ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

JBL Quantum stream / Kvalitný mikrofón nielen pre hráčov

0

Stolový mikrofón s podstavcom je primárne určený na streamovanie napríklad počas online hier, dá sa však, samozrejme, použiť aj na nahrávanie a komentovanie videí, nahrávanie podcastov a podobne. Súčasťou mikrofónu je stojan s kĺbom umožňujúci nastaviť sklon telesa mikrofónu. Štandardný závit ponúka možnosť upevnenia do rôznych typov stojanov. Mikrofón sa pripája k PC cez kábel s konektorom USB-C a vo Windows aj Mac OS funguje ihneď po pripojení bez nutnosti inštalácie ovládačov. Windows vám automaticky ponúkne inštaláciu aplikácie JBL QuantumENGINE, v ktorej môžete využiť rôzne ďalšie funkcie vrátane ekvalizéra či nastavenia farby spodného prstenca, aby ladil s podsvietením vašej hernej klávesnice a myši. V balení je dizajnovo prispôsobený kábel so vzorovaným textilným opletením. Polohu mikrofónu treba nastaviť tak, aby bol vo vertikálnej pozícii a zvuk snímal zboku. Vpredu je otočný ovládací prvok na nastavenie hlasitosti pri počúvaní cez slúchadlá. Zatlačením tlačidla na dve sekundy môžete prepínať medzi smerovou kar­dioidnou a kruhovou čiže všesmerovou snímacou charakteristikou. Nastavená charakteristika je indikovaná LED kontrolkou – kardioidná bielou a kruhová zelenou. Implicitne po zapnutí je nastavená kardioidná charakteristika, keď mikrofón sníma nielen rečníka pred ním, ale aj rozhovor dvoch blízko vedľa seba sediacich alebo stojacich osôb. Hluk na pozadí je utlmený, no nie až tak, ako sme zvyknutí pri klopových či náhlavných mikrofónoch. 

Po  prepnutí na všesmerovú charakteristiku sa zvuk sníma dvoma kondenzátorovými kapsulami, takže môžete snímať rozhovor dvoch ľudí, ktorí sedia oproti sebe, pričom mikrofón je medzi nimi, prípadne aj debatu pri menšom okrúhlom stole. Veľká výhoda je možnosť pripojenia slúchadiel na monitorovanie nahrávaného hlasu cez 3,5 mm konektor jack v spodnej časti mikrofónu, takže môžete priebežne prispôsobovať hlas. Medzi mikrofónom a konektorom na slúchadlá je prakticky nulová latencia.

Ak potrebujete mikrofón vy­pnúť, stačí sa dotknúť hornej plochy. Vypnutý mikrofón je indikovaný červenou farbou podsvietenia prstenca v spodnej časti.  Mikrofón má dvojkapsulový elektretový kondenzátorový mikrofón s priemerom 14 mm. Pri zázname využíva vzorkovaciu frekvenciu 96 kHz, takže streamovaný alebo zaznamenaný zvuk je veľmi kvalitný. Mikrofón som používal hlavne pri komentovaní niekoľkých videí a takisto pri online mítingoch. Prax ukázala, že najlepší zvuk sa dosiahne pri hovorení zblízka, približne zo vzdialenosti 15 cm. Vtedy musíte použiť vyšší stojan, prípadne originálny stojan niečím podložiť. No dobrý zvuk dosiahnete aj v prípade, ak je mikrofón položený na stole pred vami.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, kardioidná aj všesmerová snímacia charakteristika, možnosti nastavenia, kvalitný zvuk
- Sníma čiastočne aj hluk v pozadí, čo je však často žiaduce

PARAMETRE:

Frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz; citlivosť -37 ±3 dB (1 kHz@1 Pa, 0 dB=1v/Pa); SPL 110 dB+; nahrávanie 44.1K/48K/96 kHz, 16/24 bitov; rozmery 8 × 8 × 17,4 cm; hmotnosť 248 g  
Cena: 99 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať