozerať svoje obľúbené programy. Keďže diaľkový ovládač u oboch zariadení pracuje s bluetooth, neprekáža, ak sú ukryté za televízorom.

PLUSY, MÍNUSY (Homatics Box Q):

+ Vysoký výkon, oficiálna podpora strea­movacích služieb, podpora 4K vo väčšine kodekov, možnosti prehrávania z USB aj siete, konektivita, rádiové DO, jednoduché ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Procesor: Amlogic S905X3 / Quad-Core Cortex-A55 22K DMIPS, Flash eMMC 8 GB, pamäť 2 GB RAM, čítačka kariet microSD, konektivita 1× USB Type-C (servisný), 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI 2.1, eternet 10/100 Mb/s, optický digitálny audiovýstup S/PDIF, Dolby Audio, Wi-Fi 5, bluetooth 4.2, max. rozlíšenie 4K 60p pri kodekoch VP9, H.265, AVS2-P2, H.264 AVC

•  Cena: 79,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY (Homatics Dongle Q):

+ Vysoký výkon, oficiálna podpora strea­movacích služieb, rádiové DO, jednoduché ovládanie, ľahká prenášateľnosť
- Obmedzená podpora 4K, iba bezdrôtové pripojenie k sieti

PARAMETRE:

• Procesor: Amlogic S905Y2 / Quad-Core Cortex-A53 16.5K DMIPS, Flash eMMC 8 GB, pamäť 2 GB RAM, konektivita HDMI 2.1, Wi-Fi 5, bluetooth 4.2, max. rozlíšenie 4K60p v kodeku VP9, ostatné 1080 30p, 1080 60p 

•  Cena: 69,90 eur

HODNOTENIE: 9/10

Produkt na testovanie zapožičala spoločnosť ab-com.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Androidbox.sk reakcia na: Homatics Box Q, Dongle Q / Spravte váš televízor šikovnejším

14.4.2021 10:04
Veľmi zaujimavé zariadenie s plnou podporou Netflix 4 K a HBO. So max. spokojný.
Snád niekomu pomože aj video recenzia
https://www.youtube.com/watch?v=vKYyyPOjeco&t=5s
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať