SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Inovatívna textília by vás mohla schladiť o viac ako 9 stupňov

4

Nová, ktorú vyvinul tím pod vedením Po-Chun Hsua, profesora molekulárneho inžinierstva na Chicagskej univerzite, využíva proces nazývaný radiačné chladenie, pri ktorom sa objekty ochladzujú vyžarovaním tepelnej energie do svojho okolia. Je vyrobená z plastu a strieborných nanodrôtikov a dokáže odrážať okolité teplo prichádzajúce z ulice alebo z neďalekých budov, takže chráni pred tzv. efektom mestského tepelného ostrova.

K tomuto efektu dochádza, keď infraštruktúra absorbuje a opätovne vyžaruje slnečné teplo, čím ešte viac zvyšuje teplotu. Vlny horúčav spôsobené tepelným ostrovom sa v našom otepľujúcom sa svete stali vážnym problémom, ktorý vedie k nebezpečným teplotám a úmrtiam súvisiacim s teplom. Okrem toho s rastúcimi teplotami čoraz viac ľudí používa klimatizáciu, ktorá vypúšťa skleníkové plyny zachytávajúce teplo.

Zatiaľ čo existujúce textílie so sálavým chladením odrážajú len slnečné teplo, nová textília odráža aj teplo z okolia. Skladá sa z vrchnej vrstvy z plastu (polymetylpenténu alebo PMP), strednej vrstvy zo strieborných nanodrôtikov, ktorá pôsobí ako zrkadlo na odraz infračerveného žiarenia, a spodnej vrstvy z bežnej textílie.

Vonkajšie testy ukázali, že textília zostáva výrazne chladnejšia ako iné bežne používané tkaniny. Bola o 2,3 stupňa Celzia chladnejšia ako tkaniny so „širokopásmovým žiaričom“ používané na oblečenie na outdoorové športy a o 8,9 °C chladnejšia ako bežný hodváb.

Výskumníci sa domnievajú, že textília by sa mohla používať nielen v oblečení, ale aj v budovách, autách a pri skladovaní potravín, aby sa znížila potreba chladenia. Skúmajú takisto potenciálne zdravotné výhody tejto tkaniny v extrémnych horúčavách, kde je tepelný stres hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s počasím. Štúdia o novom materiáli bola publikovaná v časopise Science

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Ejha reakcia na: Inovatívna textília by vás mohla schladiť o viac ako 9 stupňov

5.7.2024 01:07
Na Slovensku nepotrebné, stačí pozrieť výplatnú pásku, účet za energie a hneď človek zamrzne.
Reagovať

Hodváb reakcia na: Inovatívna textília by vás mohla schladiť o viac ako 9 stupňov

3.7.2024 08:07
Vojín Kefalín,
A povedzte mi čo si predstavujete pod pojmom "bežný hodváb"?

Silk je silón, nie hodváb. Hodváb je Mulberry Silk.

Kvalita automatického prekladu je stále na úrovni lobotómie.
Reagovať

RE: Hodváb reakcia na: Hodváb

4.7.2024 09:07
To ťa kto naučil tieto bludy? :D Hodváb sa povie po anglicky silk.
Silón sa po anglicky povie nylon.
Aspoň si overím veci, keď chcem mudrovať.
Reagovať

RE: RE: Hodváb reakcia na: RE: Hodváb

5.7.2024 08:07
Prírodný morušový hodváb sa povie Mulberry Silk. Samotné slovo Silk označuje umelinu vyrobenú z ropy.

Skús si urobiť jednoduchý test plameňom. Dohorený hodváb sa ti pri požmolení neprilepí na prsty, ale umelina sa ti prilepí na prsty a spôsobí popáleninu.

A nečuduj sa keď dostaneš z umeliny, teda podľa teba z hodvábu, kvalitnú kvasinkovú infekciu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať