SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

IoT prakticky – Pripojením 7 palcového dotykového displeja k Raspberry Pi získate zaujímavý tablet

Technológie
0

Vývojové dosky pre IoT sú koncipované ako univerzálne, napriek tomu každá z nich sa hodí na iný účel. Veľkou výhodou dosky Raspberry Pi je možnosť pripojenia monitora a farebných dotykových displejov, buď cez rozhranie HDMI, alebo cez špeciálny 15-pinový Display Serial Interface (DSI) konektor na doske, ktorý umožňuje prepojenie s displejom pomocou plochého kábla. Preto na Raspbery Pi (aspoň spočiatku) ukazujeme namiesto ovládania hardvérových komponentov, komplexnejšie príklady využívajúce displej. V článku sme ukázali pripojenie 5“ dotykového displeja. Tento displej, podobne ako displeje na prvých smartfónoch a starších navigáciách reaguje na tlak, preto sa spolu s displejom dodáva aj plastové dotykové pero.  Displej tohoto typuje dobrý na zobrazovanie, ovládanie je menej pohodlné. Naproti tomu 7“ dotykový displej, kde snímanie funguje na kapacitnom princípe je rovnako pohodlný ako displej tabletu. 

Tandem Raspberry Pi so 7“ displejom je de facto tablet, hlavne ak si spolu s displejom kúpite aj veľmi praktické puzdro.  

Displej sa pripája cez 15-pinový Display Serial Interface (DSI) konektor. Cena displeja v eshopoch je 50 - 70 eur

 

Mikropočítačová doska Raspberry Pi 3 Model B+ (cena v e-shope okolo 30 eur)

Ak Raspberry Pi s dotykovým displejom umiestnite do zodpovedajúcej skrinky určenej pre 7 palcový displej, získate zariadenie podobné tabletu, ktoré môžete používať na rôzne účely, napríklad na výučbu programovania v jazuku Python, na tvorbu aplikácií ovládajúcich rôzne pripojené zariadenia a podobne.

Skôr, než dosku Raspberry pripojíte k displeju, je potrebné vytvoriť  micro SD kartu s operačným systémom. Súbory s binárnymi obrazmi operačných systémov nájdete na webovej stránke platformy https://www.raspberrypi.org/downloads/. Najjednoduchšia je inštalácia pomocou balíka NOOBS (New Out Of the Box Software). Stiahnete si súbor .zip, ktorý má približne 1,5 GB, rozbalíte ho a jeho obsah prekopírujete na naformátovanú kartu microSD. Na naformátovanie karty odporúčame použiť aplikáciu SD Memory Card Formatter www.sdcard.org/downloads/formatter_4/.

Pripojte klávesnicu, myš a monitor cez HDMI Vložte pripravenú micro SD kartu do slotu na spodnej strane dosky. Pripojte napájanie. Napájací zdroj, napríklad nabíjačka od smartfónu, či tabletu musí byť schopná dodať 1,5 alebo lepšie 2 A.  Nabehne zavádzač operačného systému. V ponuke sú zatiaľ dve položky, avšak ak Raspberry Pi pripojíte k internetu, pribudnú ďalšie operačné systémy, ktoré sa môžu stiahnuť z webu. Vyberte z ponuky Raspbian. Inštalácia operačného systému na kartu SD bude trvať asi 7 minút. Pri ďalšom zapnutí už Raspberry nabehne priamo do tohto operačného systému.  Nasleduje inštalácia prípadných aktualizácií. Po jej ukončení a reštarte, Raspberry Pi vypnite a upevnite ju na dištančné stĺpiky nad doskou elektroniky displeja. Pomocou plochého kábla, ktorý je súčasťou dodávky displeja prepojte e 15-pinové konektory Display Serial Interface (DSI)

Na doske elektroniky displeja je ešte konektor s pinmi označenými 5V, INT, SDA, SCL a GND. Tieto piny (okrem INT) je potrebné vodičmi typu dutinka – dutinka prepojiť s pinmi konektora Raspberry Pi podľa schémy na obrázku.

Ak Raspbery Pi s displejom vstaviate do originálnej skrinky určenej pre 7 palcový displej, zistíte, že jej konštruktéri príliš nepremýšľali. Skrinka s pripojením napájaním cez Micro USB je nestabilná a s podložkou zviera nie príliš ergonomiský uzol. Stačí ju však otočiť hore nohami a skrinka stojí na položke stabilne a v príjemnom uhle. Stačí v konfigurácii Raspberry Pi dosiahnuť aby bol obraz prevrátený.

Pripojte k Raspberry klávesnicu. V aplikácii Terminál otvorte konfiguračný súbor config.txt príkazom:

sudo nano /boot/config.txt

Je to Linuxový príkaz. Ak potrebujete spustiť príkaz s vyšším oprávnením, stačí pred neho napísať sudo. Ide o niečo podobné ako Spustiť ako administrátor vo Windows.

Príkaz nano otvorí textový editor nano pre úpravu súborov. Ako parameter príkazu je možné použiť názov konkrétneho súboru.

Na začiatok  súboru pridajte riadok

lcd_rotate=2

Klávesovou skratkou CTRL+X iniciujte zmeny a pomocou klávesy zmeny uložte.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
IoT internet veci internet of things Raspberry Pi display 7 inch display

Pridať komentár