Jeff Bezos predstavil nový raketový motor a pristávací modul Blue Moon, ktorý umožní návrat ľudí na Mesiac

0

Spoločnosť Blue Origin postavila mesačný lander vhodne nazvaný Blue Moon. Jeff Bezos a jeho vesmírna spoločnosť spojili svoje úsilie s NASA a chcú v najbližších rokoch umožniť návrat ľudí na Mesiac. Blue Origin, do ktorého Bezos investuje každý rok viac ako 1 miliardu dolárov prostredníctvom predaja svojich akcií Amazonu, vyvíja nový motor nazvaný BE-7 s ťahom 13 560 Nm, ktorý je dostatočne silný na to, aby poháňal raketu prevážajúcu lander a jeho veľké užitočné zaťaženie do vesmíru.

Pozostáva do značnej miery z „tlačených“ súčastí a jeho prvý test by sa mohol uskutočniť už v lete. Teraz predstavený lander môže niesť 3,6-tonový náklad, ale pracuje sa aj na variante, ktorý je schopný niesť až 6,5 t. Hoci Bezos nespomínal konkrétne dátumy, cieľ vlády je dostať Američanov späť na Mesiac do roku 2024.

Iniciatíva Blue Moon má zámer vybudovať na povrchu Mesiaca infraštruktúru umožňujúcu podnikateľom začať s výstavbou vesmírnych podnikov. Bezos sa vyjadril, že Mesiac je dobré miesto na výrobu, pretože doprava materiálov tam vďaka nižšej gravitácii vyžaduje 24-krát menej energie ako na Zemi. „Je čas vrátiť sa na Mesiac a tentoraz tam aj zostať,“ povedal Bezos.

Okrem lunárneho landera Blue Origin vyvíja aj dve vesmírne lode. New Shepard je suborbitálna raketa určená na krátko trvajúce lety pre vesmírnych turistov. Vyletí do výšky 100 kilometrov, kde sa od nej oddelí kapsula, ktorá bude pôsobením hybnosti pokračovať smerom nahor. Ľudia na palube budú vystavení niekoľkým minútam mikrogravitácie predtým, ako kapsula začne klesať na Zem na troch padákoch. New Shepard sa vráti na Zem nezávisle.

New Glenn, ktorý má byť dokončený v roku 2021, bude schopný dopraviť 45 000 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme. Obe raketové platformy sú určené na opätovné použitie.

Zdroj: engadget.comtechcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
NASA vesmir veda vyskum clovek buducnost raketa doprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať