SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Investori zvyšujú tlak na spoločnosti, aby plnili klimatické ciele aj napriek nedostatku dôveryhodných informácií

Tlačové správy
0
  • 44 % investorov tvrdí, že boj proti klimatickým zmenám by mal byť pre spoločnosti medzi top piatimi prioritami

  • 78 % investorov si myslí, že v podnikovom výkazníctve prevláda greenwashing

  • Orientácia na klímu je pre investorov komerčnou agendou, pričom takmer dve tretiny z nich tvrdia, že zvýšenie návratnosti investícií je významnou motiváciou 

Globálny prieskum investorov poradenskej spoločnosti PwC za rok 2022 prináša názory investorov, ktorí balansujú medzi viacerými prioritami s obmedzeným množstvom informácií.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Investori považujú infláciu (67 %) a makroekonomickú volatilitu (62 %) za najväčšie hrozby, ktorým budú spoločnosti v nasledujúcich 12 mesiacoch čeliť. Z prieskumu tiež vyplýva, že investori chcú, aby sa vedenie naďalej zameriavalo na klimatické zmeny. Takmer polovica (44 %) opýtaných investorov si myslí, že riešenie klimatických zmien by malo byť jednou z top piatich priorít spoločností. To je v kontraste s nižším hodnotením spoločenských otázok ako ochrana zdravia a bezpečnosti zamestnancov (27 %) a zlepšenie rozmanitosti a inklúzie zamestnancov (25 %). Za top prioritu pre spoločnosti boli označené inovácie (83 %), po ktorých nasledovala maximalizácia ziskovosti (69 %).

Nedostatky vo vykazovaní informácií 

Investori sa však stretávajú so zložitým informačným prostredím a majú nízku mieru dôvery vo vykazovanie udržateľnosti za firmy. Často sa domnievajú, že podnikové výkazníctvo obsahuje nepodložené tvrdenia o výkonnosti spoločností v oblasti udržateľnosti. Tri štvrtiny (78 %) uviedli, že nepodložené tvrdenia sú prítomné v strednej, veľkej alebo veľmi veľkej miere. Počet sa zvýši na 87 %, ak zahrnieme tých, ktorí uviedli, že sú prítomné v obmedzenej miere. Len 2 % respondentov uviedli, že podnikové výkazníctvo neobsahuje nepodložené tvrdenia o výkonnosti v oblasti udržateľnosti.  

Ani informácie ESG ratingových agentúr nevypĺňajú medzery v dôvere. Len 22 % opýtaných investorov uviedlo, že ich využíva vo veľkej alebo veľmi veľkej miere. 

 „Keď nám takmer osem z desiatich investorov hovorí, že majú v podnikovom výkazníctve o udržateľnosti podozrenie na greenwashing, spoločnosti a regulačné orgány by mali spozornieť. Nedostatok dôvery je znepokojujúci, keďže informácie o udržateľnosti sú čoraz dôležitejšie nielen pre rozhodnutia investorov, ale aj iných zúčastnených strán. Je potrebné, aby spoločnosti zlepšili svoje údaje, systémy a riadenie a aby regulačné orgány pokračovali v prechode na globálne zladené a súčinné štandardy vykazovania a auditu,“ hovorí Nadja Picard, PwC Global Reporting Leader, PwC Nemecko.

Zameranie na klímu je výhoda v podnikaní

Investori považujú riešenie klimatických zmien za výhodu v podnikaní. Dve tretiny (64 %) sa zameriavajú na investovanie do ESG v snahe zvýšiť návratnosť investícií a 68 % v snahe ochrániť návratnosť investícií. Až 82 % tvrdí, že je to reakcia na požiadavky ich klientov. 

Tento model odráža rastúce povedomie o klimatickej zmene ako o potenciálne významnom riziku pre podnikanie. Každý piaty respondent (22 %) sa domnieva, že spoločnosti budú v nasledujúcich 12 mesiacoch veľmi alebo extrémne vystavené klimatickým rizikám. V horizonte piatich rokov ich počet dosahuje úroveň  37 %, čo zodpovedá obavám z geopolitických konfliktov (tiež 37 %). V horizonte desiatich rokov sa energetická transformácia (50 %) takmer zhoduje s technologickými zmenami (53 %) ako trend, ktorý bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou veľký alebo veľmi veľký vplyv na ziskovosť.

Investori podporujú významné opatrenia verejnej politiky na riešenie klimatických zmien. Viac ako polovica (54 %) považuje dane z neudržateľných činností za účinný spôsob motivácie pri povzbudzovaní spoločností, aby prijali opatrenia v otázkach udržateľnosti. Rovnaký počet respondentov (54 %) považuje za žiaduce zverejňovanie informácií a transparentnosť nariadenú vládou. Dotácie pre podnikateľské iniciatívy zladené s vládnymi prioritami v oblasti klímy považuje za účinné 48 % investorov.

Až 66 % investorov uviedlo, že spoločnosti by mali zverejňovať peňažnú hodnotu vplyvu svojich operácií alebo iných činností na životné prostredie alebo spoločnosť. Podnikom by to pomohlo pochopiť celkový ekonomický vplyv ich obchodných rozhodnutí. Len 13 % respondentov s tým nesúhlasilo. Okrem toho takmer tri štvrtiny (73 %) investorov požadujú, aby spoločnosti uvádzali náklady na splnenie záväzkov v oblasti udržateľnosti, ktoré si stanovili. 

„Aj v náročnom ekonomickom prostredí takmer polovica investorov považuje klimatickú zmenu za jednu z piatich hlavných priorít pre podnikanie. Zabezpečenie čistej nulovej transformácie je kľúčovým krokom k dosiahnutiu obchodných požiadaviek a prilákaniu kapitálu. Investori očakávajú, že spoločnosti budú schopné transformovať sa spôsobom, ktorý zvýši ziskovosť, vybuduje dôveru a prinesie trvalé výsledky,“ povedal Will Jackson-Moore, Global ESG Leader, PwC UK.

Dôvera vo vykazovaní udržateľnosti je pre investorov kľúčová. Pokiaľ ide o audit, tri štvrtiny (75 %) investorov tvrdia, že primeraný audit (úroveň uvedená vo finančných výkazoch) by im poskytol dôveru v podnikovom vykazovaní udržateľnosti. Investori majú tiež jasné názory na to, čo od audítorov požadujú: sedem z desiatich (72 %) uviedlo, že je dôležité, aby audítori podliehali nezávislosti a etickým normám. Až 73 % zdôraznilo význam profesionálneho skepticizmu. Znalosť auditovaného predmetu je na vrchole zoznamu vlastností (78 %), ktoré chcú investori vidieť u odborníkov v oblasti auditu.

„Nezávisle overené informácie pomáhajú budovať dôveru v kapitálové trhy a vo výkonnosť spoločností v kľúčových oblastiach, ako je udržateľnosť. Aby sa však dôvera budovala efektívne, audit musí byť vysoko kvalitný, s prísnymi profesionálnymi štandardmi a kombináciou auditu a odborných znalostí v danej oblasti,“ James Chalmers, PwC Global Assurance Leader, PwC UK, povedal.

Podľa Štefana Čupila, Partnera PwC na oddelení rizík, nedostatky vo vykazovaní informácií, ktoré vnímajú investori, by sa mali eliminovať s príchodom novej smernice o vykazovaní udržateľnosti podnikov (CSRD) a súvisiacich povinných Európskych štandardov na vykazovanie udržateľnosti (ESRS). 

„Použitie jasných pravidiel a metodiky zabezpečí porovnateľnosť vykazovaných informácií medzi spoločnosťami. Okrem iného vyžadujú, aby spoločnosti zakomponovali ESG do svojej stratégie a riadenia spoločnosti a reportovali o dosahoch, rizikách a príležitostiach súvisiacich s udržateľnosťou a príslušných merateľných indikátoroch, čím sa oblasť udržateľnosti zakomponuje aj do riadenia rizika spoločnosti. Nová smernica vyžaduje aj povinný audit, ktorý by mal výrazne prispieť k zvýšeniu miery dôvery vo vykazovanie udržateľnosti, ako aj zabezpečiť, že tvrdenia o výkonnosti spoločnosti v oblasti udržateľnosti budú podložené dostatočnými dôkazmi a podpornou dokumentáciou,“ dopĺňa Štefan Čupil.  

O prieskume

V septembri a októbri 2022 spoločnosť PwC uskutočnila prieskum medzi 227 investormi a analytikmi v 43 územiach/krajinách na celom svete. Respondenti boli prevažne inštitucionálni investori, pozostávajúci najmä z analytikov (38 %) a portfóliových manažérov alebo investičných riaditeľov (34 %), pričom viac ako tri štvrtiny z nich mali viac ako 10-ročné skúsenosti v odvetví (77 %). Ich investície pokrývali rôzne triedy aktív, investičných prístupov a časových horizontov, pričom spravované aktíva sa pohybovali od 500 miliónov USD do 1 bilióna USD alebo viac. 

* Údaje sú zaokrúhlené na najbližší celý percentuálny bod. 

O PwC

Spoločnosti siete PwC pomáhajú budovať dôveru v spoločnosť a prispievajú k riešeniu dôležitých spoločenských problémov. Naše kancelárie v 155 krajinách sveta s vyše 327 000 zamestnancami poskytujú vysoko odborné audítorské, daňové a poradenské služby. Viac sa dozviete na našej webovej stránke www.pwc.com/sk.

Označenie PwC sa vzťahuje na sieť PwC a/alebo jednu či viacero jej členských firiem, z ktorých každá je samostatným právnym subjektom. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.pwc.com/structure.

 

PwC

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať