SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Informatizácia je rok po vzniku Úradu podpredsedu vlády otvorenejšia. Zásadné prínosy pre občana zatiaľ nevidno.

Tlačové správy
0

Rok po vzniku Úradu podpredsedu vlády je štátne IT transparentnejšie, ale neplnia sa termíny z novej koncepcie a štátu chýbajú odborníci. Zásadnejšie prínosy pre občana sa tak zatiaľ nedostavili. Tak zhodnotili rok pôsobenia úradu podpredsedu vlády Pellegriniho IT odborníci zo Slovensko.Digital na stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Informatizácia verejnej správy na Slovensku dlhodobo nefunguje podľa očakávaní. Na pomery v štátnom IT upozornil aj prezident Kiska, keď na konferencii ITAPA v novembri 2015 kritizoval stav elektronických služieb štátu aj praktiky v sektore dodávateľských IT firiem. Zástupcovia Slovensko.Digital ocenili, že prezident sa o informatizáciu naďalej zaujíma.

Nádeje sa vkladali do reštartu, ktorý ohlasoval podpredseda vlády SR Peter Pellegrini. 1.6.2017 ubehol rok od vzniku jeho úradu. “Podarilo sa informatizáciu otvoriť odbornej verejnosti a vniesť do nej viac transparentnosti. To určite treba oceniť. Na druhej strane, pri porovnaní so zahraničím vidíme, že systémové zmeny a reálne prínosy pre občana zatiaľ chýbajú,” povedal Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.

Odborníci poukazujú, že v prvých mesiacoch od vzniku úradu sa podarilo zapojiť širokú odbornú verejnosť do tvorby novej koncepcie informatizácie. Vláda ju schválila 28.9.2016. “Tento dokument bol dobrým základom pre reformu štátneho IT, ale dnes vidíme, že sa z veľkej časti neplní. Odpočet úloh mal podpredseda vlády predložiť v marci, ale doteraz sa tak nestalo” upozornil Hargaš.

Podľa novej koncepcie by už tento rok malo fungovať jednoduchšie prihlasovanie k elektronickým službám napríklad cez mobilné zariadenia, za štátne služby by sa malo dať platiť kartou a elektronický občiansky preukaz by sa mal rozšíriť aj do komerčnej sféry, napríklad do bánk. Na rok 2018 štát zase ohlasoval zavedenie princípu “jedenkrát a dosť”. IT aktivisti upozorňujú, že tieto prínosy sú ohrozené. Jedným z dôvodov je nedostatok odborníkov na strane štátu. “Systémové zmeny dohodnuté v koncepcii meškajú. Stále žijeme v dobe veľkých IT projektov za desiatky miliónov eur a rezorty si IT nakupujú pomerne nekoordinovane” doplnil Ľubor Illek zo Slovensko.Digital. Ako príklad uviedol decembrový nákup služieb pre portál Slovensko.sk v hodnote 16 miliónov eur bez súťaže - priamym zadaním.

Slovensko.Digital

Všetky autorove články
informatizacia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať