S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

Injekčne podávaný „sliz“ by mohol opraviť kĺb aj bez operácie

1

Vedci vytvorili prevratný „sliz“ na injekčné použitie, ktorý môže potenciálne napraviť poškodenie kĺbov bez potreby chirurgického zákroku, ako ukázala prvá štúdia. Výskumníci úspešne otestovali toto inovatívne riešenie na ovciach a veria, že by sa mohlo nakoniec využiť na liečbu problémov s kĺbmi u ľudí, najmä tých, ktoré sú spôsobené degeneratívnymi ochoreniami, ako je osteoartróza, a športovými zraneniami, ako je roztrhnutie krížového väzu.

Chrupavka, kľúčové tkanivo, ktoré odpružuje kĺby a zabraňuje vzájomnému obrusovaniu kostí, sa môže vekom zhoršovať alebo sa poškodiť zranením. Žiaľ, dospelí ľudia nemajú prirodzenú schopnosť hojenia chrupavky, pretože nie je dostatočne prekrvená, a tak jej oprava si vyžaduje chirurgické zákroky. Nový injekčný biomateriál vyvinutý Samuelom Stuppom a jeho tímom preukázal sľubné výsledky pri podpore regenerácie hyalínovej chrupavky, ktorá je pevnejšia a odolnejšia proti opotrebovaniu v porovnaní s fibrochrupavkou, ktorá sa zvyčajne vytvára po operácii mikrofraktúr.

Tento biomateriál funguje tak, že v tele získava transformujúci rastový faktor beta1 (TGF-b1) a podnecuje kmeňové bunky na tvorbu novej chrupavky. Materiál obsahuje aj typ komplexného uhľovodíka alebo polysacharidu nazývaného kyselina hyalurónová, ktorý dokáže prinútiť kmeňové bunky, aby vytvorili chrupavku.

V štúdii uverejnenej v časopise PNAS výskumníci testovali biomateriál na ovciach, ktoré mali typ defektu chrupavky v kolennom kĺbe, čo je komplexný kĺb, ktorý sa podobá ľudskému kolenu a nachádza sa v hornej časti zadných končatín štvornohých zvierat. V priebehu šiestich mesiacov od podania jednorazovej injekcie spustil sliz badateľný rast chrupavky a opravu poškodených kĺbov zvierat.

Nový biomateriál fungoval lepšie ako injekcie TGF-b1, ktoré boli podávané porovnávacej skupine oviec. Čo je dôležité, tím zistil, že štruktúra novej chrupavky u oviec liečených novým biomateriálom sa podobala štruktúre hyalínovej chrupavky. Tím je optimistický a verí, že ďalším výskumom by táto inovatívna terapia mohla priniesť dlhodobú úľavu od bolesti kĺbov a problémov s pohyblivosťou, čím by sa potenciálne eliminovala potreba rozsiahlych rekonštrukčných zákrokov. V konečnom dôsledku je cieľom vyvinúť riešenie, ktoré by mohlo zabrániť potrebe veľkých operácií a protetických kĺbov u osôb s kĺbovými problémami.

Zdroj: livescience.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Novinka reakcia na: Injekčne podávaný „sliz“ by mohol opraviť kĺb aj bez operácie

8.8.2024 18:08
Redakčné AI si nevšimlo že na toto sa už desaťročia používa injektáž kyselinou hylaurónovou, a vznikol nový bombastický článok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať