SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Izrael má priekopnícku technológiu zapuzdrených dronov

1

Budúcu generáciu vojenských dronov nebudú predstavovať veľké ozbrojené bezpilotné lietadlá, ale malé drony, ktoré budú ovládať jednotky pechoty a špeciálnych síl na zemi. Túto cestu naznačuje izraelská technológia. Spoločnosť SpearUAV sa snaží zmeniť spôsob rozmiestnenia dronov na bojisku. Vytvorila rad dronov Ninox, ktoré prichádzajú v niekoľkých veľkostiach od Ninox 40 až po Ninox 103. Vo videách a na fotografiách firma ukázala nasadenie dronov z granátometu, tanku a vozidla.

Dron vystrelený z kapsuly sa môže rozvinúť a vykonávať svoju misiu. Jednotky pechoty a špeciálnych síl si často obstarávajú komerčné drony, pretože náprotivky vojenskej triedy nie sú k dispozícii alebo ich obstaranie trvá pridlho. Takéto drony však musia byť zodolnené alebo obetovateľné, pretože pozemné sily často bojujú v horách či v mestách, kde sa ich vybavenie roztratí. Na druhej strane malé taktické drony musia byť ľahko použiteľné.

Kým operátor dronu MQ-9 Reaper sa môže trénovať niekoľko mesiacov a pracuje na klimatizovanom veliteľskom stanovišti, vojak v teréne musí používať svoju pušku a popri nej prípadne aj dron. To si vyžaduje použitie tabletu alebo nejakej jednoduchej technológie, ktorú vojaci už vedia používať z civilného života. Operátor by mal mať ľahko zložiteľnú obrazovku zabudovanú do taktickej vesty a uloženú tam, kde by inak vojak niesol strelivo.

Predplatné NEXTECH 2021

SpearUAV sa pokúsil vyriešiť tieto problémy vložením svojich dronov do kapsuly. Má to takú výhodu, že dron môže byť vystrelený k oblohe ako granát alebo ho možno umiestniť na tank namiesto vrhača dymových granátov. V sídle spoločnosti v Tel Avive sú prototypy i finálne modely. Napríklad Ninox 40 je 250-gramový dron, ktorý môže lietať 40 minút. Ninox 66 bol vyrobený na použitie s tankmi a inými vozidlami a čas letu je 50 minút.

Ninox 103 je navrhnutý pre väčšie užitočné zaťaženie a zvládne až 60 minút letu. Drony sú vyrobené z odolného materiálu a dajú sa ľahko zložiť do podoby paličky. Takéto zapuzdrené drony by mohli byť spotrebným materiálom, teda by sa nemuseli vracať na základňu, nebolo by ich treba opravovať a dobíjať batérie. Ich hlavná výhoda je v tom, že by sa dali v odolnej kapsule preniesť na bojisku až na miesto nasadenia.

Zdroj: nationalinterest.org.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj dron robot

1 komentár

. reakcia na: Izrael má priekopnícku technológiu zapuzdrených dronov

28.8.2020 21:08
To co za plastovu vrtulku za $2 ukazujete na fotke a pisete o obycajnom zapuzdreni? Clanok o nicom. Hocijaky dizajn sa da skopirovat hned. Neni na tom nic jedinecne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať