SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Linuxové digitálne prijímače

4

Digitálne vysielanie dnes môžete prijímať zo satelitu, z pozemného alebo káblového vysielania. My sa tentoraz zameriame na satelitný príjem a porovnáme trojicu prijímačov s operačným systémom Linux, a to rovno vo vyššej triede. Vybrali sme prijímače AB PULSe 4K mini, Vu+ Zero 4K a Octagon SF8008 4K TWIN S2X. Vo všetkých troch prípadoch ide o digitálne satelitné prijímače s podporou najnovšej normy DVB-S2X, pričom Octagon SF8008 4K TWIN S2X ako jediný obsahuje dvojicu vstavaných tunerov DVB-S2X. Ani jeden z prijímačov neumožňuje inštaláciu interného HDD alebo SSD.

AB PULSe 4K mini

Je to menšia verzia modelu AB PULSe 4K. Na rozdiel od väčšieho bračeka má iba jeden satelitný tuner štandardu DVB-S2X, ktorý je nainštalovaný napevno, jednu čítačku smart kariet a jeden slot CI a nemá displej. To sú funkcie, ktoré každý aj tak nevyužije, preto môže byť tento model lacnejšou alternatívou, prípadne druhým prijímačom do domácnosti. O pohon sa stará najnovšia čipová súprava popredného svetového výrobcu HiSilicon HiSi3798MV200, teda 4-jadrová 64-bitová čipová súprava, ktorá používa výkonné jadrá ARM Cortex A53 s integrovaným hard­vérovým dekódovaním kompresie H.264, H.265, AVS, MPEG 1, 2, 4, VC1 a ďalších s rozlíšením 4K/60p, s 10-bitovou farebnou hĺbkou a podporou HDR. O grafiku sa stará HiSilicon dual core GPU v kombinácii s ARM Mali 450 penta core. Nadštandardná hardvérová výbava dáva dobré predpoklady na kvalitnú a rýchlu prácu. Prijímač zvláda príjem vo všetkých satelitných štandardoch vrátane najnovšieho DVB-S2X a v kompresiách MPEG2, H.264 aj H.265.

Používateľské prostredie je pod taktovkou linuxového OS Enigma 2, takže ak ste prijímače s týmto systémom niekedy používali, budete tu ako doma. Je tu však aj niekoľko špecialít, ktoré neponúka ani veľa linuxových kolegov. Prijímač zvláda dvojité dekódovanie pomocou modulu CAM a prístupovej karty SkyLink, takže môžete súčasne dekódovať dvojicu programov, aj keď vzhľadom na jednotunerovú koncepciu iba z rovnakého transpondéra. Jeden program môžete sledovať a druhý nahrávať alebo streamovať. Pri streamovaní môžete pripojiť aj dvojicu mobilných zariadení prostredníctvom aplikácie Dream Player a streamovať nezávisle svoj program. Prijímač umožňuje aj multitranscoding, takže kvalita streamov pre jednotlivé zariadenia sa upravuje v reálnom čase. Jednoduchým zadaním IP adresy do internetového prehliadača sa k prijímaču môžete pripojiť cez webové rozhranie, či už z PC, alebo mobilného zariadenia, a ovládať prijímač na diaľku, prípadne streamovať živé vysielanie alebo nahrávky z úložiska. Aj keď prijímač nemá možnosť inštalácie interného HDD/SSD, k dispozícii je slot na kartu microSD, dvojica USB a môžete nahrávať aj na sieťové disky NAS alebo iné sieťové úložiská. Dodávaný diaľkový ovládač je prehľadný, ale nápisy na tlačidlách by mohli byť väčšie. Tlačidlá, aj keď sú gumené, majú nízky zdvih, takže práca s DO je pohodlná. Prijímač ponúka obrovské možnosti konfigurácie a využitia. Testovali sme ho aj so 64 GB kartou microSD a bez problémov dokázal nahrávať tri full HD programy. Zvládne však aj použitie 256 GB karty microSD. Vynikajúca je hlavne stabilita celého systému. Prepínanie programov aj pohyb v menu sú veľmi svižné a bez zaváhania. Možnosťami dvojitého dekódovania a streamovania poteší aj mladších členov domácnosti, takže budú mať možnosť si na svojich zariadeniach pozrieť obľúbený program bez rušenia ďalšími členmi domácnosti.


Ceny prevzaté z porovnávača cien heureka.sk ku dňu 25. 6. 2022

Octagon SF8008 4K TWIN S2X

Je v našom teste jediným dvojtunerovým prijímačom. Okrem testovanej verzie TWIN S2X s dvojicou satelitných tunerov sa dodáva aj vo verzii Combo s jedným satelitným tunerom a jedným kombinovaným DVB-C/T2. Prijímač je trocha prekvapivo vybavený iba jedným slotom na smart karty, slot CI nie je k dispozícii. Ako jediný z trojice má displej, ale iba číselný, takže možno zobraziť číslo kanála alebo čas. Okrem eternetu umožňuje pripojenie k sieti aj priamo pomocou vstavanej Wi-Fi. Na to slúži dvojica rozmerných nastaviteľných antén vzadu. O pohon zariadenia sa stará výkonný procesor HiSilicon, výrobca však neuvádza jeho presný typ. Rovnako ako AB PULSe 4K mini sme aj Octagon testovali s OS Enigma 2 s nadstavbou Open ATV.

Prijímač má vstavaný aj slot na kartu microSD, ktorú možno využiť na funkcie nahrávania, time shiftu alebo zálohovania. Rovnako sa dá nahrávať aj na sieťové úložiská. Streamovať možno na dvojicu mobilných zariadení prostredníctvom aplikácie Dream Player a streamovať nezávisle svoj program. Pokiaľ to konfigurácia antény umožňuje, možno streamovať alebo nahrávať programy aj z rozdielnych transpondérov alebo satelitov. Pri streamovaní je možný multitranscoding, ktorý upravuje kvalitu streamov pre jednotlivé zariadenia. Cez webové rozhranie sa dá k prijímaču pripojiť z PC alebo mobilného zariadenia a ovládať prijímač na diaľku a streamovať vysielanie alebo nahrávky z úložiska. Dodávaný diaľkový ovládač je, žiaľ, jeden tých horších, aký na satelitných prijímačoch nájdete. Je neprehľadný, obsahuje neuveriteľných 57 tlačidiel a zdvih gumených tlačidiel je privysoký, takže práca s ním je problematická, a hlavne ak chcete zadávať nejaké texty (heslá, vyhľadávanie a pod.).

Prijímač ponúka veľké možnosti konfigurácie a využitia. Testovali sme ho aj s kartou microSD a USB kľúčom. Jeho slabou stránkou je stabilita systému. Všetky tri prijímače sme mali pred testom kompletne nakonfigurované. Zatiaľ čo ostatné dva fungovali na prvé zapojenie, Octagon štrajkoval a program sa rozbehol až po štvrtom reštarte. Prijímač nám počas testu niekoľkokrát zamrzol v rôznych situáciách, takže pomohlo iba tvrdé vypnutie. Videovýstup navyše aj napriek prepnutiu na 4K režim vykazoval nižšiu kvalitu obrazu ako pri ostatných dvoch modeloch, bol viac zašumený a pri programoch s nižšími dátovými tokmi sa občas objavovali kompresné artefakty. Uspokojivý obraz bez artefaktov sme z neho dostali iba pri natívnom 4K obsahu. Samozrejme, je možné, že išlo o problém konkrétneho kusa, ale dobrý dojem sme z toho nemali.

Vu+ Zero 4K

Je formát veľmi podobný prijímaču AB PULSe. Všetky konektory a hlavný vypínač sú sústredené na zadnom paneli. Tu nájdete okrem klasických vstupov aj sloty na čítačku dekódovacích kariet a univerzálne rozhranie na dekódovacie moduly CI. Okrem toho je tu ešte dedikovaný konektor na pripojenie pribaleného externého IR oka na diaľkové ovládanie. Vzhľadom na to, že na prednom paneli nie je veľmi na čo pozerať, počíta sa s tým, že môžete prijímač umiestniť za TV alebo na iné miesto mimo dohľadu a v zornom poli tak budete mať iba IR oko. Zero 4K je už na trhu stálicou a používa hardvérový základ z vyšších modelov, takže určite sa nemusíte obávať nižšej kvality a neprídete ani o možnosť nahrávania, aj keď iba na externý pevný disk USB alebo sieťové úložiská. Prijímač bol jedným z prvých, ktoré dostali satelitný tuner v norme DVB-S2X. O pohon sa stará dvojjadrový procesor ARM s 1 GB RAM a 4 GB pamäte flash.

Tradične je použitý operačný systém Enigma 2 s linuxovým jadrom. Na jednej strane umožňuje veľmi rýchlu a nenáročnú konfiguráciu a uvedenie nového prijímača do prevádzky. Na tej druhej pre používateľov, ktorí si chcú všetko prispôsobiť podľa seba, umožňuje nastavovať veľké množstvo parametrov a vlastností. Eternetové pripojenie ponúka možnosť využívať najrôznejšie internetové služby či po sieti nahrávať a prehrávať multimédiá. V bohatej ponuke prídavných modulov nájdete mediálne centrum Kodi, YouTube, ČSFD, podporované je, samozrejme, aj prehrávanie po sieti vďaka podpore protokolov Samba či DLNA. Zero 4K je zaujímavý ešte z jedného hľadiska. Ak už máte v dome niektorý z vyšších viactunerových modelov, tie umožňujú streamovanie vysielania prostredníctvom siete. Zero 4K môžete použiť ako klienta IPTV a sledovať bez obmedzení satelitné vysielanie v inej miestnosti, kde vám stačí mať privedený eternetový kábel, nemusí byť pripojená anténa. Kanály si však môžete prepínať, akoby ste mali prijímač pripojený k anténe. Takto máte k dispozícii celú programovú ponuku bez toho, aby bolo treba ťahať po dome množstvo kabeláže. Čo sa týka vlastností a ovládania, ide o klasický prijímač s Enigmou 2, takže pre tých, ktorí sa radi hrajú, ponúkne obrovské možnosti nastavení a personalizácie. Kvalita obrazu je tradične výborná, či už sledujete 4K, full HD, alebo SD vysielanie, prijímač má aj viacero možností úpravy a zlepšenia obrazu. Vysoká kvalita je aj pri prehrávaní videí z HDD či siete. Prijímač fungoval stabilne a diaľkový ovládač patrí k špičke na trhu. Je prehľadný a s kvalitnými tlačidlami. K prijímaču sa dá pripojiť aj špeciálny HDD Kit, ktorý slúži ako jeho základňa a umožňuje inštaláciu interného 2,5" HDD/SSD.


Zhora dole: Vu+ Zero 4K,  AB PULSe 4K mini, Octagon SF8008 4K TWIN S2X

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

4 komentáre

Linux je super. Beží svižne aj na slabom hardwéri a tak ho oživí až sa tešíte, že to krásne beží. reakcia na: Linuxové digitálne prijímače

1.8.2022 18:08
Ja som si dala poradiť v komentároch tu na nextech a kúpila som si ako nejaký čitateľ, ktorý tu komentoval ten notebook slabučký Umax VisionBook 14Wa+ s windows 10S za 169€ a ihneď som odinštalovala windows preč a hodila som si tam ako radil tu čitateľ Manjaro Linux a som s tým spokojná, má to celeron n3350 2 jadro, 4gb ramky, 64gb ssd a v Linuxe na tom môžem všeličó: chromium web prehliadač fejsbúk, gúgl a ták, gimp, krita na fotky, code blocks do školy na C, C++; VS code na PHP, JS, HTML, CSS, Python3; VLC na filmy z uloz.to, či torrentov. Ták skrátka sa teším, že máme tu aj Linux na slabšie pé céčka. Je to fun.
Reagovať

RE: Dobre, že píšeš, že si ho kúpila za 169€, presne takú hodnotu tento šmejdík aj má. Teraz sa predáva za 299€, neoplatí sa to reakcia na: Linux je super. Beží svižne aj na slabom hardwéri a tak ho oživí až sa tešíte, že to krásne beží.

2.8.2022 18:08
Teraz sa Umax VisionBook 14Wa+ predáva za 299€, čo absolútne nezodpovedá kvalite prevedenia notebooku. Umelo ho predražili. To keď mám dať 3 stovky, môžem mať už 15.6'' ryzen3 s passmark 10100, nie celeron n3350 s passmark 5000. Ešte si zrejme vystihla dobu, keď sa to dalo kúpiť v zodpovedajúcej nepredraženej cene. To nevravím o tom, že na tých Umaxoch 14Wa+ odchádza sieťová karta po pár zaklopeniach a preneseniach notebooku. Inak povedané, je absolútne nekvalitný, preto by aj naďalej mal stáť 169€, čo si zrejme predajca neuvedomil, ale treba mu ho nechať na sklade, kto by to zaplatil 299€ za šmejd?
Reagovať

RE: RE: Sú to riadni šmejdi niektorí ľudia: reakcia na: RE: Dobre, že píšeš, že si ho kúpila za 169€, presne takú hodnotu tento šmejdík aj má. Teraz sa predáva za 299€, neoplatí sa to

6.8.2022 13:08
Moju mamu zastavil robotník cigáň a drzo sa jej vydatej ženy opýtal do očí, či mu dá :( Mama vyvalená vraví: Ale ja som vydatá žena a kresťanka :(
Reagovať

RE: RE: To je také slovenské zdrať ťa na cene za šmejd. reakcia na: RE: Dobre, že píšeš, že si ho kúpila za 169€, presne takú hodnotu tento šmejdík aj má. Teraz sa predáva za 299€, neoplatí sa to

5.8.2022 20:08
Tak mňa tiež odrnkali v obchode: že tona peliet na zimu za 410-490€ a sused zohnal za 360€ tonu peliet A1. Tak som sa čudovala, že ja som chudobná vdova a mám im zaplatiť čo najviac. Sodoma Gomora Cecilko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať