AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY

Inteligentné oblečenie umožní ovládať zariadenia aj bez dotyku

0

Už sa hovorilo o oblečení citlivom na dotyk, ktoré by sa dalo použiť na ovládanie zariadení pomocou dotyku prsta a jeho ťahaním po tkanine. Táto technológia znie pôsobivo, ale má určité obmedzenia. Teraz však prichádza na scénu nová tkanina na detekciu gest prstov. Experimentálnu textíliu vyvíjajú vedci z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii, výskumného laboratória Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf v Nemecku a Free University of Bozen-Bolzano v Taliansku.

A ako to funguje? Nápad je taký, že keby bola technológia integrovaná do časti odevu, nositeľ by mohol vykonávať úlohy, ako je zapínanie spotrebičov, prijímanie telefónnych hovorov alebo ovládanie inteligentných televízorov, len pohybom ukazováka vo vzduchovom priestore nad materiálom. V súčasnej prototypovej verzii systému má používateľ na ukazováku prsteň s magnetom vo veľkosti 3 × 5 mm.

Tento krúžok generuje magnetické pole, ktoré ovplyvňuje elektrický odpor štyroch magnetorezistentných senzorov, ktoré sú votkané do polyesterového puzdra. Porovnaním miery súčasného vplyvu poľa na odpor každého snímača dokáže prepojený mikroprocesor určiť trojrozmernú polohu prsta v priestore nad puzdrom v reálnom čase. Rôzne polohy/pohyby prstov sú priradené rôznym príkazom, ktoré sa prenášajú do bezdrôtovo prepojeného elektronického zariadenia.

Hory a Mesto

V prototypovom systéme je nositeľ schopný otočiť sa na ktorúkoľvek stranu alebo sa pohybovať vpred v prostredí virtuálnej reality pomocou jednoduchých gest prstom. Každý zo snímačov obsahuje malú polyimidovú fóliu, ktorá je pokrytá vrstvami medi a kobaltu. Táto fólia sa navíja okolo tenkého elektrického drôtu a potom sa zapuzdrí do polyesterového plášťa, čím sa vytvorí individuálny oplet, ktorý sa votká do tkaniny.

Pri laboratórnych testoch zostali senzory funkčné aj po siedmich pracích cykloch v práčke. Naproti tomu kapacitné textilné senzory, ktorých sa musíte dotknúť, bývajú oveľa krehkejšie a navyše sú zvyčajne menej flexibilné, a tak je nosenie zlepšeného „inteligentného“ oblečenia nepohodlnejšie. Môžu sa spustiť aj náhodne, keď sa šuchnú o pokožku používateľa pri jeho pohybe. 

A napokon kapacitné dotykové senzory nefungujú pod vodou ani pri inom namočení, napríklad v daždi alebo počas činností sprevádzaných potením, čo pre nové bezdotykové senzory nie je problém. Článok o výskume bol nedávno uverejnený v časopise Communications Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Free University of Bozen-Bolzano

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať