Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Inovatívne odhaľovanie rakovinových buniek pomocou laseru a zvuku

0

Vedci z Nottinghamskej univerzity vyvinuli prvý zobrazovací snímač svojho druhu, ktorý je určený na nasadenie vnútri ľudského tela na tvorbu 3D máp bunkových štruktúr. Prototyp zariadenia kombinuje lasery a zvukové vlny v optickom vlákne, ktoré nie je hrubšie ako ľudský vlas. Dá sa použiť v spojení so štandardnými endoskopmi na odhalenie abnormalít v bunkách naznačujúcich rakovinu.

Snímkovanie buniek si v súčasnosti vyžaduje veľké a zložité laboratórne prístroje a často sa pri ňom používajú aj fluorescenčné štítky vyrobené z chemikálií, ktoré môžu vo veľkých dávkach predstavovať riziko pre ľudské bunky. Nový snímač obsahuje dvojicu laserov, z ktorých jeden je pomocou kovovej vrstvy na konci vlákna konvertovaný na vysokofrekvenčné zvukové častice nazývané fonóny.

SWAN_042021

Tie sa načerpajú do okolitého tkaniva, čo spôsobuje rozptyl zvukových vĺn, ktoré potom kolidujú s druhým laserom. Analýzou týchto kolízií môže systém vizuálne znovu vytvoriť tvar putujúcej zvukovej vlny, čo môže odhaliť užitočné charakteristiky buniek, cez ktoré prešla.

Tím prirovnáva svoj nový nástroj k spôsobu, ako môžu lekári fyzicky cítiť abnormality a stuhnutosť pod kožou, ktoré by mohli naznačovať rakovinu. Jeho ultrazvuková sonda však dokáže vytvoriť 3D mapu odhaľujúcu tuhosť a priestorové vlastnosti štruktúr v nanomierke a s väčšími detailmi ako mikroskopické obrázky.

Podľa vedcov môže byť malé zobrazovacie zariadenie pripevnené k jedinému optickému vláknu alebo integrované do zväzkov 10 - 20 000 vlákien používaných v bežných endoskopoch. Výskum bol publikovaný v časopise Light: Science & Applications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať