CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

IT GALA: Poznáme víťazov slovenských IT Oskarov za rok 2023

Technológie
0

Na 21. ročníku prestížneho podujatia IT GALA sa odovzdávali ocenenia pre IT Osobnosť, IT Produkt, IT Projekt a IT Firmu roku 2023.

Opäť sa ukázalo, akých šikovných, tvorivých a inovatívnych ľudí má Slovensko, keď odborná porota hodnotila dotazníky prihlásených súťažiacich. Víťazi IT GALA ukazujú, ako inovácia môže meniť priemysel. Pre technologické startupy, ktoré sa snažia nasledovať ich príklad, je kľúčové mať silné právne zázemie. Po neľahkom výbere si víťazné trofeje nakoniec odniesli len štyria víťazi, čo je škoda, pretože ocenenie by si zaslúžilo oveľa viac súťažiacich. Odovzdávanie ocenení prebiehalo vo štvrtok 19. októbra 2023 večer v bratislavskom Edison Parku.

IT PROJEKT

Svojím prínosom pre organizáciu Cesta von s programom OMAMA zaujala porotu aplikácia s rovnomenným názvom. Omamy sú ženy, ktoré pracujú s malými deťmi z marginalizovaných rómskych komunít, aby im pomohli zlepšovať v ranom veku rôzne aspekty ich vývoja. Učia ich mamy, ako sa treba s deťmi hrať, pracovať, viesť ich k základným zručnostiam. Takto vzdelávané deti sú lepšie pripravené na vstup do škôlky a neskôr do školy. Program dáva prácu ženám z týchto komunít a otvára im po zaškolení nové obzory uplatnenia sa. Unikátne technologické riešenie zefektívňuje zber dát o činnosti omám, umožňuje im plánovať svoje lekcie v rodinách, evidovať dochádzku či odpracované hodiny a merať pokrok svojich zverencov. Aplikácia odbremeňuje omamy od časovo náročnej administratívy a rozvíja ich digitálne zručnosti. Úsporou času, potrebného na administratívne úkony, nahrádza aplikácia ekvivalent plného úväzku troch administratívnych pracovníkov. V uplynulom roku bola vytvorená v súvislosti s rozšírením pôsobenia projektu do Českej republiky aj česká verzia aplikácie a predpokladá sa jej rozširovanie do ďalších krajín. Za vývoj a prevádzku Aplikácie Omama získala Spoločnosť Accenture Technology Solutions – Slovakia ocenenie IT Projekt roka 2023.

IT PRODUKT

Ďalšia skvelá slovenská aplikácia EWA dokáže na základe rečového prejavu osôb odhaliť včasné príznaky Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, prípadne iných neurodegeneratívnych ochorení. Rečový prejav skúma na základe zvukovej, lexikálnej a sémantickej analýzy. Zozbierané údaje z mobilných zariadení prechádzajú niekoľkými technológiami umelej inteligencie. Robustné testovanie prebehlo na súbore osôb starších ako 50 rokov a preukázalo jedinečnosť aplikácie v diagnostickej úspešnosti na 85 až 90 %.  Momentálne neexistuje alternatíva, ktorá by takto skoro pomohla odhaliť zákerné ochorenia v domácom prostredí a bez pomoci odborného medicínskeho pracovníka, ako to dokáže slovenské technologické riešenie. Aplikácia funguje zatiaľ v slovenčine a je verejne dostupná od konca augusta 2023 v Google Play Store a na vyžiadanie je dostupná tiež pre iOS. Aktuálne nemá vo svete konkurenciu, a tak aplikácia EWA od spoločnosti AXON PRO získala ocenenie IT produkt roka 2023.

IT OSOBNOSŤ

IT Osobnosťou roka 2023  sa stal Rastislav Janota (Národný bezpečnostný úrad), ktorý až do 1. septembra pracoval na poste riaditeľa Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Momentálne pôsobí vo funkcii styčného dôstojníka pre oblasť kybernetickej bezpečnosti vo Washingtone. S jeho menom sa spája prvá reálna slovenská koncepcia rozvoja kybernetickej bezpečnosti z roku 2014 a zaslúžil sa aj o zmeny viacerých zákonov na nastavenie systému a vytvorenie zákona o kybernetickej bezpečnosti v rokoch 2015 – 2016. Vytvoril koncept veľkej hry CYBERGAME.sk v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V súčasnosti je CYBERGAME zrejme najväčšou súťažou tohto typu na svete. Pôsobí ako člen správnej rady Asociácie kybernetickej bezpečnosti. Veľa úsilia venuje podpore vzdelávania, osvety a informovania verejnosti. Je organizátorom a hlavným spíkrom každoročnej série workshopov v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

O víťazných nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Ivan Kopáčik (ISACA), Ján Šebo (CTF), Mário Lelovský (ITAS), Filip Hanker (Živé.sk), Slavomír Bača (Mentor Partners/robime.it) Ján Lunter (KInIT) a Martin Drobný (NEXTECH).

IT FIRMA

V roku 2023 sa stala IT firmou roka spoločnosť Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia.

Kategória IT firma roka vychádza z kvantitatívnych kritérií. Rebríček pripravujú spoločnosti Across, FinStat a Digital Visions. Do rebríčka IT firma roka sú zaradené spoločnosti, ktoré v registri účtovných uzávierok zverejnili uzávierku za rok 2022 najneskôr do 15. augusta 2023. Firmy sa hodnotia na základe výšky EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže. Za každý z uvedených ukazovateľov môže hodnotená firma dostať 1 až 100 bodov. Maximálny možný počet bodov pre najlepšiu spoločnosť je 400. Kľúčová podmienka na zaradenie do rebríčka IT firma roka je orientácia firmy na odvetvie informačných a telekomunikačných technológií. Toto zameranie musí byť hlavným predmetom jej podnikateľskej činnosti.

Spoločnosť Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia, s. r. o., je stabilnou súčasťou slovenskej IT komunity. V Košiciach pôsobí od roku 2006, začínala pod názvom T-Systems Slovakia, s. r. o. V súčasnosti je druhým najväčším zamestnávateľom na východe Slovenska. Pracuje pre ňu viac ako 4000 odborníkov, ktorí poskytujú klientom inovatívne typy služieb v oblasti informačných a komunikačných technológií.

Ocenenia IT FIRMA, IT OSOBNOSŤ, IT PRODUKT a IT PROJEKT roka 2023 boli udelené vo štvrtok, 19. októbra 2023, na slávnostnom podujatí IT GALA v Edison Parku na Prievozskej ulici v Bratislave. Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií IT GALA organizuje Digital Visions, vydavateľ magazínu Nextech a portálu nextech.sk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať